Performancing Metrics

متناسب سازی فروش نفت با بازار، علت وقفه عرضه در بورس | اتاق خبر
کد خبر: 434520
تاریخ انتشار: 9 آبان 1398 - 10:04
نماینده شرکت نفت در بورس خبر داد:
نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی گفت:وقفه اخیرعرضه نفت در بورس به دلیل متناسب‌سازی و روزآمد کردن فرآیند کار با شرایط بازار پدید آمده و به‌زودی اطلاعیه‌های عرضه‌های بعدی اعلام می شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی بر تداوم عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی تاکید کرد و در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی بروز وقفه‌ چندهفته‌ای در عرضه‌ توضیح داد: فرآیند عرضه نفت خام و میعانات گازی طبق قانون به‌طور مستمر ادامه دارد و وقفه اخیر نیز صرفا به دلیل متناسب‌سازی و روزآمد کردن فرآیند کار با شرایط بازار پدید آمده و به‌زودی اطلاعیه‌های عرضه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیش از این نیز فرآیند عرضه در اردیبهشت ماه امسال و به منظور اعمال اصلاحیه‌هایی در اطلاعیه عرضه با وقفه کوتاهی همراه شد، ادامه داد: این به‌روزرسانی اقدامی معمول است و شرکت ملی نفت ایران مطابق تعهدات قانونی خود، عرضه نفت خام و میعانات گازی را در بورس انرژی با جدیت دنبال می‌کند.

تبیانیان گفت: اعمال این ملاحظات در شرایط عرضه، نیازمند اخذ برخی مجوزها و متعاقبا هماهنگی مجدد با سازمان بورس است و شرکت ملی نفت ایران با در نظر گرفتن الزام‌های قانونی، در صورت ضرورت، عرضه‌ها را حتی پیش از نهایی شدن اعمال ملاحظات از سر می‌گیرد.

اثرپذیری بورس انرژی از محدودیت‌های بازار نفت خام کشور

این مقام مسوول در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر چرایی استقبال نکردن از نفت خام و میعانات گازی عرضه‌شده در رینگ بین‌الملل بورس انرژی با وجود تخفیف‌ها و تسهیلاتی که نفت در این حوزه در نظر گرفته است، گفت: از آنجا که عرضه نفت خام در بورس انرژی به‌طور طبیعی از شرایط بازار اثر می‌پذیرد، نمی‌توان نسبت به فروش نفت خام با استفاده از این ابزار، انتظاراتی غیرمعمول داشت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بازار نفت خام ایران با محدودیت‌هایی مواجه است و این محدودیت‌ها فارغ از نوع ابزار یا روش‌های عرضه، فروش نفت خام را با تنگناهایی مواجه کرده، یادآور شد: شرکت ملی نفت ایران همه توان خود را به کار گرفته است تا در چارچوب قوانین و مقررات، شرایط را برای استقبال حداکثری خریداران فراهم کند، اما در این میان نباید اثرپذیری از شرایط خاص حاکم بر بازار نفت کشور را نادیده گرفت.

به گفته تبیانیان، تاکنون از مجموع ۳۴ عرضه نفت خام و میعانات گازی شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی، یک میلیون و ۱۵ هزار بشکه نفت خام سبک و ۷۰ هزار بشکه نفت خام سنگین معامله شده و عرضه‌های میعانات گازی تا کنون به معامله‌ای نینجامیده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید