کد خبر: 427564
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1398 - 21:12
نماینده شرکت ملی نفت:
نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی از عرضه دو میلیون بشکه نفت خام سنگین در این بورس خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، امیر حسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی، گفت: امروز دو میلیون بشکه نفت خام سنگین ایران با قیمت پایه ۶۴.۲۹ دلار برای هر بشکه در بورس انرژی عرضه می‌شود.

وی افزود: عرضه نفت خام سنگین براساس شیوه‌نامه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی که چندی پیش وزیر نفت آن را ابلاغ کرد، انجام می‌شود. شرایط عرضه مانند عرضه نفت خام سبک است و امکان واریز پیش پرداخت ۶ درصد به صورت ارزی فراهم است و برای تسویه باقیمانده وجه المعامله، خریداران می‌توانند از سازوکارهای ارزی مورد تأیید شرکت ملی نفت ایران استفاده کنند.

تبیانیان با بیان اینکه در صورت تمایل خریداران امکان تسویه حساب بصورت ریالی نیز فراهم است، گفت: همچنین خریداران می‌توانند تا ۴ ماه پس از انجام معامله محموله را تحویل بگیرند و تحویل محموله در سایر مناطق منوط به تأیید شرکت ملی نفت ایران امکان پذیر است. علاوه بر این، در صورت درخواست خریداران امکان تحویل محموله به صورت زمینی از مخازن موجود نیز امکان پذیر شده است.

به گفته وی، فرآیند قیمت‌گذاری این عرضه براساس شیوه‌نامه جدید وزارت نفت مستند به تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (۱) قانون لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ صورت پذیرفته است، به طوری که واحد پایه تخصیص و همچنین حداقل خرید جهت کشف نرخ برای عرشه روز سه شنبه ۳۵ هزار بشکه در یک محموله خواهد بود.

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی مهلت تسویه حساب اعتباری را حداکثر ۹۰ روز بعد از تاریخ بارنامه اعلام کرد و افزود: خریداران موظفند طی این دوره بر اساس شیوه توافق شده نسبت به تسویه حساب اقدام کنند.

عرضه روز سه شنبه ۷ خردادماه سال جاری، دوازدهمین عرضه نفت خام و دومین عرضه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران به شمار می‌آید و تاکنون یک میلیون و ۸۵ هزار بشکه از یازده عرضه انجام شده منجر به معامله شده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید