Performancing Metrics

ضرورت استفاده از ظرفیت‌ها و منافع مشترک کشورهای اسلامی | اتاق خبر
کد خبر: 402491
تاریخ انتشار: 30 آبان 1396 - 20:57
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست WIEF:
وزیر ارتباطات پیشنهاد کرد سازمان همکاری‌های اسلامی با مشارکت بانک توسعه اسلامی به انجام مطالعه امکان‌سنجی با هدف آماده‌سازی نقشه راه ایجاد قطب‌های خاص در کشورهای اسلامی بر مبنای دسترسی به تخصص و منابع یکدیگر مبادرت ورزد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در سخنرانی خود در سیزدهمین  نشست WIFE  ( مجمع جهانی اقتصاد اسلامی) در ساراواک مالزی با بیان اینکه مسلمانان حدود دو میلیارد نفر از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، گفت: این جمعیت تقریبا 20 درصد از اقتصاد جهانی را در دست دارد. به طور کلی کشورهای اسلامی به عنوان کشورهای در حال توسعه طبقه‌بندی می شوند و این بدین معنی است که کشورهای اسلامی با فروش مواد خام و نیروی کار ارزان  به امرار معاش می‌پردازند که البته ادامه این روند پایدار نیست و منجر به مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌شود و پیامدهای وخیمی دارد که همان‌گونه که تاکنون مشاهده شده است به منطقه و کشور خاصی محدود نمی‌شود.

آذری جهرمی افزود: از طرف دیگر هر چند به نظر می رسد ایجاد موانع تجاری یک راه آسان برای حل مشکل عدم توازن تجاری است ولی در عمل چنین محدودیت هایی در بلند مدت کاربرد کمی دارد.

وی با تاکید به اینکه باید در چشم‌اندازها تغییر ایجاد شود، گفت: در مقابل اندازه بازار، رقابت و کارآمدی مفاهیمی است که باید در تغییر چشم‌انداز مورد توجه قرار گیرد  البته تغییر چشم‌انداز باعث ایجاد مشکل برای کشورهای توسعه‌یافته نمی‌شود بلکه این کشورها را قادر می‌سازد تا از محصولات و خدمات جدیدی که در کشورهای در حال توسعه فراهم شده بهره‌برداری کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه، اندازه بازار یک عامل تعیین‌کننده است، اظهار کرد: وقتی اندازه بازار کوچک است هزینه‌های سربار تولید محصول و خدمات بالارفته و عرضه آنها گران تمام شده و در نتیجه به تعطیلی بنگاه اقتصادی ختم می‌شود. در بسیاری از موارد وقتی که هدف بازار در چارچوب مرزهای ملی یک کشور محدود می‌شود اندازه بازار و قدرت و چابکی آن به اندازه کافی نبوده و این بدان معنا است که سرمایه‌گذاری حتی در میان مدت نیز پایدار نخواهد بود و وجود موافقت‌نامه‌های چندجانبه که باعث بزرگ‌تر شدن اندازه بازار می‌شود مورد نیاز است.

آذری جهرمی‌ رقابت را عامل مهم دیگری در این حوزه عنوان کرد و خاطرنشان کرد: بدون رقابت، هیچ‌گونه انگیزه واقعی برای نوآوری جهت بهبود کیفیت خدمات، کاهش هزینه‌ها و ساخت محصول بهتر وجود ندارد و این بدین معنی است که ما باید برای بقای اقتصادی، خودمان را آماده رقابت در مقیاس جهانی کنیم.

وی ایجاد مکانیسم برای بهبود مستمر بهره‌وری را بسیار حیاتی بیان کرد و گفت: به طور کلی وقتی که یک نوع تمرکز و تجمع بین نظرات خبرگان و کارشناسان صورت گرفته و ابزار مناسب مانند منابع مالی و زیرساخت‌های مورد نیاز به راحتی در دسترس باشد می‌توان به این هدف نائل آمد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنان خود تصریح کرد: یکی از رویکردهای احتمالی که الزامات و محدودیت‌های فوق را در نظر می‌گیرد ایجاد قطب‌های مختلف در کشورهای گوناگون اسلامی است، به طوری که هر کدام از این قطب‌ها بر روی یک فعالیت متمرکز شوند. به عنوان مثال کشورهای اسلامی هر کدام روی یک قطب مانند قطب‌های مالی، فناوری اطلاعات، فناوری بانکی، خدمات پزشکی و سلامت متمرکز شده و هر قطب محصولات و خدمات خویش را برای جمعیت بیشتر در سراسر کشورهای اسلامی به فروش برسانند و به جای بازار کوچک ملی برای بازار بزرگ اسلامی عرضه کنند.

آذری جهرمی در ادامه سخنرانی خود پیشنهاد کرد که سازمان همکاری‌های اسلامی با مشارکت بانک توسعه اسلامی به انجام مطالعه امکان‌سنجی با هدف آماده‌سازی نقشه راه ایجاد قطب‌های خاص در کشورهای اسلامی بر مبنای دسترسی به تخصص و منابع یکدیگر مبادرت ورزد.

وی تاکید کرد: ما به عنوان کشورهای اسلامی باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم از منابع و ظرفیت‌های یکدیگر به طور مشترک بهره‌مند شویم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پیشنهاد ارایه‌شده خود اعلام کرد که کشور ما آماده حضور در این مطالعه است و در پایان سخنان خود افزود: ما مشتاقانه منتظر همکاری با همه کشورهای اسلامی برای پیگیری طرح‌های مناسب جهت افزایش سعادت و خوشبختی کشورهایمان هستیم.

نشست مجمع جهانی اقتصاد اسلامی با حضور نخست‌وزیر مالزی، رییس‌جمهور اندونزی، نخست‌وزیر مراکش، رییس‌جمهور تاتارستان و تعدادی از وزرای کشورهای اسلامی از 21 تا 23 نوامبر در شهر کوچینگ مالزی برگزار می‌شود. محور اصلی گفتگوها در این نشست، انقلاب صنعتی چهارم، چالش‌ها و فرصت‌ها در کشورهای اسلامی است. جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی توسط وزیر ارتباطات ارایه کرد که با استقبال کشورهای حاضر در این نشست مواجه شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید