Performancing Metrics

واکنش بورس به متغیرهای کلان اقتصادی و سیاسی | اتاق خبر
کد خبر: 425502
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1398 - 21:09
با عبور از تعطیلات نوروزی، بازار سرمایه شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات بوده است. در این روزها متغیرهای اقتصادی و سیاسی مختلف که روی قیمت ارزهای خارجی تاثیر دارد معاملات بورس را نیز متاثر کرده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، هر چه از روزهای ابتدایی سال جدید می‌گذرد، حجم و ارزش معاملات بورس تهران بیشتر رشد می کند؛ به طوری که در روزهای پایانی هفته اخیر ارزش معاملات بورس توانست تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان هم بالا رود.

رونقی که در حال حاضر بازار سهام را در بر گرفته و باعث شده تمام گروه های اصلی از جمله فلزات اساسی، پالایشی و پتروشیمی و حتی سیمانی ها با افزایش فزاینده قیمت سهام روبه‌رو شوند، بیشتر به افزایش قیمت ارزهای خارجی برمی‌گردد.

همچنین افزایش قیمت های جهانی نفت در مقطعی از هفته گذشته و رشد قیمت برخی از کالاهای اساسی در بازارهای جهانی توانست بورس تهران را نیز تا حدودی متاثر کند.

 این موضوع‌ها در کنار ریسک های سیستماتیک ناشی از  تحولات اقتصادی و سیاسی که بازار سرمایه را تهدید می کند، سبب شده بسیاری از بازیگران بازار سرمایه تصور کنند این رشد و رونق می تواند مقطعی و شکننده باشد.

در هفته گذشته ارزش معاملات بورس تهران به کمی بیشتر از ۱۳۰۸ میلیارد تومان رسیده اما با عبور از فضای تعطیلات نوروزی در بازار سرمایه ایران این رقم در هفته جاری به عدد ۴۸۰۱ میلیارد تومان رسید. در نتیجه ارزش معاملات بورس نسبت به هفته گذشته ۲۶۷ درصد رشد را نشان می دهد.

همچنین حجم معاملات در هفته گذشته به رقم ۴۰۸۷ میلیون سهم رسید که این رقم در هفته جاری با ۲۸۶ درصد رشد به عدد ۱۵ هزار و ۷۵۷ میلیون سهم رسید. علاوه بر این، دفعات معاملات در این مدت ۲۱۴ درصد رشد را تجربه کرد. البته در هفته مذکور دو روز معاملاتی در بازار برقرار بود.

در چهاردهم فروردین ماه سال جاری شاخص کل در تراز ۱۸۵ هزار و ۲۸۱ واحدی قرار داشت اما در پنج روز کاری اخیر این رقم با رشد فزاینده ۸۶۹۷ واحدی روبه‌رو شد و تا تراز ۱۹۳ هزار و ۹۷۸ واحدی بالا رفت. با این توضیحات نماگر اصلی بازار سرمایه در این هفته با رشد ۴.۶۹ درصدی روبه‌رو بود.

همچنین شاخص بازار اول ۶۶۷۹ واحد رشد کرد و تا رقم ۱۴۴ هزار و ۵۶۸ واحدی بالا رفت. شاخص بازار دوم نیز در این مدت بیش از ۱۶ هزار واحد افزایش را شاهد بود و به رقم ۳۷۸ هزار و ۴۰۰ واحدی رسید.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید