Performancing Metrics

مشکلات اقتصادی با تیم فعلی حل نمی شود | اتاق خبر
کد خبر: 414139
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1397 - 14:21
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد:
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با بیان اینکه طرز مدیریت فعلی در اقتصاد پیک‌نیکی است تاکید کرد: تا زمانی که تیم اقتصادی فعلی و کسانی که قبلا امتحانشان را پس داده‌اند در بستر تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باشند، کاری از پیش نخواهد رفت.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حسین صمصامی با انتقاد از نحوه تخصیص ارز دولتی به واردکنندگان اظهار کرد: باید چند نفر آدم سالم سر کار باشند تا بتوانند ارز را درست تخصیص دهند، نه اینکه افرادی بخواهند برای واردات قهوه‌جوش و موز و اقلام غیرضروری ارزهای دولتی را حیف و میل کنند.

وی با بیان اینکه بازار به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی افزایش قیمت ناشی از آزادسازی ارز شود، ادامه داد: ما اگر ارز تخصیص ندهیم، تورم می‌تواند به صورت جهشی بالا رود و مسائل معیشتی را برای مردم به وجود آورد. اگر قرار باشد همه چیز بر اساس ارز روز بازار آزاد قیمت‌گذاری شود، آن گاه یک تورم ۱۵۰ درصدی به وجود خواهد آمد که دیگر نمی‌توان درستش کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه تحریم‌های فعلی درواقع جنگی اقتصادی است که آمریکایی‌ها طراحی کرده‌اند، گفت: این اوضاع دقیقا مانند این است که آمریکا چندین موشک به سوی ما پرتاب کرده باشد که ما باید قبل از اینکه این موشک‌ها به زمین اثابت کنند، آن‌ها را در هوا منفجر کنیم.

صمصامی با تاکید بر اینکه ما در شرایط یک جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم، تاکید کرد که اولین حرکت در شرایط فعلی باید این باشد که منابع ارزی را بر اساس اولویت‌های اصلی تنظیم و مصرف کنیم و همچنین منابع ارزی حاصل از صادرات را وارد بازار کنیم.

او در ادامه با بیان اینکه در شرایط فعلی نیازمند حضور افرادی در جایگاه مدیریت اقتصادی هستیم که واجد شرایط مدیریت در شرایط اقتصاد جنگی باشند، اظهار کرد: مدیریت فعلی اقتصادی درواقع پیک‌نیکی است. این مدیریت برای شرایط زمانی مناسب است که شرایط کاملا عادی باشد و امورات اقتصادی در ریل خودش قرار گرفته باشد؛ درحالی که در حال حاضر ما در شرایط جنگی اقتصادی قرار داریم و محتاج حضور افرادی هستیم که بتوانند علاوه بر اینکه کسب و کار شهروندان را حمایت کنند، جلوی ضربات تحریم را هم بگیرند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که تیم اقتصادی فعلی و کسانی که قبلا امتحانشان را پس داده‌اند، در بستر تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باشند، کاری از پیش نخواهد رفت، گفت: اینکه ارز را به کالاهای غیراساسی تخصیص دهیم، نشان‌دهنده این است که برخی‌ها به فکر منافع شخصی خود هستند؛ در حالی که مجلس باید برای این شرایط یک فکر اساسی کند و سعی کند کابینه را بر اساس شرایط جنگی تنظیم کند.

با شدت گرفتن التهابات ارزی در بازار ارزهای خارجی، بسیاری از کارشناسان انتقادات خود را متوجه تیم اقتصادی دولت کرده‌اند. در همین راستا مجلسی‌ها با امضای طرح سوال از رئیس جمهور و طرح استیضای وزرای اقتصاد و تعاون و رفاه، طرح بازخواست از اعضای اقتصادی هیات دولت را آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید