باز هم تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی | اتاق خبر
کد خبر: 400522
تاریخ انتشار: 18 مهر 1396 - 16:05
پس از گذشت بیش از دو هفته از فصل کشت نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی هنوز اعلام نشده است به گفته علی خان محمدی مدیر عامل مجمع خبرگان کشاورزی،کشاورزان به دنبال افزایش قیمت نیستند تنها می‌خواهند مسئولان به قانون عمل کنند و به موقع آن را اعلام کنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، براساس تبصره شش قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، دولت موظف است نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی موضوع این قانون در هر سال زراعی را پیش از شروع فصل کشت (تا پایان شهریورماه) و به گونه‌ای تعیین نماید که میزان افزایش آن هیچ‌گاه از نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در همان سال کمتر نباشد.

این در حالیست که نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی ۱۳۹۷- ۱۳۹۶ پس از دو هفته هنوز اعلام نشده است و مسئولان تصمیم گیرنده بارها بر این نکته تاکید کردند که دیگر نیازی به افزایش قیمت محصولات کشاورزی نیست.

البته یزدان سیف - مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی – نیز در نشست خبری اخیر خود اعلام کرد که قانون درباره نرخ‌های خرید جدید محصولات کشاورزی اعمال می‌شود و این قیمت‌ها برای سال زراعی ۱۳۹۷ - ۱۳۹۶ نهایتا تا هفته آینده اعلام می‌شود.

گندم‌کاران دنبال افزایش قیمت نیستند

البته علی خان محمدی – مدیرعامل مجمع خبرگان کشاورزی – در این زمینه گفت: کشاورزان به دنبال افزایش قیمت محصولات خود نیستند، اما دولت براساس قانون باید نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را قبل از شروع فصل کشت یعنی تا دو هفته قبل اعلام می‌کرد تا تولیدکنندگان تکلیف خودشان را بدانند و برای آینده تولید و بازار محصول‌شان برنامه ریزی کنند.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی اگر می‌خواهد مجددا مانند امسال شاهد کاهش تولید گندم نباشد بهتر است هرچه سریع‌تر نرخ خرید تضمینی این محصول را اعلام کند و حتی اگر نمی‌خواهد افزایش قیمتی را برای آن اعمال کند می‌تواند از دیگر راهکارها بهره بگیرد.

مدیرعامل مجمع خبرگان کشاورزی ادامه داد: یکی از راهکارهایی که دولت و وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند برای افزایش کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در نظر بگیرد این است که ضمن اعلام هرچه سریع‌تر نرخ خرید تضمینی به کشاورزان بگویند که به عنوان مثال محصولی مانند گندم به صورت کیفی خریداری می‌شود و هر کشاورزی که میزان پروئتین، گلوتن و دیگر پارامترهای کیفی در گندم تولیدی‌اش بیشتر باشد، مشوق دریافت کند، آن وقت مشاهده می‌کنیم که چگونه کشاورزان بر سر کیفیت و کمیت مسابقه می‌دهند.

خان محمدی گفت: شاید یکی از دلایل کاهش تولید و خرید تضمینی گندم در سال زراعی گذشته نسبت به سال قبل از آن شرایط جوی و اقلیمی و کاهش بارندگی باشد، اما به نظر من یکی از عوامل اصلی کاهش تولید گندم نتیجه‌اش کاهش خرید تضمینی این محصول استراتژیک بود، تاخیر بیش از ۱۵۰ روزه در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی است که اگر امسال باز هم تکرار شود همین نتیجه را در پی خواهد داشت.

تاکنون نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی با وجود تاخیر حدود ۲۰ روزه هنوز از سوی دولت اعلام نشده است و کشاورزان منتظر شنیدن این نرخ‌های مصوب هستند تا برای ادامه تولیدشان برنامه ریزی کنند، اما مشخص نیست که امسال هم مانند پارسال تاریخ برای گندمکاران تکرار می‌شود و آنها باز هم شاهد تاخیر چند ماهه خواهند بود یا این که قیمت تضمینی محصولات کشاورزی زودتر از پارسال اعلام می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید