Performancing Metrics

آیا فرو نشست زمین قابل کنترل است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 421083
تاریخ انتشار: 14 دی 1397 - 10:44
یک کارشناس حوزه آب گفت: چند سالی است که با پدیده فرونشست زمین در بخش های مختلف کشور مواجه هستیم که باتوجه به اهمیت وقوع این پدیده باید توجه ویژه‌ای به این بخش شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، سید اصغر تهرانی با اشاره به علت چرایی فرونشست زمین در تهران، اظهار کرد:در حال حاضر حدود ٩٠٠ هزار چاه در کشور در حال بهره برداری است که نیمی از این چاه ها به طور غیر مجاز آب برداشت می‌کنند.

وی افزود: چاه‌های مجاز نیز به دلیل نداشتن کنتور برداشت غیر مجاز دارند به گونه‌ای که باید گفت برداشت آب زیرزمینی از طریق این چاه‌ها حدود ۶۵ میلیارد متر مکعب در سال است.

به گفته این کارشناس این امر در شرایطی صورت میگیرد که از حدود ۱۰ سال پیش به دلیل کمبود نزولات و شدت روان آب‌ها، آبی به زیر زمین تغذیه نشده است. یعنی به عبارتی حفره ای به وسعت ۶۵ میلیارد متر مکعب در سال در کشور بوجود می‌آید.

تهرانی با بیان اینکه طی این ۱۰  سال که آبی به زیرزمین تغذیه نشده است، حفره هایی در حد ۶۵۰ میلیارد متر مکعب در زیر زمین ایجاد شده که خالی از آب است، گفت: این خطر وجود دارد که در هر گوشه کشور فرو نشست‌های غیر قابل پبش‌بینی داشته باشیم.

وی با تاکید به این مساله که در تهران به خصوص نقاط پایین امکان این فرو نشست‌ها بسیار زیاد است، تصریح کرد: زیر زمین خالی و ساخت و ساز بسیار زیاد است، وزنی که این ساختمان‌ها روی این حفره‌ها ایجاد می‌کنند هر لحظه ممکن است موجب این شود تا ساختمان‌ها درون فرو چاله‌ها سقوط کنند.

این کارشناس اظهار کرد: برای جلوگیری از این امر در بخش کشاورزی راهی جز کنترل برداشت آب وجود ندارد که فعلا به دلایلی امکان ندارد. اما در بخش شرب که شهری و روستایی حدود نه میلیارد است امکان دارد از طریق بر گرداندن پساب به زیر زمین بتوان بخش کوچکی از فرو نشست را جلوگیری کرد.

به گفته تهرانی در حال حاضر پساب در شهرها حدود ٤.٥ میلیارد متر مکعب است که ١.٥ میلیارد تصفیه و مابقی امکان تصفیه ندارد و تنها در حد بهداشتی تصفیه می شود.

وی ادامه داد: فرو چاله پدیده ای است که بزودی چهره خشن خود را نمایان خواهد کرد و با برداشت سال‌های آینده هر لحظه این پدیده خطرناک‌تر خواهد شد.

این کارشناس بخش آب گفت: این یک هشدار به مقامات مسوول کشور به خصوص مسوولان وزارت نیرو است که مسوول این برداشت‌ها هستند. تولید شغل از طریق کشاورزی کاری عاقلانه نیست. لذا آب که یک کالای ملی است باید جدی گرفته شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید