Performancing Metrics

خریدهای شب یلدا به اوج رسید | اتاق خبر
کد خبر: 403789
تاریخ انتشار: 30 آذر 1396 - 17:31
یک سبد یلدا با محاسبه یک کیلو هندوانه۳۰۰۰تومانی، یک کیلو آجیل ۶۸۰۰۰تومانی، یک کیلو سیب ۴۰۰۰ تومانی، خرمالو ۵۰۰۰تومانی، شیرینی۱۵۰۰۰تومانی،پرتقال ۳۰۰۰تومانی و انار ۸۰۰۰ تومانی، ۱۰۸هزار تومان است.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، حتی زلزله دیشب تهران نیز از تب و تاب خریدهای یلدایی کم نکرده است و خریدهای شب یلدا به اوج خود رسیده و مردم برای برپایی این مراسم سنتی، روانه بازار شده‌اند؛ بر این اساس یک سبد یلدایی با محاسبه یک کیلو هندوانه۳۰۰۰ تومانی، یک کیلو آجیل ۶۸۰۰۰ تومانی، یک کیلو سیب ۴۰۰۰ تومانی، خرمالو ۵۰۰۰ تومانی، شیرینی۱۵۰۰۰ تومانی، پرتقال ۳۰۰۰ تومانی و انار ۸۰۰۰ تومانی، ۱۰۸ هزار تومان است.

در شرایطی که بازار شب یلدا با خریدهای مردم برای امشب به اوج می‌رسد، بررسی‌ها و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که بخشی از تقاضای مردم برای خریدهای یلدایی تخلیه شده است و بر این اساس، می‌توان انتظار داشت که از ساعت ۲۱ به بعد حراج‌های شب یلدایی به اوج برسد تا برخی کالاهایی که مختص این شب خاص است، با قیمت مناسب‌تری عرضه شود. اقلام شب یلدایی را آجیل، میوه، شیرینی و بخصوص هندوانه، انار و خرمالو تشکیل می‌دهند که البته به لحاظ علمی نیز فلسفه‌های مربوط به خود را دارند. اما به هر حال خرید یک سبد یلدایی، چیزی حدود ۱۲۰ هزار تومان تمام می‌شود.

آجیل ۵۰ تا ۸۰ هزار تومانی ویژه شب یلدا

اگرچه رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار، نرخ آجیل شب یلدا را منطبق با بررسی‌های کارشناسی اتحادیه، برای هر کیلوگرم ۳۸ تا ۵۵ هزار تومان در عمده‌فروشی‌ها اعلام کرده است، بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد که در خرده‌فروشی‌ها نرخ آجیل ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان، بسته به کیفیت و اقلامی که در آن مخلوط شده، متغیر است؛ به این معنا که نرخ هر کیلوگرم آجیل شیرین به علاوه باسلوق حدود ۵۵ هزار تومان و هر کیلوگرم آجیل شور که یک تا دو قلم از انواع باسلوق‌ را در خود دارد، تا حدود ۸۰ هزار تومان هم به فروش می‌رسد؛ این در شرایطی است که ترکیب اصلی آجیل شب یلدا را پسته، کشمش، بادام، مغز فندوق، انجیر، برگه هلو و زردآلو و باسلوق تشکیل می‌دهد.

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار می‌گوید قیمت آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و تنها در یک تا دو قلم کالای درجه یک، برخی افزایش قیمت‌ها به چشم می‌خورد.

شیرینی‌های ۱۵ تا ۲۲ هزار تومانی در پیشخوان قنادی‌ها

آنگونه که بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد، قیمت هر کیلوگرم شیرینی خشک و تر، بسته به نوع و کیفیت آن، ۱۵ تا ۲۲ هزار تومان متغیر است و بر اساس گفته رئیس اتحادیه قنادان، نرخ‌ها نسبت به قبل از مراسم شب یلدا، افزایشی نداشته است.

قیمت انواع میوه‌های یلدایی

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت برخی از انواع میوه که مختص مراسم شب یلدا است، با افزایش مواجه شده به نحوی که هر کیلوگرم انار طی روزهای گذشته با افزایش حداقل ۲۰۰۰ تومانی مواجه شده است. بر این اساس هر کیلوگرم انار مرغوب ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد؛ ضمن اینکه هر کیلوگرم خرمالو نیز مطابق با کیفیت، بین ۷ تا ۹ هزار تومان عرضه می‌شود. هندوانه جنوب ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، پرتقال تامسون جنوب ۸۰۰۰ تومان، پرتقال تامسون شمال ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، خیار ۳۲۰۰ تومان، نارنگی جنوب ۴۸۰۰ تومان و سیب قرمز ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید