هر کس فکر بیرون کشیدن گلیم خود از آب است | اتاق خبر
کد خبر: 413316
تاریخ انتشار: 24 تیر 1397 - 15:17
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی:
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران، بزرگ بودن دولت و عطش برای مداخله‌گری را مهمترین آفت اقتصاد ایران عنوان کرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، فرهاد آگاهی اظهار کرد: نوسانات ارزی اخیر، ناپایداری سیاست‌ها و تلاطم قیمت‌ها موجب افزایش هزینه تمام شده برخی مولفه‌های تولید و تجارت در حوزه کشاورزی و دامی شده است؛ به طوری که دلزدگی برخی اشخاص حقیقی و حقوقی کاملا مشهود و غیر قابل کتمان است.

وی ادامه داد: ضمن اینکه کشور با بحران کم آبی مواجه است و این موضوع، شدت مشکلات بیرونی را مضاعف کرده است. دل‌نگرانی ها و سرخوردگی‌هایی را بابت میزان بازدهی تلاش ها به بدنه مولد این جامعه تزریق کرده است.

آگاهی تاکید کرد: این در حالی است که حوزه دام و کشاورزی، به صورت کاملا ملموس نیازمند افزایش سرمایه گذاری است و اگر می خواهیم در چند سال آینده دچار کمبودها و کسری ها در بازار نشویم، باید فکری به حال مشوق های سرمایه گذاری کرد و در این مسیر، حداقل کاری که می شود انجام داد این است که عوامل فرسایش و نقره داغ شدن سرمایه گذاران را از این حوزه دور کرد.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی افزود: ناکارآمدی سیستم گردش اطلاعات و مقاومت برخی مدیران نسبت به انتشار به موقع اطلاعات نیز مزید علت شده و موجبات شیوع فساد اداری، ابهام آفرینی، رانت زایی و اجحاف را فراهم ساخته که به نوبه خود اثرات ناامیدکننده ای را به دنبال دارد. از سوی دیگر دیوان‌سالاری و بروکراسی کند اداری، موازی کاری و دوباره کاری و میل به حفظ میزهای مدیریتی در میان بخش‌های مختلف دولت آنقدر زیاد شده که به نظر می رسد حتی دستگاه های زیر مجموعه یک وزارتخانه هم در درک ادبیات یکدیگر عاجز هستند.

آگاهی ادامه داد: در این مدت، علی رغم همه هشدارهای تشکل های بخش خصوصی، شرایطی بر تجار و تولیدکنندگان حوزه کشاورزی و دامی تحمیل شده که نتیجه آن، کاهش میزان اعتماد فعالان اقتصادی به سیاستگذاری ها و وعده های دولتمردان است تا جایی که هر کس صرفا به فکر بیرون کشیدن گلیم خود از آب افتاده است.

وی تاکید کرد: اگر ریشه همه این مشکلات را کنار هم قرار دهیم، بدون تردید به یکی از مهمترین آفت های اقتصاد ایران بر می خوریم که همان «بزرگ بودن دولت» و «عطش مهارنشدنی دولت برای مداخله گری» است.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی افزود: امروز به مصداق همان عبارت مشهور «عدو شود سبب خیر...» عمق و شدت مشکلات به حدی رسیده که باید یکبار برای همیشه در این خصوص گره گشایی شود و راهکار مناسبی برای کوچک سازی دولت و کاهش تصدیگری آن اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: برای احیای امید در بخش کشاورزی و دام، باید مردم را با اقتصاد آشتی داد، اقتصاد را روی ریل واقعی آن یعنی رقابتپذیری، قرار دهیم و زمینه را برای گام برداشتن دولت در مسیر تفویض حداکثری امور به تشکل های اقتصادی و تخصصی فراهم سازیم. برای احیای امید در بخش کشاورزی و دام، باید مردم را با اقتصاد آشتی داد، اقتصاد را روی ریل واقعی آن یعنی رقابت پذیری، قرار دهیم و زمینه را برای گام برداشتن دولت در مسیر تفویض حداکثری امور به تشکل های اقتصادی و تخصصی فراهم سازیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید