Performancing Metrics

چشم‌انداز بازار کار در سال ۹۷ | اتاق خبر
کد خبر: 408677
تاریخ انتشار: 15 فروردین 1397 - 08:43
پیش بینی می‌شود در سال پیش رو ۸۳۸ هزار نفر متقاضی جدید شغل وارد بازار کار شود که در همین راستا نیز دولت ایجاد بیش از یک میلیون شغل را برای سال ۹۷ هدف‌گذاری کرده است.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، رئیس جمهور در جریان تدوین سیاست‌ها و راهبردهای اصلی لایحه بودجه ۹۷ که به دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ کرد، تغییر رویکرد بودجه ریزی دستگاه‌ها به «رشد اقتصادی فراگیر، اشتغال‌زا و ضدفقر» را به عنوان ماموریت ویژه دستگاه‌های اجرایی تعیین کرد.

برنامه دولت برای اشتغالزایی و غلبه بر بیکاری به عنوان یکی از ابرچالش‌های اقتصادی از سال گذشته در قالب «برنامه اشتغال فراگیر» مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و هیأت وزیران تعریف شد که بر همین اساس نیز، برای سال ۹۷ ایجاد بیش از یک میلیون شغل هدف‌گذاری شده است.

به نظر می رسد این هدف گذاری در سایه نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی قابل دستیابی خواهد بود چرا که حمایت از کالای ایرانی از طریق کاهش مصرف کالای خارجی و قاچاق می تواند منجر به رونق تولید داخلی و ایجاد فرصت های شغلی جدید در بخش های مختلف اقتصادی شود.

طبق برآوردهای سال گذشته سازمان برنامه و بودجه از وضعیت بازار کار، در سال جاری ۸۳۸ هزار متقاضی جدید شغل وارد بازار کار خواهند شد.

علاوه بر این، با توجه به اینکه به طور متوسط سالانه ۶۸۶ هزار به جمعیت شاغل دارای تحصیلات دانشگاهی اضافه می‌شود، طبق برآوردهای سازمان برنامه و بودجه، ۷۰ درصد از کل فرصت‌های شغلی در سال جاری باید برای دانش آموختگان دانشگاهی ایجاد شود.

با این حال برای سال ۹۷ اشتغالزایی در بخش‌های گردشگری، صنایع دستی، سیاست‌های فعال بازار کار، طرح‌های اشتغالزایی خرد، طرح‌های حمل و نقل، طرح‌های صنعتی، طرح‌های کشاورزی و بخش مسکن به طور ویژه از سوی دولت هدف‌گذاری شده است.

بر همین اساس، در بخش مسکن ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی، در بخش حمل و نقل درون شهری ۲۲ هزار و ۳۸۰ فرصت شغلی، در حمل و نقل برون شهری ۲ هزار و ۷۵ فرصت شغلی، در بخش کشاورزی ۶۷ هزار فرصت شغلی، در حوزه گردشگری ۱۷۳ هزار شغل، در حوزه سیاست‌های فعال بازار کار ۲۲۱ هزار شغل، در بخش طرح‌های اشتغالزایی خرد ۱۲۲ هزار فرصت شغلی، در حوزه صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی اشتغالزا ۷۴ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی و در بخش تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی نیز ۵۱ هزار و ۵۰۰ شغل برای سال ۹۷ پیش بینی شده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید