Performancing Metrics

امیدی نداریم بتوانیم همه محلات فرسوده را نوسازی کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 408442
تاریخ انتشار: 9 فروردین 1397 - 18:39
ترکان:
مشاور رئیس جمهور در نوسازی بافت های فرسوده گفت: اگر بتوانیم تنها نصف ۱۳۵۰ محله فرسوده را نوسازی کنیم موفقیت خوبی کسب کرده ایم زیرا امیدی نداریم که به همه اهداف دست یابیم.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، اکبر ترکان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: دولت بر خلاف طرح مسکن مهر نقشی در ساخت و ساز ها در بافت های فرسوده ندارد و تنها تسهیل کننده است این توسعه گران هستند که مسئولیت ساخت و سازها در بافت های فرسوده را برعهده دارند.

وی افزود: در مراکز استان ها ۳۲ قطعه زمین دولتی توسط وزارت راه و شهرسازی به مسأله نوسازی اختصاص می یابند و همین موضوع در تهران ۱۵ قطعه از زمین های دولتی را شامل می شود.

ترکان ادامه داد: باور ما بر این است که دولت نباید وارد ساخت و ساز شود و این توسعه گران هستند که کار ساخت و ساز را این محله ها و مساکین آن را برعهده خواهند داشت، در حقیقت دولت در این زمینه نقش پشتیبانی را بازی می کند، ما می خواهیم این توسعه گران خانه ها را بسازند و در این میان سخت ترین قسمت کار اعتمادسازی برای مردم است.

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده اظهار داشت: احیای بافت های فرسوده در دوره های قبل نیز دنبال می شد لذا ما با توجه به تجربیات گذشته در تلاشیم که این روند را ادامه دهیم، در دوره قبل شهرداری تجمیع خانه های فرسوده برای نوسازی را دنبال می کرد، ولی محله و بافت فرسوده نوسازی نمی شد و تنها خانه های کوچک بودند که با تجمیع نوسازی می شدند، ما در حال حاضر در تلاشیم در کنار تجمیع خانه های کوچک متراژ بافت کوچه و محله های فرسوده را نیز نوسازی کنیم.

وی تصریح کرد: ما سه دسته هزینه داریم، نخست هزینه های خانه و محله که بر عهده توسعه گر است، دسته دوم زیرساختهای آب و برق و ... هستند که تامین هزینه و امکانات آن برعهده دولت است و دسته سوم ساخت مدارس و ... هستند.

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده تاکید کرد: برای ساخت مدرسه در محله های فرسوده، وزارت آموزش و پرورش و برای احداث خانه بهداشت و ایجاد مراکز ورزشی به ترتیب وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان مسئولیت ساخت و نوسازی این مراکز را برعهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: توسعه گر قرار است ۵۰ درصد سازه را برای خود و ۵۰ درصد دیگر سازه را هم به ساکنان بافت های فرسوده بدهد. خریداران این بافت ها می توانند با استفاده از وام ۶ درصد از محل صندوق پس انداز مسکن یکم صاحب خانه شوند. این برای خانه اولی هاست که با رسوب ۲۰ میلیون تومانی پول خود به مدت ۲ سال می توانند تا ۸۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت کنند. البته اینها در حد پیش بینی است زیرا ممکن است در عمل همه چیز به این خوبی پیش نرود.

ترکان افزود: ساکنان بافت های فرسوده بدون پرداخت ریالی خانه دار می شوند و خانه ای نو تحویل می گیرند در نتیجه بدون هیچ پرداختی ای صاحب خانه ای نو می شوند.

وی گفت: دسته دوم کسانی هستند که این خانه ها را خریداری می کنند، نرخ بهره بانکی بالا موجب شده تا خریداران نتوانند از پس خرید خانه برآیند. در حال که در شرایط جدید، متقاضیان می توانند به راحتی با نرخ سود تسهیلات ۶ درصدی صاحب خانه شوند.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: شهر فقط خانه نیست بلکه اقتصاد هم دارد، در حال حاضر ۹۰ انبوه ساز آمادگی خود را برای نوسازی این محله ها و بافت های فرسوده اعلام کرده اند.

ترکان افزود: اولویت اصلی ما افرادی هستند که در این محله های ضعیف سکنی دارند نه ثروتمندانی که برج سازی می کنند و از تمکن بالای مالی برخوردار هستند.

وی یادآور شد: ما اگر فقط بتوانیم نصف این ۱۳۵۰ محله را نوسازی کنیم موفقیت خوبی کسب کرده ایم زیرا امیدی نداریم که بتوانیم به همه اهداف مورد انتظار در این برنامه دست یابیم زیرا امکانات ما محدود است و این مردم، توسعه گران و بخش خصوصی است که باید پا به میدان بگذارند تا این طرح ها به نتیجه برسند.

معاون آخوندی: باید سالانه ۲۷۰ محله را نوسازی کنیم

در ادامه این برنامه، هوشنگ عشایری مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نیز اظهار داشت: ما برای همه استان ها به جز تهران موضوع مشارکت مردمی را دنبال می کنیم، این رویکرد اصلی ماست که محله محور است، توسعه گران خانه ها را می سازند و دولت تسهیلات لازم را تامین می کند.

وی یادآور شد: هر محله «برجام» محله خود را دارد و حتی هر دستگاه نقش و سهم خود را هم به طور کامل می داند لذا جای هیچ نگرانی نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برنامه ما مبتنی بر تدوین برنامه جامع اقدام مشترک است که تحقق آن مبتنی بر همگرایی همه ارکان برنامه است، مردم محور اصلی هستند و شهرداری، تسهیل دهندگان، توسعه دهندگان و بخش خصوصی سایر ارکان این امر را تشکیل می دهند.

عشایری افزود: محله ها از نگاه فرهنگی متفاوت هستند، لذا برهمین اساس رویکرد ما محله محور است شکل گیری هر کالبدی باید متناسب با فرهنگ همان محله شکل بگیرد هر محله ای معماری و شهرسازی متناسب با خود را دارد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران یادآور شد: ما باید سالانه ۲۷۰ محله را نوسازی کنیم که در پایان برنامه ششم توسعه به نوسازی ۱۳۵۰ محله نائل می آییم. ما حدودا در این مدت ۵ ساله، برای ۱۰ میلیون نفر نوسازی محله ها را انجام می دهیم. این امر در مدت زمان یک سال انجام نمی شود و پروسه ای زمان بر است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید