Performancing Metrics

ارزش ۷۰میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی | اتاق خبر
کد خبر: 408234
تاریخ انتشار: 5 فروردین 1397 - 18:45
حجتی اعلام کرد؛
وزیر جهاد با بیان اینکه ارزش تولیدات کشاورزی کشور بیش از ۷۰ میلیارد دلار است، گفت: براساس پیش بینی ها تولید کلزا در سال جاری با رشد دو برابری به حدود۳۵۰ هزارتن می رسد.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، محمود حجتی امروز  در دیدار نوروزی با مدیران، کارشناسان و خبرنگاران بخش کشاورزی  با اشاره به ارزش بیش از ۷۰ میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی کشور اظهارداشت: در سال «حمایت از کالای ایرانی» افزایش سرمایه گذاری و حمایت ها از کالاهای تولیدی بخش کشاورزی ضروری است.

حجتی با تاکید بر لزوم شناسایی و بهره برداری از ظرفیت های ناشناخته بخش کشاورزی، اضافه کرد: ظرفیت ۱ میلیون تنی پرورش ماهی در دریا از جمله ظرفیت های بخش کشاورزی است که علاوه بر افزایش تولید و اشتغال، برای کشور ارزآوری فراروانی خواهد داشت.

رشد ۳ برابری تولید میگو در کشور

وزیر جهادکشاورزی تشکیل زنجیره پرورش میگو در کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود:میزان تولید میگو از ۱۲ هزارتن در سال ۹۲ با رشد نزدیک به سه برابری به ۳۲ هزارتن در سال ۹۶ افزایش یافته است و این روند ادامه دارد.

حجتی  با اشاره به اینکه استان های گیلان و مازندران از خاک مناسب و میانگین بارش نزدیک به ۱۲۰۰ میلی متر برخوردار هستند، گفت:۱۰ میلیارد متر مکعب آب شیرین از این استان ها به دریا می ریزد ضمن اینکه مساحت کشور هلند با مساحت استان های گیلان و مازندران و بخشی از گلستان تقریبا برابر است.

وی اضافه کرد: با وجود آن که این کشور از خاک و آفتاب مناسب برخوردار نیست با توسعه کشت های گلخانه ای و تامین نور مصنوعی، سالانه نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار از بخش کشاورزی خود درآمد کسب می کند؛ بنابراین باید از ظرفیت های استان های یاد شده بیش از پیش استفاده کنیم.

حجتی پرورش گل نرگس در زمین های سنگلاخی دره شهر استان ایلام که حتی برای کشت دیم مناسب نیست، را از دیگر ظرفیت های ناشناخته کشور عنوان کرد و گفت: بهره برداران با کاشت پیاز گل نرگس در این زمین های سنگلاخی توانسته اند به ازای هر هکتار ۲۵ میلیون تومان درآمد کسب کنند.

وی به رویش گیاهی مقاوم به شوری و خشکی در منطقه میقان استان مرکزی اشاره کرد و افزود: لازم است شناسایی و توسعه پوشش گیاهان بومی در مناطق مختلف کشور در دستور کار قرار بگیرد ضمن اینکه در حاشیه دریاچه ارومیه گیاهانی مقاوم وجود داشت که با شناسایی و گسترش کشت این گیاهان با همکاری مردم منطقه پوشش گیاهی اطراف این دریاچه توسعه یافته است.

حجتی  تصریح کرد:تلاش تولیدکنندگان بخش کشاورزی و نقش آنان در تامین امنیت غذایی، ارزش اقتصادی تولیدات کشاورزی و همچنین شرایط سخت کار کشاورزان کشور از نظر آب و اقلیم در مقایسه با کشاورزان کشورهای اروپایی و سایر کشورهای پیشرو به طور شایسته شناخته نشده است.

وی لزوم تغییر نگاه به بخش کشاورزی را ضروری برشمرد و گفت: تغییر نگاه ها و رویکردها موجب قدرشناسی از تولیدکنندگان و به تبع آن جلب سرمایه گذاری و رشد و ارتقای تولید می شود

قبل از شیوع آنفلوانزا، عده ای تخم مرغ داخلی را گران می دانستند

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تولید سالانه بیش از ۹۰۰ هزارتن تخم مرغ در کشور، اظهارداشت: با شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و حذف بخش از گله های مرغ تخم گذار، هر شانه تخم مرغ وارداتی به قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت گذاری شد؛ تعرفه صفر درصد برای واردات تعیین و ۲۰ میلیارد تومان هم برای ضرر احتمالی واردکنندگان در نظر گرفته شد.

حجتی ادامه داد: در حالی که پیش از شیوع آنفلوانزا، عده ای تولید داخلی تخم مرغ با قیمت هر شانه ۸ هزار و ۵۰۰  تا ۹ هزار تومان را گران می دانستند اما این اتفاق نشان داد که تولیدکنندگان بخش کشاورزی چه نقش ارزشمندی در تامین امنیت غذایی کشور دارند.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واردات ۱.۶ میلیون تن شکر در سال ۹۲، گفت: با اقدامات صورت گرفته در زمینه تامین بذر با کیفیت، توسعه مکانیزاسیون، کشت پاییزه و کشت نشایی تولید شکر در سال ۹۶ به بیش از ۱.۹ میلیون تن افزایش یافته و با توجه به ذخیره ۱.۵ میلیون تن این محصول، در سال ۹۷ کشور از واردات شکر بی نیاز است.

به گفته این عضو کابینه دولت دوازدهم، اگر دو کارخانه قند و شکر در خوزستان احداث شود، بعد از گندم به زودی در تولید شکر نیز خودکفا خواهیم شد.

افزایش ۲برابری تولید کلزا در سال جاری

حجتی با اشاره به افزایش ۳ برابری تولید دانه روغنی کلزا اظهار داشت: تولید کلزا از ۶۰ هزارتن در سال ۹۵ به ۱۸۰ هزارتن در سال ۹۶ افزایش یافت و براساس پیش بینی ها تولید این محصول در سال جاری با رشد دو برابری به حدود۳۵۰ هزارتن می رسد.

وزیر جهاد کشاورزی  با اشاره به حمایت های بی سابقه دولت تدبیر و امید از بخش کشاورزی تصریح کرد: سرمایه بانک کشاورزی از حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ افزایش یافته است.

وی با تاکید بر  لزوم توسعه بیمه کشاورزی و کشاورزان، افزود: تسهیلات بانک کشاورزی در زمینه های مکانیزاسیون کشاورزی، کشت های گلخانه ای و پرورش ماهی در دریا بدون محدودیت پرداخت می شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید