Performancing Metrics

اقتصادایران درگیر چرخه رکود-تورم شده است | اتاق خبر
کد خبر: 414840
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1397 - 14:36
یک کارشناس اقتصادی گفت: اقتصاد ایران درگیر چرخه‌ی رکود و تورم شده و اگر تورم فراتر از پیش‌بینی‌ها شود، بازار پول مجبور می‌شود برای مقابله با ابرتورم، نرخ‌های سود را بالاتر از نرخ فعلی ببرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، محمد ماهیدشتی با بیان اینکه تورم ایران نسبت به تورم جهانی بالا است، اظهار کرد: اگر تورم به صورت لجام‌گسیخته افزایش یابد و از نرخ بهره‌ مؤثر، یعنی ۲۹ درصد بیشتر شود، کالاها و خدمات نیز با همان سفته‌بازی بازار طلا و ارز و در نتیجه کمیابی مواجه می‌شوند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر افزایش نرخ تورم بر بازار پول، افزود: اقتصاد ایران در چرخه‌ رکود و تورم به دلیل مشکلات سیستم بانکی درگیر شده و اگر تورم فراتر از پیش‌بینی‌ها بشود، تبدیل به مشکل خواهد شد و در آن زمان بازار پول مجبور می‌شود برای مقابله با ابرتورم، نرخ‌های بهره را بالاتر از نرخ فعلی ببرد.

وی تاکید کرد: بنابراین، برای حل اساسی مشکل چرخه‌ رکود-تورم بهترین کاری که می‌شود کرد این است که سیستم بانکی درمان شود و چاره‌ای برای بهبود این سیستم اندیشیده شود.

ماهیدشتی در خصوص تاثیر نرخ ارز بر تورم، گفت: نرخ ارز به صورت مستقیم در نرخ تورم اثر ندارد، اما ممکن است با کاهش ظرفیت تولید داخلی، مصرف عمومی به سمت کالاهای وارداتی سوق پیدا کند و از آن طریق نرخ ارز بر تورم اثر بگذارد.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با اینکه نرخ تورم در اقتصادهای پیشرفته چه تأثیری بر نرخ ارز دارد؟ تصریح کرد: افزایش تورم در سطوح پایین در اقتصادهای پیشرفته منجر به تقویت ارز ملی آن کشور می‌شود زیرا نشانه‌ افزایش تولید، اشتغال و صادرات است و بانک‌های مرکزی را برای افزایش نرخ‌های بهره تشویق می‌کند و این به جلب سرمایه‌های خارجی، تقاضا برای پول ملی و بهبود نرخ ارز منجر می‌شود.

وی افزود: اما در ایران تورم تبدیل به چالش می‌شود زیرا نرخ تورم بسیار بالاتر از میانگین جهانی است. از این رو نیاز به اصلاحات ساختاری داریم تا نرخ تورم در محدوده‌ ۳ تا ۴ درصد نوسان کند.

ماهیدشتی گفت: همین تورم ۸ درصدی که برای اقتصاد ما خوب است برای کشورهای دیگر جهان وحشتناک است، چرا که تخصیص منابع را به شدت ناکارآ و سرمایه‌گذاری را به دلیل عدم پیش‌بینی‌پذیری آینده تضعیف می‌کند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید