Performancing Metrics

مواد اولیه و تجهیزات تولیدی بدون انتقال ارز از گمرک ترخیص می‌شوند | اتاق خبر
کد خبر: 413934
تاریخ انتشار: 7 مرداد 1397 - 20:56
خسروتاج خبر داد
رییس کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: ترخیص مواد، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی که تا قبل از پایان تیر امسال وارد گمرکات کشور شده باشند (گروه‌های کالایی یک و دو) بدون انتقال ارز هم می‌توانند ترخیص شوند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، مجتبی خسروتاج - معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت - گفت: بر اساس یکی از تصمیمات جلسات بررسی مسائل اقتصادی کشور که در تیر ماه اتخاذ و ابلاغ شده این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان ثبت سفارش از محل بند ۹ ماده ۳۸ آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و ترخیص کلیه کالاهای گروه یک و دو که تا پایان تیرماه ۱۳۹۷ بر اساس تأییدیه گمرک جمهوری اسلامی ایران به اماکن گمرکی وارد شده‌اند را با دریافت شماره قبض انبار از بازرگان فراهم کند.

طبق اعلام سازمان توسعه تجارت در تبصره‌های سه گانه این ماده آمده است: واردکنندگان مشمول این بند مکلفند حداکثر تا پایان شهریور ۱۳۹۷ نسبت به ترخیص کالاهای مذکور اقدام نمایند. همچنین مسئولیت کنترل تاریخ ورود کالا قبل از تاریخ فوق و انطباق شماره قبض انبار مذکور با گمرک جمهوری اسلامی ایران است و با توجه به اینکه کالاهای مذکور در گذشته تأمین ارز شده‌اند واردکنندگان مذکور ادعایی جهت تأمین ارز موارد فوق پس از ترخیص را ندارند.

خسروتاج در ادامه افزود: تصمیم فوق‌الذکر باعث می‌شود در ترخیص محموله‌های دپو شده در گمرکات تسریع شود. البته بخشی از کالاهای انبار شده در گمرکات ممکن است از محل ثبت سفارش بانکی صورت پذیرفته باشد و متقاضی بخواهد پس از تامین ارز، در قالب ضوابط بانکی یا در شکل سپرده برات بدون تعهد ترخیص کند. لذا این گزینه بدون انتقال ارز نیز از محل بند ۹ ماده ۳۸ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات برای متقاضیان فراهم است.

وی اضافه کرد که تسهیلات مذکور شامل کالاهای گروه سوم و کالاهای ممنوعه است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید