Performancing Metrics

پول؛ علت ایست کنتورهای هوشمند | اتاق خبر
کد خبر: 403275
تاریخ انتشار: 19 آذر 1396 - 10:00
در حال حاضر ۳۴ میلیون مشترک برق در سراسر کشور وجود دارد که اگر هزینه تعویض هر کنتور ۴۰۰ هزار تومان باشد، نیازمند ۱۲ هزار میلیارد تومان برای تعویض تمام کنتورهای کنونی و استفاده از کنتورهای هوشمند هستیم

 

طبق اعلام مدیر عامل توانیر، اگر دولت بپذیرد که هزینه‌های اجرای این طرح از محل منافع آن قابل بازگشت است، می‌توان زمینه اجرای آن را فراهم کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید در نیمه اول سال جاری برای ۴۵۰ هزار مشترک دیماندی و چاه‌های کشاورزی کنتور هوشمند نصب می‌شد اما، با تشکیل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر (ساتبا) طرح فهام به توانیر منتقل شد و اکنون این طرح متوقف شده است.

این در شرایطی است که با این اقدام زمینه برای هوشمندسازی کنتورهای برق و قرائت از راه دور کنتورها فراهم خواهد شد؛ همچنین چنین اقدامی در شرایطی که وضعیت آب در حد بحرانی است می‌تواند بهترین راه مدیریت مصرف آب باشد.

علاوه بر این با استفاده از کنتورهای هوشمند، می‌توان میزان برداشت از منابع زیرزمینی آب را مدیریت و مصرف را در این بخش به خوبی کنترل کرد. علاوه بر این استفاده از کنتورهای هوشمند امکانی را برای بخش‌هایی نظیر آب و گاز فراهم می‌کند که مصارف مشترکان را مدیریت و پایش کنند.

بر اساس آمار اکنون بالغ بر ۲۷۰ هزار حلقه چاه مجاز برقی و حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار حلقه چاه مجاز گازوئیلی در کشور وجود دارد و براساس محاسبه‌های انجام شده برای برقی کردن و نصب کنتور هوشمند روی چاه‌ها، حدود ۲ میلیون تومان به ازای هرچاه هزینه نیاز است.

اجرای طرح نصب کنتورهای هوشمند که جزو سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده سال گذشته در وزارت نیرو به تصویب رسید در این طرح اولویت با مشترکان بزرگ با مصرف بالای ۳۰ کیلووات و چاه‌های کشاورزی به اجرا درآمد و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود تمام ۴۵۰ هزار مشترک دیماندی و چاه‌های کشاورزی که بیش از ۵۰ درصد بار مصرفی کشور مختص به این دو بخش می‌شود به کنتورهای هوشمند تجهیز شوند.

در سال ۱۳۹۵ در کل کشور ۱۱۵ هزار کنتور هوشمند نصب شد که ۲۰ هزار کنتور مربوط به چاه کشاورزی بود درباره خصوصیات و ویژگی های این طرح باید گفت که با توجه به این‌که مشترکان با نصب این کنتورها امکان مانیتورینگ و مشارکت در برنامه‌های بار را دارند می‌توانستند از مزایای خوبی در این عرصه بهره‌مند شوند.

براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته قرار بود در تابستان سال جاری بیش از ۱۰۰۰ مگاوات کاهش پیک بار از طریق اجرای طرح ذخیره عملیاتی صورت گیرد که با متوقف شدن این طرح عملا اجرای این کار محقق نمی شود اما بر اساس گفته های مسوولان اگر دولت عنایت بیشتری به این طرح داشته باشد می توان شاهد پیشرفت روز به روز این طرح بود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید