رصد ویژه بازار لوازم‌التحریر | اتاق خبر
کد خبر: 398576
تاریخ انتشار: 7 شهریور 1396 - 19:45
معاون سازمان حمایت اعلام کرد
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت از آغاز اجرای طرح نظارتی ویژه نوشت افزار از نیمه دوم شهریور امسال در سراسر کشور خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، وحید منایی اظهار کرد: در آستانه شروع سال تحصیلی و افزایش تقاضا برای خرید لوازم التحریر، طرح نظارتی نوشت افزار با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها از پانزدهم شهریور ماه به مدت یک ماه در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح، اعمال نظارت پیشگیرانه و جلوگیری از سوء استفاده احتمالی عرضه کنندگان نوشت افزار و لوازم التحریر با رویکرد حمایت از تولیدات داخلی است.

منایی لزوم بهره گیری از ظرفیت انجمن های تولیدی و اتحادیه های صنفی در دو بخش نظارت بر تامین و فروش را از جمله اقدامات مهم سازمان حمایت عنوان و بیان کرد: در بخش نظارت بر تامین، نسبت به شناسایی و بررسی عملکرد واحدهای اصلی و عمده تولیدکنندگان و واردکنندگان اقلام مذکور در زمینه تامین نیاز بازار، بررسی عملکرد واحدهای تامین کننده اقلام موردنظر از جمله دفاتر دانش آموزی استانی، خودکار، مداد و ... از لحاظ میزان تولید، فروش، واردات و قیمت محصولات و مقایسه با مدت مشابه سال قبل و علل افزایش، فراوانی، تنوع و قیمت درسطح بازار، درج مشخصات یا برند واحدهای تولیدی، انجام آزمونهای ادواری به منظور کنترل تعداد اوراق دفاتر با احتساب مندرجات روی جلد آن و دیگر اقلام لوازم التحریر، رعایت ضوابط عمومی قیمت‌گذاری و توزیع از قبیل صدور فاکتور فروش و کنترل کمی و کیفی کالاهای وارداتی و ... نظارت لازم صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: در بخش نظارت بر فروش  نیز  با توجه به حراج های فصلی و تخفیفات اعمالی، بر فعالیت عرضه کنندگان و غرفه داران مطابق با قانون و مقررات نظام صنفی  نظارت کامل و مستمر صورت می گیرد.

این مقام مسئول، بازرسی و شناسایی مراکز فاقد پروانه تولید و برخورد قانونی با فعالیت واحدهای مذکور، ممانعت از فروش اجباری سایر اقلام نوشت افزار به همراه خریدهای ضروری، رعایت موازین قانونی حاکم بر نمایشگاه های مجاز عرضه مستقیم کالا، جلوگیری از عرضه انواع اقلام نوشت افزار تقلبی و غیراستاندارد وارداتی و برخورد قانونی با کالاها و قاچاق در سطح بازار، رعایت درج قیمت مصرف کننده کالاها و رعایت درصد سود مجاز در مقاطع عمده و خرده فروش، جلوگیری از فروش هرگونه نوشت افزار منقوش به تصاویر غیراخلاقی و ضد ارزشی در سطح بازار و نیز اقلام نوشت افزار تقلبی و غیراستاندارد وارداتی و ... را از دیگر موارد اجرای طرح نظارت و پایش لوازم التحریر و نوشت افزار در بازار عنوان کرد.

طبق اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، از دیگر اهداف این طرح می توان به اطلاع رسانی مناسب درخصوص چگونگی توزیع دفاتر دانش آموزی و نمایشگاه از طریق وسایل ارتباط جمعی و سایر روش های معمول در استان ها به منظور ایجاد آرامش در بازار اشاره کرد.

منایی برخورد با نوشت افزار غیراستاندارد و قاچاق در کشور را از دیگر اولویتهای این طرح دانست و خاطر نشان کرد: در راستای حمایت از حقوق مصرف کنندگان به منظور کنترل کیفی خودکار و مداد وارداتی دارای استاندارد اجباری در سطح بازار و شناسایی و برخورد با نوشت افزار غیراستاندارد و قاچاق در کشور، این بازرسی ها در قالب گشت های مشترک با سایر دستگاه های نظارتی از جمله اداره کل استاندارد استان و اتحادیه صنفی مربوطه انجام می گیرد.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت تصریح کرد: تمامی واحدهای صنفی مربوطه موظف به نصب قیمت کالا و نرخ نامه در معرض دید عموم هستند و هموطنان نیز در صورت مواجهه با هرگونه تخلف احتمالی اعم از گران فروشی، عدم نصب قیمت، عدم صدور صورتحساب و غیره می توانند با سامانه ۱۲۴ واحد رسیدگی به شکایات مردمی سازمان  صنعت، معدن و تجارت استان ها در سراسر کشور تماس گرفته و شکایات خود را مطرح تا در اسرع وقت رسیدگی و نتایج حاصله از بازرسی به شاکی گزارش خواهد شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید