Performancing Metrics

سهم ۵۰ هزار میلیاردی صنعت، معدن و تجارت از تسهیلات بانکی | اتاق خبر
کد خبر: 413601
تاریخ انتشار: 31 تیر 1397 - 12:52
در سه ماهه ابتدایی امسال ثبت شد
از مجموع ۱۱۷ هزار میلیارد تومانی که بانک‌ها در سه ماهه ابتدایی سال جاری تسهیلات پرداخت کرده‌اند، حدود ۵۰ هزار میلیارد آن به بخش صنعت، معدن و تجارت اختصاص یافته است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بانک‌ها هر ساله و بر اساس مسئولیت واسطه‌گری خود در اقتصاد ایران تسهیلاتی را برای گردش بخش‌های اقتصادی پرداخت می‌کنند که روند آن در چند سال گذشته همواره رو به افزایش بوده است. این در حالی است که برای سال قبل بانک‌ها حدود ۶۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های اقتصادی پرداخت کرده‌اند هر چند که این رقم در مقایسه با بیش از ۶۶۰ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی پیش‌بینی کرده بود، بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان فاصله داشت.

در سه ماهه نخست سال جاری آمارها از این حکایت  دارد که بانک‌ها حدود ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۱۶.۳ درصد افزایش دارد. با توجه به اهمیت تامین سرمایه در گردش برای بنگاه‌های اقتصادی در این مدت حدود ۷۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان یعنی ۶۳ درصد کل مبلغ پرداختی به تامین سرمایه در گردش اختصاص داشته است.

صنعت، معدن و تجارت به عنوان سه بخش مهم اقتصاد ایران و سهم مهمی که در رشد اقتصادی دارند همواره از درصد بالایی از تسهیلات بانکی پرداختی استفاده می‌کنند. این در شرایطی است که در سه ماهه اول امسال صنعت و معدن حدود ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده که نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان آن و به عبارتی بالغ بر ۸۵ درصد کل به تامین سرمایه در گردش این بخش تعلق داشته است. دیگر بخش مورد نظر بازرگانی است که حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده و در این بخش حدود ۷۲ درصد به تامین سرمایه در گردش اختصاص داشته است در مجموع صنعت، معدن و تجارت بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان از سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سه ماهه اول امسال را به خود اختصاص داده و از این رقم برای این سه بخش حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان به سمت تامین سرمایه در گردش حرکت کرده است.

این در حالی است که با توجه به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر که از سال ۱۳۹۴ اجرایی شد، برای سال جاری شرایط دیگری به آن اضافه شد تا تسهیلات دهی به بخش تولید را تسهیل کنند به گونه‌ای که با تشکیل کارگروهی بانک‌ها موظف شدند درخواست تسهیلات به بخش های تولیدی را حداکثر ظرف یک ماه بررسی کرده و به آن پاسخ دهند. از سوی دیگر شرایطی برای بخشش جرایم تولیدکنندگانی که تسهیلات معوق دارند، فراهم شده است.

اما در دیگر بخش‌های اقتصادی که از تسهیلات بانکی استفاده کرده‌اند، باید یادآور شد که مسکن و ساختمان در سه ماهه اول امسال تا مرز ۱۰ هزار میلیارد تومان و کشاورزی تا ۸۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفته‌اند. همچنین خدمات به روال گذشته در صدر دریافت کنندگان تسهیلات بانکی قرار داشته و تا مرز ۴۸ هزار میلیارد تومان دریافتی داشته است.

باید یادآور شد که از مجموع تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند، تمامی آن تسهیلات جدید به شمار نرفته و بخشی از آن تمدید تسهیلات پرداختی در سال‌های قبل است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید