Performancing Metrics

خاموشی‌ها ۱۰ روز دیگر به پایان می‌رسد | اتاق خبر
کد خبر: 414057
تاریخ انتشار: 10 مرداد 1397 - 14:40
سخنگوی صنعت برق کشور گفت: علی رغم اینکه درجه حرارت کاهش زیادی پیدا نکرد، اما میزان خاموشی‌ها نسبت به دو هفته گذشته ۴۷ درصد و نسبت به هفته اخیر ۳۰ درصد کاهش یافته است و پیش بینی می‌شود که نهایتا تا ۲۰ مرداد ماه خاموشی‌ها به صفر برسد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمودرضا حقی فام امروز در نشستی خبری با بیان اینکه پیک مصرف شبکه سراسری به ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات رسیده است، اظهار کرد: از ۲۰ تیرماه با اعمال مدیریت مصرف میزان بار افزایش نیافت که این مقدار کمتر از سه درصد پیک شبکه سراسری در سال گذشته است.

وی با اشاره به سنکرون شدن واحد دوم نیروگاه پرند گفت: مقدمات این کار در حال انجام است که بی شک این نیروگاه می‌تواند تاثیر زیادی در حل مشکل کمبود تولید کشور داشته باشد. علاوه بر این نیز باید گفت که در هفته گذشته نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات وارد مدار شد.

به گفته سخنگوی صنعت برق، تاکنون میزان تولید انرژی واحدهای حرارتی ۴.۲ درصد افزایش یافته یعنی از واحدهای حرارتی ۴.۲ درصد انرژی بیشتری نسبت به گذشته دریافت کرده‌ایم.

حقی فام با تاکید به این مسئله که در روزهای اخیر در برخی از استان‌های کشور خاموشی به صفر رسیده است، گفت: در استان بوشهر، خوزستان، جنوب ایلام، میزان خاموشی‌ها به صفر رسیده و در سیستان و بلوچستان، قم و تهران و شمال کشور میزان خاموشی‌ها تا حد محسوسی کاهش یافته است.

وی با اشاره به وضعیت درجه حرارت دما عنوان کرد: در هفته نوزدهم نسبت به سال قبل ۱.۴۸ افزایش درجه حرارت داشته‌ایم که این مسئله مشکلاتی را از لحاظ پایداری به وجود آورد اما خوشبختانه توانستیم برای نیروگاه اصفهان تامین آب کنیم و ۶۰۰ مگاوات را به مدار بیاوریم.

سخنگوی صنعت برق افزود: هدف این است که در سال‌های آینده از پسماند اصفهان برای تولید برق از این نیروگاه استفاده کنیم اما جای خوشحالی دارد که امسال نیز توانستیم در این مکان که نیاز مبرم به برق داشتیم، تولید برق داشته باشیم.

به گفته حقی فام، بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته وضعیت بارندگی‌ها بهتر از نرمال خواهد بود اما از نظر درجه حرارت در هر چهار ماه نسبت به نرمال شرایط گرم‌تری را پیش رو خواهیم داشت اما در نهایت پیش بینی می‌شود که در طول ۱۰ روز آینده میزان خاموشی‌ها به شدت کاهش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان ذخیره‌سازی برق و عدم صادرات در ایران وجود دارد، گفت: در صنعت برق به هیچ عنوان امکان ذخیره سازی وجود ندارد بدین معنا که نمی‌توان در زمستان برق را ذخیره و در فصل تابستان از آن استفاده کرد. لذا شایعاتی که اخیرا در خصوص صنعت برق در این حوزه مطرح می‌شود، هیچ پایه و اساس علمی ندارد.

سخنگوی صنعت برق اظهار کرد: سیاست کشور در راستای استفاده از سوخت گاز برای نیروگاه‌های کشور متمرکز شده است در همین راستا هیچ مجوزی برای استفاده از مازوت در نیروگاه‌های کشور وجود ندارد. در همین راستا نیز امسال توانستیم با همکاری وزارت نفت گاز نیروگاه‌ها به ویژه نیروگاه‌های بزرگ را تامین کنیم.

حقی فام در خصوص آخرین وضعیت واردات برق گفت: در حال حاضر عمده واردات برق از ارمسنتان صورت می گیرد که می‌توان گفت کل واردات برق ایران در حال حاضر ۳۰۰ مگاوات است. البته انتظار  داریم در ترکمنستان و آذربایجان کمک بیشتری دریافت کنیم که متاسفانه این دو کشور به دلیل مشکلات ایجاد شده برای خودشان قادر به برق رسانی به ایران نبودند.

به گفته وی، کاهش واردات کاملا مربوط به بخش های فنی بوده و هیچ مشکل و بحث سیاسی در این حوزه وجود نداشته است. البته برنامه‌هایی را در نظر داریم تا در سال‌های آینده میزان تبادلات برقی خود را افزایش دهیم.

سخنگوی صنعت برق در خصوص سیاست صنعت برق در خصوص حضور پررنگ تر در بورس گفت: در سال ۹۶، به دلیل مشکلات نقدینگی نتوانسته‌ایم حضور پررنگی را در بورس داشته باشیم اما اگر در سال‌های آتی مشکلات موجود در حوزه نفتی برطرف شود و ابلاغ هزینه ترانزیت صورت گیرد، به گونه‌ای که بتوان قراردادهای دوجانبه‌ای را تنظیم کرد، می‌توان نسبت به حضور پررنگ‌تر صنعت برق در بورس امیدوار شد.

حقی فام در خصوص آخرین وضعیت تجدیدپذیرها گفت: در حال حاضر ۴۹۰ مگاوات در این مدت در حال اجرا است. احتمالا در پیک سال آینده وارد مدار خواهد شد اما باید این موضوع را صراحتا اعلام کرد که ایران نسبت به کشورهای صنعتی، در حوزه تجدیدپذیرها جایگاه کم‌رنگ‌تری را دارد.

 به گفته وی اگر منابع مالی گسترش یابد، بسیاری از سرمایه‌گذاران اعلام آمادگی برای حضور در این صنعت را کرده‌اند. البته نقدهایی نیز در این حوزه مطرح می شود. چرا که عوارض برق برای توسعه تجدیدپذیرها و توسعه روستایی در سال گذشته ۱۲۰۰ میلیارد در نظر گرفته شد که از این میزان تنها ۶۰ درصد تخصیص یافت. به عبارت بهتر در سال ۹۷ تنها ۳۵۰ میلیارد تومان از این محل به تجدیدپذیرها تعلق گرفت که این منبع بسیار محدود است و اگر این منابع افزایش یابد قطعا وضعیت تجدیدپذیرها نیز ارتقا خواهد یافت.

سخنگوی صنعت برق در خصوص صحبت‌های مطرح شده در این رابطه که عربستان به عراق پیشنهاد داده تا یک چهارم قیمت برق ایران به این کشور برق صادر کنند، گفت: این خبر در مدت زمانی کوتاه تکذیب شد و باید گفت که قراردادهای ایران در حوزه صادرات بسیار منطقی و قابل توجیه است.

حقی فام با اشاره به برنامه‌های وزارت نیرو برای افزایش تولید برق و گذر از پیک سال ۹۸ گفت: ساخت ۵۰۳۸ مگاوات نیروگاه حرارتی را در دستور کار قرار داده‌ایم که تا پیک سال ۹۸ وارد مدار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پروژه به ۲۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد، گفت: اگر منابع این طرح انجام شود، می‌توانیم حتی بیش از ۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه ایجاد کنیم.

سخنگوی صنعت برق با تاکید به این مسئله که ایجاد نیروگاه به معنای عدم نیاز مدیریت مصرف نیست، تصریح کرد: اگر مدیریت مصرف کنار گذاشته شود، حتی اگر ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه ایجاد کنیم، باز هم دچار چالش خواهیم شد.

حقی فام در پاسخ به سوال مبنی بر آخرین وضعیت افزایش تعرفه برق گفت: در حال حاضر این مسئله در کمیسیون‌های مختلف در حال نقد و بررسی است و هنوز تصمیم قطعی اعلام نشده است.

وی اظهار کرد: رویکرد وزارت نیرو این است که پرمصرف‌ها قیمت تمام شده برق را پرداخت کنند و در زمان پیک، پرمصرف‌ها به دلیل ترس از جریمه، مجبور به مدیریت مصرف شوند.

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر میزان خسارت شرکت‌های برق در راستای تلفاتی که در حوزه قطع برق و یا سوانح رخ می‌دهد، گفت: حداقل غرامت فوت برای هر نفر ۵۰۰ میلیون ریال، نقص عضو حداقل برای هر نفر ۳۰۰ میلیون ریال، تعهدات مالی جبران هزینه‌های پزشکی هر واحد مسکونی ۷۰۰ میلیون ریال، غرامت ناشی از حوادث شبکه داخلی ۱۷ میلیون ریال تعیین شده است.

حقی فام با بیان اینکه در سال‌های مختلف میزان خسارت پرداخت شده از سوی صنعت برق متفاوت بوده است، گفت: در سال ۹۳، ۵.۷ میلیارد تومان، در سال ۹۴، ۶.۲ میلیارد تومان در راستای خسارت به مشترکان پرداخت شد که باید گفت در سال ۹۶ پرونده‌ها در حال بررسی است و در سال ۹۵ نیز متاسفانه موضوع بیمه مورد تصویب قرار نگرفت و هیچ خسارتی پرداخت نشد.

به گفته وی، شرکت‌های بیمه اگر اعداد بیشتری را اعلام کنند شانس بیشتری برای برنده شدن در این مناقصه را دارند و باید گفت که مناقصه سال ۹۷ نیز در هفته آینده برگزار خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق در خصوص آخرین وضعیت بدهی صنعت برق گفت: در حال حاضر ۵۰۰۰ میلیارد تومان طلب جاری و راکد از مشترکان صنعت برق داریم که نزدیک به دو سوم این بدهی‌ها نگران‌کننده نیست و در فرجه‌های زمانی مختلف پرداخت می شود اما یک سوم از این طلب سخت وصول است.

حقی فام از جایگزینی یک میلیون کولر گازی فرسوده در مناطق جنوب کشور خبر داد و گفت: این مسئله را به شورای اقتصاد پیشنهاد داده‌ایم و اگر این اتفاق بیفتد، در استان‌های خوزستان، هرمزگان و بوشهر تاثیرات بسیار خوبی را شاهد خواهیم بود که باید دید طرح از طریق ماده ۱۲ و همکاری وزارت برق تامین منابع شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید