Performancing Metrics

برگزاری مزایده یک میلیون آدرس IPV۴ | اتاق خبر
کد خبر: 403434
تاریخ انتشار: 22 آذر 1396 - 17:21
رییس سازمان فناوری اطلاعات خبر داد
به گفته معاون وزیر ارتباطات هرگونه مبادله ترافیک در فضای سایبر و محیط شبکه ای بدون به کار گیری و استفاده از IP امکان پذیر نیست و ایجاد تعامل در شبکه و مبادله دیتا و سرویس و هر نوع خدمت در فضای شبکه مبتنی بر سیستم IP است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، سومین نشست تخصصی گذر به IPV۶ با حضور فعالین این حوزه و نمایندگان اداره کل ارتباطات استان ها امروز برگزار شد. نصرالله جهانگرد در این نشست با تاکید بر ضرورت  سرعت بخشی به این گذر در کشور اظهار کرد: در گذشته نقش IP عمدتا آدرس دهی بوده است اما امروز با طرح مساله اینترنت اشیاء (IOT ) و موجودیت های دیگر روی شبکه، پدیده آدرس و هویت با همدیگر آمیخته شده اند و در سطح جهانی یک چالش بزرگ سیاستگذاری به وجود آورده است که نظام آدرس و مدیریت آدرس به چه صورت باشد، چرا که آینده ارتباطات مبتنی بر IP  است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: امروزه مجموعه آدرس ها  و ارتباطات موجود بر روی شبکه به حدود ۸ میلیارد می رسد در صورتی که فقط حدود ۴.۳ میلیارد آدرس IPV۴ دردنیا موجود است و این در حالی است که بخش زیادی از این ها نیز توسط کمپانی های بزرگ آمریکایی فریز شده و به صورت انحصاری درآمده اند.

وی در ادامه با اظهار تاسف از تاخیر ایجاد شده در این حوزه گفت: در سال های گذشته تدبیر لازم در این بخش صورت نگرفته و ما امروز با کمبود آدرس IP مواجه هستیم در صورتی که کشورهای دیگر خیلی زودتر از ما اقدام به گذر به IPV۶ را در دستور کار خود قرار داده اند.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه مسیر آینده تلکام و مخابرات مبتنی بر IP  است تاکید کرد: مساله مهم ادغام بین نظام شماره گذاری ارتباطات صوت با دیتاست و در این خصوص اتحادیه بین المللی مخابرات  ( ITU )  کارگروهی را تشکیل داده که وظیفه آن ادغام نظام آدرس دهی مبتنی بر IP است که از منظر فنی و سیاست گذاری مباحثی را در دنیا ایجاد کرده است.

جهانگرد با تشریح وظیفه آیکن - سازمان بین‌المللی نظارت بر اسامی، دامنه‌ها و ارقام ثبت شده اینترنت -  گفت: آیکن تلاش دارد که این آدرس دهی در نظام جهانی از دست دولت ها خارج شود و در دست آیکن و وزارت بازرگانی آمریکا قرار بگیرد. در صورتی که بقیه کشورهای عضو ITU همگی بر نقش سیاستگذاری دولت اصرار دارند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود افزود:  ما هم در خلال مذاکرات به دنبال منافع کشور خود هستیم. در کشور ما نظام آدرس دهی متمرکزی موجود نبوده و موسسات به صورت انفرادی  اقدام می کردند، البته به استثناء  .IR  و الان به دنبال راه حل ترکیبی هستیم که بتوانیم یک راهکار داخلی ملی برپا کنیم و بین تمام کسانی که مدیریت و تامین و توزیع را بر عهده دارند با دولت در حوزه مصالح کلان ملی تعامل برقرار کنیم.

جهانگرد در ادامه با اشاره به وظیفه خود در این حوزه خاطر نشان کرد: مرکز ملی فضای مجازی تکلیفی بر عهده سازمان فناوری اطلاعات ایران گذاشته است تا یک سازوکار مشخص و قواعد هماهنگی را در سطح ملی در کشور به وجود آوریم. ما در صددیم تا از حضور بخش خصوصی از جنبه کیفیت و آزادی بازار برای مصالح ملی استفاده کنیم و فرآیند مشارکتی در راستای مدیریت تجاری فنی و همچنین مدیریت سیاست گذاری کشور در بهره برداری از IPV۶ و سیاست گذاری نحوه آدرس دهی برای منافع ملی را به انجام برسانیم.

وی در ادامه افزود: استراتژی های فنی گذر به IPV۶ آغاز شده و کمیته ملی هم به صورت منظم با دستگاه‌های مرتبط تعامل دارد. زیر ساخت ها فراهم شده است و در این خصوص درخواست من از اپراتورهای اصلی کشور این است که در قضیه گذر هر چه سریعتر فرآیندهای خود را تکمیل کنند. چون بسیاری از پلتفرم ها روی سرویس های آنها قرار دارند و ظرفیت مسیر دهی به IPV۶ را در شبکه خود پیاده سازی کنند.

معاون وزیر ارتباطات در ادامه گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران حدود یک میلیون آدرس IPV۴ در اختیار دارد که برای تصحیح بازار و تسهیل کار فعالین این حوزه به زودی در قالب مزایده در اختیار بازار قرار می گیرد.

جهانگرد  در خاتمه با تاکید بر شتاب دهی به گذر IPV۶ در کشور گفت : امیدوارم این نشست ها در جهت ارتقاء کارآمدی فنی و تجاری و همچنین سیاست گذاری کشور برای بهتر استفاده کردن از ظرفیت های ملی استانداردهای IP در کشور  مفید مواقع شود و بتوانیم با مشارکت همدیگر گام های موثری برداریم و سازمان فناوری اطلاعات ایران در این مسیر آماده همکاری و توان افزایی است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید