Performancing Metrics

مگاپروژه‌های کشاورزی لنگِ زمین است | اتاق خبر
کد خبر: 435302
تاریخ انتشار: 27 آبان 1398 - 16:35
یک تولیدکننده محصولات گلخانه ای با بیان اینکه مگاپروژه‌های کشاورزی معطل اختصاص زمین است گفت: تولیدات کشاورزی می توانند نقش ویژه ای در ایجاد رونق اقتصادی ایفا کنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، یوسف ابراهیمی، فعال حوزه تولیدات گلخانه‌ای با اشاره به حدود ۲۵ سال فعالیت در امر صادرات میوه و صیفی جات ، گفت: بصورت خانوادگی در حوزه تولیدات گلخانه ای فعال هستیم و از سال ۷۲ تاکنون محصولات را به کشورهای آذربایجان و روسیه صادر می کنیم. 

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۰ یک گلخانه در سطح ۶ هکتار در جیرفت احداث کردیم اما متاسفانه این طرح با موفقیت همراه نبود، افزود: از حدود سال ۹۴ اقدام به تاسیس گلخانه های مدرن و هیدروپونیک در منطقه آزاد ارس کردیم که در این گلخانه محصولاتی مانند گوجه فرنگی، فلفل و بادمجان تولید می شود و قرار است توت فرنگی و سبزی نیز به محصولات تولیدی ما اضافه شود.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: پروژه اول در یک زمین ۵۰ هکتاری و در سطح ۳۱ هکتار اجرا شده است. ظرفیت تولید سالانه آن ۱۴ هزارتن است و بیش از ۸۵ درصد آن صادر می شود. البته بخشی از این صادرات نیز به کشورهای حوزه خلیج فارس انجام می شود که البته حدود ۵ درصد است.

ابراهیمی ادامه داد: از سال قبل نیز یک پروژه جدید را کلید زدیم که در این طرح نیز گلخانه ای در سطح ۵۷ هکتار احداث می شود و تاکنون ۳۲ هکتار آن آماده شده است و در اردیبهشت سال ۹۹ این پروژه به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید.

وی  گفت: برای استمرار تولید در فصولی که در ارس امکان تولید وجود ندارد گلخانه دیگری را در سراب احداث کردیم که به دلیل محدودیت منابع آب، فعلا تا ۱۲ هکتار تعریف شده اما برنامه ای برای تامین آب آن داریم و با شرکت آب و فاضلاب استان رایزنی هایی انجام دادیم که آب در اختیار ما قرار بگیرد و آن را تصفیه کنیم بنابراین این گلخانه تا ۶۰ هکتار خواهد رسید.

ابراهیمی با بیان اینکه بزرگترین مشکل ما در زمینه دریافت تسهیلات ریالی بوده است، افزود: با پیگیری هایی که از طریق وزارت جهاد و کمیسیون کشاورزی انجام دادیم طی هفته های آینده بخشی از تسهیلات مورد نیاز در اختیار ما قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در زمینه مگاپروژه ها نیز مشکل ما بحث زمین است در همین زمینه حدود ۵ سال قبل قرار بود زمینی به سطح ۲ هزارهکتار در اختیار ما قرار بگیرد و این زمین تبدیل به کشت و صنعت نوین در حوزه باغداری و گلخانه شود که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

ابراهیمی به مزایای تولیدات گلخانه ای اشاره کرد و گفت: افزایش عملکرد در واحد سطح، تولید محصول سالم، کاهش ضایعات، افزایش بهره وری مصرف آب و استفاده بهینه از نهاده های تولید از جمله مزایای این نوع تولید است.

وی با بیان اینکه درخواست های زیادی از مسئولان داشتیم که به نتیجه نرسیده است، افزود: با اینحال ما به تولید خود ادامه می دهیم و در صورتی که دولت حمایت کند عملکرد بسیار بهتری خواهیم داشت و سال آینده حدود ۱۰۰ هکتار گلخانه سرپوشیده نوین در کشور اجرا خواهیم کرد که اولین بار است در ایران چنین پروژه ای انجام می شود؛ مشاوران هلندی در این زمینه با ما همکاری و از هلند این پروژه را کنترل می کنند.

به گفته ابراهیمی این پروژه نشان می دهد که تولیدات بخش کشاورزی می توانند به شدت اقتصادی باشند و نقش ویژه ای در رونق اقتصادی ایفا کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید