کد خبر: 430110
تاریخ انتشار: 1 مرداد 1398 - 15:48
معاون اول رئیس جمهور:
معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران در طول تاریخ همواره حافظ امنیت منطقه و خلیج فارس بوده است، برای حفاظت از امنیت منطقه نیاز به تشکیل ائتلاف نیست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری صبح سه شنبه در حاشیه بازدید از مزرعه ماهی سرای کرج و نمایشگاه دستاوردهای عشایری و کشاورزی استان البرز در جمع خبرنگاران، مردم ایران را مردمی تمدن ساز توصیف کرد و افزود: ملت ایران در تمدن جهانی نقش تعیین کننده‌ای دارند و این موضوع قابل تردید نیست زیرا آثار تمدن مردم ایران در کشورهای دیگر نیز مشهود است.

وی گفت: یکی از رموز موفقیت مردم ایران این است که همواره از عزت خود حفاظت کرده اند و همواره اهل منطق و گفتگو بوده اند و در حل بحران‌های جدی بیش از آنکه به زور متوسل شوند به گفتگو و منطق متکی بوده اند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: راهکارهایی که ایران برای اداره دنیا پیشنهاد می‌دهد نیز توسل به گفتگو و منطق است زیرا پیچیده‌ترین گره‌ها و بحران‌های دنیا را می‌توان از طریق گفتگو حل و فصل کرد و اینکه هر کس زور بیشتری داشته باشد تصور کند منطق قوی‌تری دارد تصوری نادرست است.

منطق باید بر سر میز مذاکره رقم بخورد

جهانگیری با تأکید بر اینکه منطق باید بر سر میز مذاکره رقم بخورد، گفت: اینکه شش کشور قدرتمند دنیا با ایران مذاکره کنند و به تفاهم برسند به معنی آن است که ایران توانسته منطق و استدلال خود را در میز مذاکره به اثبات برساند. اینکه بعد از مذاکره کشوری احساس کند کلاه سرش رفته و با استفاده از زور به یک ملت فشار وارد کند کاری غیر عقلانی و غیرمنطقی است.

وی اضافه کرد: هر کس قرارداد یا توافقی را امضا کند و آن را به هم بزند همه این اقدام را محکوم می‌کنند و ملت ایران سرفراز است که اهل گفتگو، تعامل و منطق است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اتفاقات اخیر در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه در ارتباط با ایران، گفت: اتفاقات اخیر این پیام را به دنیا منتقل کرد که با منطق، گفتگو، استدلال و ادب می‌توان با ایران تعامل و مسائل را حل و فصل کرد و اگر از مسیر دیگری با ایران وارد گفتگو شوند حتماً بازنده خواهند بود و منطقه آسیب خواهد دید.

جهانگیری با بیان اینکه ایران در طول تاریخ همواره حافظ امنیت منطقه و خلیج فارس بوده است، افزود: برای حفاظت از امنیت منطقه نیاز به تشکیل ائتلاف نیست. کسانی که به دنبال ائتلاف هستند هر گاه از مناطق خود خارج شده اند جز دامن زدن به ناامنی دستاورد دیگری به همراه نیاورده اند.

وی گفت: امنیت منطقه را ایران با کمک کشورهای منطقه می‌تواند تأمین کند و برای اینکه همه از امنیت منطقه مطمئن باشند و همه بتوانند از منطقه‌ای امن استفاده کنند راهی جز این نیست که فشارها را از ایران برداشته و بدون تحمیل فشار با ایران وارد مذاکره و گفتگوی منطقی شوند و آنگاه خواهند دید که منطقه‌ای خوب و آرام برای همه فراهم خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری با اشاره به اینکه استان البرز به عنوان ایران کوچک لقب گرفته است، افزود: البرز استان نمونه توسعه صنعتی ایران است و در بخش کشاورزی نیز همه اتفاقات و تحولاتی که در کشور رخ داده، نمونه آن در استان البرز وجود دارد.

جهانگیری افزود: استان البرز به دلیل شایستگی‌های خود و به دلیل نزدیکی به پایتخت، استانی نمونه در بخش علم و فناوری و از توانمندی‌های بسیار خوبی در این حوزه برخوردار است.

استان البرز توانمندی‌های فراوانی دارد

وی با اشاره آسیب‌ها و عوارضی که در توسعه صنعتی و توسعه ملی وجود دارد، گفت: چه در زمینه فقر و چه در زمینه نابرابری‌ها و آسیب‌های اجتماعی که امروز یکی از دغدغه‌های جدی کشور است، همه اینها نیز در استان البرز قابل مطالعه است.

معاون اول رئیس جمهور البرز را استانی پرپتانسیل در زمینه‌های مختلف برشمرد و گفت: استان البرز توانمندی‌های فراوانی دارد و واحدهای مهم و بزرگ صنعتی در این استان مستقر هستند.

جهانگیری با بیان اینکه توجه به زیرساخت‌های استان البرز برای تسهیل رفت و آمد مردم از اهمیت فراوانی برخوردار است، گفت: در طول هفته میلیون‌ها نفر از مسیرهایی که به استان البرز منتهی می‌شود برای تردد به تهران و شمال کشور رفت و آمد می‌کنند که باید کمک کنیم آزادراه‌هایی که در این مسیر وجود دارند هر چه زودتر به بهره برداری رسیده تا از اتلاف انرژی و به هدر رفتن وقت مردم کاسته شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید