Performancing Metrics

هیجان و فتح قله‌های جدید در انبوهی از ریسک‌ها در بورس تهران | اتاق خبر
کد خبر: 414197
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1397 - 16:41
در معاملات هفته گذشته رخ داد
هیجان، صف خرید، کانال شکنی‌های پی در پی و فتح قله‌های جدید در کنار موجی از ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک خلاصه‌ای از بازار پرتلاطم سهام در پنج روز کاری هفته گذشته بود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بازار سرمایه در پنج روز کاری هفته گذشته شرایط خاصی را سپری کرد و عمدتا تحت تاثیر تحولات نرخ ارز در بازار غیر رسمی بود. معامله‌گران بازار سهام در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت در اکثر گروه‌های بورسی از جمله فلزی‌ها، سنگ معدنی‌ها و نفتی‌ها بودند.

در اغلب نمادهای بورسی که عمدتا مربوط به شرکت‌های صادرات محور می‌شود، در پنج روز کاری هفته گذشته گذشته شاهد صف پایدار خرید و افزایش هر روزه قیمت تا سقف پنج درصد بودیم. تعدادی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که بازار سهام از جمله بازارهایی است که هنوز خود را با نرخ فعلی دلار در بازارهای غیررسمی تطابق نداده و درنتیجه پتانسیل رشد قیمت و افزایش شاخص‌های بازار همچنان وجود دارد.

در روز چهارشنبه، سوم مردادماه سال جاری شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در تراز ۱۰۸ هزار و ۸۰۰ واحدی قرار داشت ولی با گذشت تنها پنج روز کاری با کانال شکنی‌های پی در پی، رکورد عجیبی را به ثبت رساند؛ به طوری این نماگر بیش از ۱۵ هزار واحد رشد کرد و به قله تاریخی ۱۲۳ هزار و ۹۵۱ واحدی دست یافت.

این آمار بی‌سابقه شاید از دیدگاه اول نشان از سودآوری این بازار برای فعالانش باشد اما از دیدی دیگر نشان از عدم قابلیت پیش‌بینی بازار دارد که این موضوع ریسک بالایی را به فعالان بازار  که با هدف بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند و از رانتی خاص برخوردار نیستند، تحمیل می‌کند.

در عین حال شاخص آزاد شناور نیز در طی مدت مشابه ۱۵ هزار و ۱۶۳ واحد افزایش یافت که این آمار نیز آمار خیره‌کننده است، این شاخص در آخرین روز کاری بازار در تراز ۱۳۳ هزار و ۲۹ واحدی قرار گرفت. شاخص بازار دوم نیز با رشد بیش از ۲۹ هزار واحد رو به رو شد که نسبت به روزهای عادی معاملات بازار سهام مقداری بسیار خیره کننده است، در عین حال شاخص بازار اول با رشد ۱۱ هزار و ۴۰۷ واحدی مواجه شد.

در روزهای گذشته هیجان و آشفتگی خاصی در معاملات بازار سهام حاکم بود. هر روز صف خرید در گروه‌های مختلف و افزایش فزاینده قیمت‌ها و حجم بالایی از سفارش‌های خرید. شرایط موجود نوسان گیران بازار را خوشحال کرده است، هرچند که بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند این روند مقطعی است و بعد از مدتی کوتاه رکود در بازار حاکم می شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید