Performancing Metrics

احیای خانه‌های تاریخی با کمک هنرمندان | اتاق خبر
کد خبر: 414809
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1397 - 22:30
شرکت ملی بازآفرینی شهری، در قالب طرح­های مرمت و احیای بناهای ارزشمند تاریخی، پروژه‌هایی را در شهرهای مختلف کشور مدنظر قرار داده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، شرکت بازآفرینی شهری با همکاری شهرداری ها، میراث فرهنگی و هنرمندان حفظ و احیای خانه ها و محله های تاریخی را در دستور کار قرار داده است. در حال حاضر بهسازی و نوسازی مجموعه‌های مسکونی ۲۱۴، ۱۰۰ و ۱۸ واحدی محله سیروس تهران، تأمین و توسعه خدمات شهری و محله‌ای، خانه محله فیض آباد کرمانشاه، مدرسه علی‌آباد مرند، مدرسه ۹ کلاسه تنگک بوشهر، خانه محله سیرجان، خانه محله وکیل‌آباد ارومیه، خانه ملک‌التجار سنندج، سرای معمارزاده سبزوار، عمارت فاضلی ساری، خانه وارطان تهران، خانه نوذری بوشهر و خانه لاجوردی قم از اهداف این طرح عنوان می شود.

در این زمینه خانه‌های گفتمان با هدف هم‌اندیشی و استفاده از تجارب اندیشمندان در جهت مرمت و احیای بافت‌های واجد ارزش در حال راه‌اندازی است. تفاهم‌نامه‌هایی نیز بین شرکت بازآفرینی شهری و برخی تشکل‌های هنرمندان از جمله خانه سینما، خانه موسیقی، انجمن معماران، خانه عروسک در محله سیروس به امضا رسیده است. بدین صورت که شرکت بازآفرینی شهری پلاک‌هایی که خریداری کرده، برای بهره‌برداری در اختیار تشکل‌های هنری و هنرمندان قرار می‌دهد تا این گروه‌ها ضمن احیا بر اساس هویت تاریخی محله و خانه، کاربری‌های فرهنگی ـ هنری را در این خانه‌ها ایجاد کنند. به طور مثال اگر خانه‌ای به انجمن‌های موسیقی واگذار می‌شود فعالیت‌هایی در جهت آموزش موسیقی در این خانه انجام خواهد شد.

حبیب خراسانی ـ رییس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری ایران ـ با اشاره به خانه‌های گفتمان که در شهرهای مختلف در حال راه‌ندازی است گفت: یکی از سیاست‌های توسعه فرهنگ بازآفرینی، استفاده از ظرفیت خانه گفتمان است. اولین تجربه در قالب خانه گفتمان تهران است که بسیاری از مسائل شهر به عنوان محلی برای گفت‌وگو درخصوص موضوعات شهر مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد. قرار شده این سیاست به تمام شهرها تسری پیدا کند. در گام اول مراکز استان‌ها را به خانه گفتمان شهر تبدیل می کنیم. خانه گفتمان گرگان و کرمان راه اندازی شده که مورد توجه اهالی و دست اندرکاران حوزه شهری قرار گرفته است. به زودی خانه گفتمان سمنان نیز ایجاد می شود.

وی اظهار کرد: در این طرح با شهرداری‌ها و میراث فرهنگی، همکاری نزدیکی داریم. رویکرد طرح نیز تجاری و اقتصادی نیست. امیدواریم با نهادینه کردن این رویکرد دست‌اندرکاران و کنش‌گران موضوعات شهری بتوانند دغدغه‌ها، چالش‌ها و راهبردهایی که در مورد شهر و مسائل پیرامون آن وجود دارد از طریق خانه های گفتمان مورد بررسی قرار دهند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید