Performancing Metrics

ماجرای درخواست‌های مکرر «جان کری» از ظریف برای مذاکرات منطقه‌ای | اتاق خبر
کد خبر: 423585
تاریخ انتشار: 7 اسفند 1397 - 23:09
امیرعبداللهیان مطرح کرد؛
دستیار ویژه رئیس مجلس گفت: جان کری وزیر وقت خارجه آمریکا بارها از ظریف انجام مذاکرات منطقه‌ای را خواسته بود و آقای ظریف هم به او گفته بود ما هیچگونه دستورالعملی در این زمینه نداریم.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در برنامه «متن و حاشیه» شبکه سوم سیما با اشاره به مسائل پیش آمده در سوریه اظهار داشت: مردم سوریه با دیگر ملت های عرب بسیار متفاوت هستند، فشاری که بر روی دولت و ملت سوریه بود اگر در هر یک از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اتفاق می‌افتاد به سرعت در آن کشور فروپاشی شکل می‌گرفت اما عنصر مقاومت یک سرمایه غنی برای ملت سوریه بود.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ افزود: در مذاکرات هسته‌ای که منجر به امضای توافقنامه برجام شد، قدرت منطقه ای و قدرت دفاعی و علمی ایران دو عامل اصلی بود که شش کشور مدعی ابرقدرتی جهان را پای میز مذاکره کشاند.

وی افزود: قدرت علمی و منطقه‌ای ایران برای ما تولید قدرت کرد و در میز مذاکرات هسته ای توانستیم از آن استفاده کنیم. مقاومت در سوریه هم برای آنها تولید قدرت کرد که توانستند بیش از ۷ سال در مقابل توطئه های مختلف بایستند و مقاومت کنند و آنچنان سرافراز بیرون بیایند که همان کسانی که به بشاراسد، «جنایتکار» می‌گفتند امروز یادداشت رسمی می‌دهند که می‌خواهیم سفارتخانه خود را در دمشق افتتاح و با بشار ملاقات کنیم.

وی درباره تلاش آمریکایی‌ها برای تحمیل برجام منطقه‌ای پس از برجام هسته‌ای اظهار داشت: اینکه آیا آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بعد از برجام دنبال برجام منطقه ای بوده‌اند یا خیر، من با توجه به اینکه دیپلمات هستم و اطلاعاتی که دارم باید بگویم بله، آنها بدنبال یک برجام منطقه‌ای بودند و تلاش گسترده ای را برای تحقق این مسئله انجام داده اند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: این تلاش‌ها در حدی بود که گاهی اوقات وقتی تیم مذاکره کننده ما بر سر جزئیات توقف می‌کرد، آمریکایی‌ها برای عبور از این مسئله عجله داشتند و تاکید می کردند مسئله مهمتر ما موضوعات منطقه ای است و معتقد بودند که به سرعت باید از مسئله هسته ای عبور و به مسائل مهمتری همچون بحث های منطقه ای برسیم.

وی گفت: من به عنوان معاون وقت وزارت امورخارجه در معرض درخواست مکرر دیپلمات های غربی، آمریکایی و منطقه ای در خصوص مسائل منطقه‌ای بودم و منطقه هم نگران این بود که آیا مذاکرات منطقه ای میان ایران و آمریکا شکل می‌گیرد. برای آمریکایی ها شکل گیری مذاکرات اهمیت داشت تا از این طریق رابطه منطقه ای ایران را تخریب و اهداف خود را محقق کنند. آنها می خواستند با مذاکرات منطقه ای نقش آفرینی سازنده ایران را در منطقه متوقف کنند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل ادامه داد: اگر نقش ایران در منطقه سازنده نبود، آمریکایی‌ها بر روی آن حساس نمی‌شدند. اگر نقش منطقه‌ای ایران برای جمهوری اسلامی نفوذ و تولید قدرت نمی کرد برای آمریکایی‌ها هم اهمیت نداشت.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: آمریکایی‌ها در مقابله با نقش منطقه‌ای ایران ناامید شده بودند و در مذاکرات هسته‌ای هیچگاه نتوانستند مذاکرات منطقه‌ای را شکل دهند، زیرا مجوزی در این خصوص نیز برای تیم مذاکره کننده هسته ای وجود نداشت. من فراموش نمی کنم که بارها این موضوع را آقای جان کری وزیر وقت امورخارجه آمریکا از دکتر ظریف خواسته بود و آقای ظریف به او اعلام کرده بود که ما هیچگونه دستورالعملی برای مذاکره منطقه ای نداریم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: آقای جان کری به آقای ظریف گفته بود که شما از مسئولین ایران بخواهید که فردی را معرفی کند تا اختیاراتی را برای مذاکرات منطقه‌ای با ما داشته باشد و پاسخ آقای ظریف به آنها این بود که وزیرخارجه ایران من هستم و اگر قرار باشد چنین تصمیمی گرفته شود باز این من هستم که باید بیایم و با شما مذاکره کنم ولی ما چنین اختیار و دستورالعملی را نداریم.

وی ادامه داد: در نهایت نیز زمانی که مقام معظم رهبری و نظام تصمیم خودش را اعلام کرد که ما برجام ۲ و ۳ نخواهیم داشت، تکلیف در این باره روشن شد اما به نظر من آمریکایی‌ها و غربی‌ها بسیار مصرتر از این حرف‌ها هستند و بدون نام بردن از برجام ۲، ۳ و منطقه ای بدنبال آن هستند که گفتگو و مذاکره ای را با ایران کلید بزنند. به همین دلیل به بهانه بحث موشکی و مسائل امنیتی و یا به بهانه واهی دخالت ایران در منطقه بدنبال این مذاکرات هستند و تنها روش خود را تغییر داده اند و مستقیم به سراغ موضوعات رفته اند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل تصریح کرد: امروز اروپایی ها نیز اگر می خواهند بر اساس توافق برجام امتیازی را به ما بدهند، نهایت حرف آنها این است که ما نگران بحث‌های منطقه ای و توان موشکی و حقوق بشری در ایران هستیم. اینها نشان می دهد اگر چه مسئله هسته ای اهمیت بسیار بالا و ویژه ای داشت اما مسئله منطقه ای نیز برای آنها بسیار مهم است.

امیرعبداللهیان افزود: مسائل منطقه ای به این دلیل برای آمریکای‌ها اهمیت دارد که نقش منطقه ای ایران بسیار سازنده است و نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران می تواند در مدت چند ماه مسئله داعش که دست ساخته محور عبری، عربی و غربی بود را پایان دهد و نظام سیاسی که داعش می خواست با پول برخی کشورهای منطقه و حمایت های سیاسی آمریکایی‌ها و برخی کشورهای دیگر ایجاد کند را فرو بریزد. آنها می فهمند که این قدرت چقدر برای جمهوری اسلامی ایران نفوذ ایجاد کرده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به مسائل چند هفته اخیر و فشار برخی گروه‌ها و دولت‌ها بر دولت سوریه برای قطع رابطه با حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در چند روز گذشته برخی به بشار اسد فشار آوردند که روابطش با حزب الله و جمهوری اسلامی را قطع کند و یا فاصله ای در این رابطه ایجاد کند و در عوض آنها تضمین می‌کنند که بشار اسد رئیس جمهور مادام العمر سوریه باقی بماند و در بازسازی سوریه وارد شوند.

وی افزود: حزب‌الله لبنان ممکن است از نظر آمریکا و برخی نظام های عقب افتاده بحرین و عربستان سعودی در بلک لیست تروریستی قرار بگیرد اما من فراموش نمی کنم در اوج مسائل سوریه گروه های تروریستی چند ده هزار نفری که با مردم و ارتش سوریه می جنگیدند، وقتی تعدادی از افراد آنها در محاصره ارتش و نیروهای مردمی سوریه گرفتار می شدند و آب و مواد غذایی به آنها نمی رسید آنها برای نجات خود از آمریکایی‌ها کمک می‌خواستند و مکانیزم آمریکایی‌ها هم برای نجات آنها استفاده از سازمان ملل بود.

امیرعبداللهیان افزود: زمانی که گروه‌های تروریستی به مشکل بر می خوردند آمریکا از طریق سازمان ملل برای نجات آنها اقدام می‌کرد، به این طریق که «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه نیمه شب با من تماس برقرار می کرد و می‌گفت گروهی از مسلحین و مردم سوریه در محاصره گرفتار شدند و آب و غذا ندارند و آنها اعلام کردند که آماده‌اند اسرای سوری را در قبال راهی برای خروج از محاصره برای ما آزاد کنند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل تاکید کرد: جالب است بدانید این افراد برخی از سران داعش و سران القاعده بودند که خودشان را در میان زن و بچه های سوری پنهان کرده بودند و وقتی می خواستند از این محاصره خارج شوند توافق ما با سازمان ملل این بود که تبادلی که قرار است میان این گروه ها و زندانیان سوریه انجام شود آنها باید سلاح های سنگین شان را زمین بگذارند و سوار بر اتوبوس از منطقه خارج شوند اما ۲۴ ساعت قبل از زمان تبادل از طریق سازمان ملل به ما پیام می‌دادند که ما اطمینان نداریم زمانی که می‌خواهیم از منطقه خارج شویم ما را مورد هدف قرار ندهند.

وی گفت: اگر سپاه پاسداران ایران یا حزب‌الله لبنان تضمین می‌کنند ما سلاح‌های خود را زمین گذاشته و در محل تبادل حاضر می شویم. آنها سر شهید حججی ما را از تن جدا می کنند و یا نیروهای حزب الله را هنگامی که اسیر می کنند مثله می کنند ولی باور دارند حرفی که یک پاسدار ایرانی و یا یک نیروی حزب الله در سوریه می زند آنقدر گارانتی دارد که رهبر داعشی که می خواهد سلاحش را زمین بگذارد و از منطقه محاصره خارج شود و ممکن است یک روزی دیگر همین رزمندگان ما را به شهادت برسانند روی حرف خود می ایستند و به عهد خودوفا می کنند. این به دلیل نفوذی است که جمهوری اسلامی ایران و حزب الله در منطقه دارند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل تصریح کرد: یک جهان اگر بگویند که حزب الله تروریست است آن فرمانده خبیث داعش می گوید باور دارم که حزب الله با وجود اینکه در سوریه با من جنگیده، تروریست نیست و اگر تروریست بود من را در هنگام تبادل ترور می کرد. اینها نشان می دهد که نقش سازنده و نفوذ منطقه ای ایران برای آمریکایی‌ها بسیار پیچیده است و آمریکایی‌ها بدنبال این هستند تا راهی پیدا کنند و نقش سازنده منطقه‌ای ایران را متوقف کنند.

وی در خصوص آینده روابط ایران با اروپا و غرب با وجود تاکید آنها برای مذاکره درباره نقش منطقه ای ایران و تلاش برای محدود کردن این نفوذ منطقه ای اظهار داشت: نظام تکلیفش را با این مسئله به خوبی می داند. اولا اینکه جمهوری اسلامی هر کمکی در منطقه برای تحقق صلح و گفتگوی سازنده باید انجام بشود را انجام می دهد و اینکه ما بخواهیم با آمریکایی‌ها سر یک میز بنشینیم و درباره منطقه با آنها صحبت کنیم مسئله ای است که به خود منطقه بر می گردد. ما معتقدیم که باید با کشورهای منطقه درباره مسائل این حوزه صحبت کنیم زیرا گفتگوهای منطقه ای باید منطقه ای و بومی باشد نه اینکه گفتگوی آمریکایی برای آینده منطقه باشد.

امیرعبداللهیان افزود: از سوی دیگر ما بحث های منطقه ای را با اروپایی ها نفی نکرده ایم. من زمانی که معاون وزیر خارجه بودم در بروکسل بیش از 3 ساعت با موگرینی در این خصوص بحث داشتیم و توافقاتی در حوزه تهاجم عربستان به یمن و نقص فاحش حقوق بشر در بحرین و ارسال کمک های بشر دوستانه داشتیم.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل منطقه را یک ابزار بازدارنده و تولید قدرت برای ایران دانست و گفت: مذاکره ای که بخواهد نقش سازنده ما در منطقه و موشک دوربرد ما برای دفاع از امنیت ملی مان را از دستمان خارج کند، خط قرمز ما است.

وی تصریح کرد: عربستان سعودی در سال‌های گذشته نقش بسیار غیرسازنده و تخریب کننده ای در منطقه داشته است. آنها از قدرت دلارهای نفتی خود  برای ناآرامی در منطقه استفاده کرده و در عین حال از وهابیت که حتی غربی ها نیز دیگر از آن متنفر هستند برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند که خروجی آن تشکل هایی مانند گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره است.

امیرعبداللهیان گفت: عربستانی ها گزینه ای به غیر از یک رفتار سازنده در منطقه ندارند. آنها حتی در خصوص رابطه با جمهوری اسلامی ایران انتخابی جز عادی سازی روابط با تهران ندارند. سعودی ها می دانند و باور دارند که رفتار ایران رفتار بسیار سازنده ای در سطح منطقه است اما تحت تاثیر هیاهوهای ترامپیسم و نتانیاهو فکر می کنند، فضایی ایجاد شده که می توانند به اهداف خاصی دست یابند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل افزود: من در آخرین ملاقاتی که با سعودالفیصل وزیرامورخارجه قبلی عربستان داشتم، وی در پایان ملاقات و موقع خداحافظی به من گفت سلام من را به «امام» برسان و بگو شما در مقابل آمریکا خوب تصمیم گرفتید و درست ایستادید و ما غبطه می‌خوریم که نمی توانیم بایستیم. من بعد از 34 سال وزارت خارجه در کشورم می خواهم به شما تبریک بگویم که امام درست تشخیص داد و در این موضوع درست برخورد کرد.

امیرعبداللهیان در پایان تاکید کرد: من فکر می کنم سعودی ها می فهمند اما نیاز به زمان دارند و در آینده هیچ گزینه ای جز گفتگو در یمن، بحرین و نه در ونزوئلا و نه در خارج از منطقه ما و لیبی روی میز نمی تواند قرار بگیرد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید