Performancing Metrics

قلعه ناریکالا گرجستان در تور گرجستان | اتاق خبر
کد خبر: 430149
تاریخ انتشار: 2 مرداد 1398 - 13:40
تفلیس بزرگترین شهر گرجستان و پایتخت این کشور است. شهر تفلیس امروزه یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری دنیا به شمار می‌رود.

به گزارش اتاق خبر، تفلیس به دلیل نزدیکی به دو کشور مقصد گردشگری مانند ترکیه و روسیه، توانسته است به موقعیت بسیار خوبی از لحاظ سفر گردشگران، تبدیل شود. شاید بتوان گفت از بین توریست‌های خارجی که به گرجستان سفر می‌کنند، بیشتر آنها ایرانیان هستند. در واقع گرجستان، مقصد محبوب ایرانیان برای مسافرت، است. گرجستان جذابیت‌های گردشگری زیادی دارد که یکی از آنها قلعه ناریکالا است. اگر قصد دارید در مورد قلعه ناریکالا بیشتر بدانید با ما همراه شوید.

معرفی قلعه ناریکالا

قلعه ناریکلا  در تور گرجستان آفری یکی از بناهای تاریخی گرجستان در شهر تفلیس است. تفلیس در گذشته بخشی از امپراتوری باستانی ایران به شمار می‌رفت. قلعه تاریخی ناریکالا مربوط به قرن چهارم میلادی است و همزمان با امپراتوری ساسانی ساخته شده است. منطقه‌ای که قلعه ناریکالا در آن بنا شده است یکی از منطقه‌های قدیمی در گرجستان است. استحکامات نظامی قلعه ناریکالا روی یک تپه ساخته شده است. یک طرف قلعه را حمام های گوگردی و سمت دیگر آن را باغ گیاه‌شناسی فرا گرفته است. این کلیسا در سال ۱۹۹۶ در آتش سوخت و از بین رفت. جالب است بدانید که در حیاط قلعه ناریکالا، کلیسای سنت نیکولاس ساخته شده است. این کلیسا به عنوان یکی از جاذبه‌های قلعه ناریکالا به شمار می‌رود. با این توضیحات، اگر به تفلیس رفتید حتما از قلعه ایرانی ناریکالا دیدن کنید. ایرانیانی که به تفلیس می‌روند بهتر است بدانند که در این قلعه، تمامی شاخصه‌های معماری ایرانی به چشم می‌خورد و می‌توانند قلعه را یادگاری از ایرانیان باستان در قلمرو تاریخی پیشین خود قلمداد کنند. ناریکالا عنوان قدیمی‌ترین ساختمان شهر تفلیس را از آن خود کرده است. این بنای تاریخی چشم‌انداز فوق‌العادی بر شهر تفلیس دارد و از بالای آن می‌توانید زیبایی‌های شهر را مشاهده کرده و لذت ببرید.

از قلعه ناریکالا، چه می‌دانیم؟

قلعه ناریکالا همزمان با دوره ساسانی ساخته شده است و در آن زمان تفلیس نیز جزیی از امپراتوری ساسانی بوده است. تفلیس در زمان حکومت ساسانی جزئی از خاک ایران بود. بنابراین می‌توان گفت قلعه ناریکالا یک اثر تاریخی ایرانی است که در حدود ۱۶۰۰سال قدمت دارد. این اثر تاریخی شهر تفلیس با شاخصه‌های معماری ایرانی ساخته شده است و با نام قلعه مادر نیز شهرت دارد. قلعه ناریکالا یکی از نمادهای شهر تفلیس است که از روزگار باستان بر جای مانده است. قلعه ناریکالا در زمان حمله مغول به تفلیس به تصرف آنها در آمد. مغول‌ها در حمله به تفلیس، نتوانستند آسیبی به قلعه برسانند و قلعه را سالم تصرف کرده و نام آن را به نارین قلعه تغییر دادند. با این حال، امروزه نیز مردم گرجستان و اهالی تفلیس قلعه را با نام ناریکالا در گویش خود، تلفظ می‌کنند. قلعه ناریکالا طبق برخی از منابع تاریخی، در سال ۱۸۲۷ انبار مهمات روس‌ها بود. به همین دلیل منفجر شد و بخش‌هایی از ان سوخت. پس از آن، قلعه مورد بازسازی قرار گرفت. در حال حاضر این بنا از استحکام لازم برخوردار بوده و مورد استفاده گردشگران برای بازدید، قرار گرفته است.

کلیسای سنت نیکلاس

یکی از جاذبه‌هایی که می‌توانید در قلعه ناریکالا ببینید بنای تاریخی کلیسای سنت نیکلاس است که در حیاط قلعه تاریخی ناریکالا بنا شده است. قدمت این کلیسای کوچک، به قرن ۱۲میلادی می‌رسد. کلیسای سنت نیکلاس سه ورودی دارد که حکاکی‌های جالبی بر روی دیوارهای آن موجود است. بر روی دیوارهای این کلیسا، نقاشی‌هایی از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان دیده می‌شود. کلیسا در  زلزله و آتش سوزی ۱۸۲۷ سوخت و بخش‌هایی از آن، تخریب شد. کاوشگران با کشف برخی لوح های مذهبی در کلیسا و بازسازی آن توانستند آن را به عنوان یک جاذبه گردشگری در تفلیس، به معرض دید عموم بگذارند.

چطور به قلعه ناریکالا برویم؟

قلعه ناریکالا بر روی کوه متاتسمیندا واقع شده است. مردم برای دیدن این جاذبه تاریخی باید از کوه بالا می‌رفتند و منظره زیبای شهر تفلیس را از بالای کوه، نظاره می‌کردند. بهتر است بدانید دسترسی به قلعه ناریکالا کار بسیار آسانی است. برای رفتن به این قلعه تاریخی، می‌توانید از جایی که در تفلیس هستید با اتوبوس یا هر وسیله دیگر شهری مثل تاکسی به راحتی به قلعه ناریکالا بروید. زیرا این قلعه مشهور برای تمامی رانندگان شهر تفلیس آشناست و مسیر رسیدن به آن، بسیار آسان و قابل دسترسی است.

چه زمانی از قلعه ناریکالا دیدن کنیم؟

شهر تفلیس از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب منطقه قفقاز است. این شهر از اقلیم نیمه گرمسیری و مرطوب، برخوردار است. شهر تفلیس در تابستان، هوایی گرم دارد و در زمستان، نیز سرد نیست. در بیشتر اوقات سال در تفلیس، میزان بارندگی بالاست. هوای معتدل شهر تفلیس سبب شده است که این ظهر در چهار فصل سال، برای سفر مناسب باشد. بنابراین علاقمندان به سفر به گرجستان  و تور گرجستان سفر باتو لحظه آخری می‌توانند برنامه‌ریزی کرده و با تور این کشور برای دیدن زیبایی‌های تاریخی، تفریحی و طبیعی شهر تفلیس، همراه شوند و با دیدن آنها از نزدیک، لذت ببرند.

 

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید