چراغ روشن احیای دریاچه ارومیه | اتاق خبر
کد خبر: 399611
تاریخ انتشار: 28 شهریور 1396 - 12:55
منابع موردنظر دریاچه ارومیه از ۱۷ رودخانه دائمی و ۳۶ رودخانه فصلی تامین می‌شود، قبل از سال ۱۳۷۳ و شروع کاهش تراز دریاچه متوسط بارندگی در این منطقه ۳۸۵ میلمتر بود که طی سالیان اخیر میانگین این بارش‌ها به ۳۱۷ و در سال آبی اخیر نیز به ۲۰۸ میلیمتر رسیده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در سال آبی جاری میزان بارش ها نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۲۴ درصد کاهش داشته به گونه ای که می توان گفت دریاچه فراز و فرودهای متعددی را در سالیان متمادی داشته، گاهی دریاچه ورودی ۱۳ میلیارد مترمکعبی را نیز تجربه کرده ولی در طی سالیان اخیر با تغییر شرایط اقلیمی وضعیت دریاچه نیز دچار اختلال شده است.

هم اکنون یک میلیارد مترمکعب آب درون دریاچه ارومیه وجود دارد، موسوی مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه در همین راستا بر بر لزوم آسیب شناسی نقشه راه احیای دریاچه ارومیه تاکید و اظهار کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته نقشه راهی به منظور تثبیت و سپس افزایش حجم دریاچه تدوین شده بود ولی بخش از آن به خوبی به نتیجه نرسیده است و باید دلایل عدم موفقیت آن آسیب شناسی شود.

وی افزود: ما نباید خشک شدن دریاچه ارومیه را تنها به دلیل سدسازی های این منطقه بدانیم و طرح چنین موضوعی را به لحاظ کارشناسی نمی پذیریم. ما نباید تنها یک پارامتر را مبنای خشک شدن این دریاچه بدانیم.

موسوی با تاکید بر اینکه نباید از اقدامات مثبت به منظور احیای دریاچه ارومیه غافل شویم، خاطرنشان کرد: ما امروز نیاز به نقد منصفانه داریم؛ ستاد احیای دریاچه ارومیه پس از شکل گیری مرکزی را ایجاد کرد تا به صورت فرابخشی تمام دستگاه های اجرایی و دانشگاهی را گردهم جمع کند تا ضرورت های این حوزه را بررسی و راهکارهای احیا را به صورت علمی با هماهنگی بخش های مختلف احصا و به کارگروه نجات دریاچه ارائه بدهد.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه یادآور شد: سابق بر این یک میلیارد مترمکعب از محل سدها برای کشاورزی این منطقه اختصاص پیدا می کرد که طبق برنامه ریزی صورت گرفته باید هر ساله هشت درصد از میزان اختصاص یافته به بخش کشاورزی کاهش و آب آن برای رهاسازی به سمت دریاچه اختصاص پیدا کند.

سابق بر این برخی از جریان های آبی رودخانه ها قادرنبودند خود را به دریاچه برسانند که در اثر فعالیت های صورت گرفته و لایروبی های انجام شده شرایطی فراهم شده که این جریان های طبیعی رودخانه ها بتوانند خود را به دریاچه ارومیه برسانند. همچنین سدهای نیمه کاره حوضه دریاچه ارومیه اجازه فعالیت پیدا نکرده اند و همچنان امروزه طرح هایی در زمینه احیای دریاچه ارومیه در حال انجام است.

به دلیل حساسیت های که در مدیریت منابع آب کشور وجود دارد، عالی ترین سطح مدیریتی این حوزه شورای عالی آب است. این شورا در تلاش است تا بتواند تعادل را بین تمامی فعالیت های صورت گرفته برقرار کند تا بتوان پروژه های حیاتی کشور را با حداقل مخاطرات زیست محیطی انجام داد.

همچنین شوراهای هماهنگی حوضه آبریز با مشارکت ذینفعان به وجود آمده است و هم اکنون مسائل مدیریت منابع آب به صورت مشارکتی صورت می گیرد البته انتقال آب بین حوضه ای نیز در تصمیم گیری های کلان شورای عالی آب قرار دارد و طبق گفته مسوولان به هیچ عنوان اینگونه نیست که وزارت نیرو راسا تصمیم بگیرد که آبی را منتقل کند یا خیر بلکه چنین تصمیمی در اختیارات شورای عالی آب است که در ذیل این مجموعه شوراهای هماهنگی آبریز دایر شده و تمامی ذینفعان از جمله نمایندگان صنوف نیز در این شورا حضور دارند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید