Performancing Metrics

راهی برای کاهش هزینه سوخت وانت‌بارها | اتاق خبر
کد خبر: 435657
تاریخ انتشار: 6 آذر 1398 - 21:40
دست اندرکاران برای مهار دغدغه‌هایی که از باب افزایش قیمت بنزین ایجاد شد، تدابیری اندیشیدند تا این جو روانی منبعث از عدم توانایی تامین سوخت به‌ویژه برای آن دسته از اشخاصی که ضربه بیشتری از این ماجرا به آن ها وارد می‌شود را متوقف کنند.

 

به‌گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا،  نگاهی به بازار مصرف سوخت نشان می‌دهد که وانت بارها از جمله مشتریان اصلی هستند که باک خودروهایشان سروکار بیش‌تری با این سوخت مصرفی دارد.

درحال حاضر باتوجه به آمار ارائه شده، سهمیه بنزین وانت بارهای بنزین سوز ۳۰۰ لیتر تعیین شده است. این درحالی است که ممکن است متوسط مصرف بنزین این خودروها ماهانه ۱۰۰۰ لیتر باشد؛ یعنی حدود ۷۰۰ لیتر سوخت مصرفی این خودروها بابد با نرخ آزاد  محاسبه شود؛ بنابراین برای تامین ۷۰۰ لیتری که در لیست سهمیه قرار ندارد قاعدتا فرد باید در ماه با نرخ بنزین ۳۰۰۰ تومانی رقمی بالغ بر دو میلیون و ۱۰۰هزار تومان متقبل شود. همچنین با احتساب بنزین ۱۵۰۰ تومانی برای آن ۳۰۰ لیتری که در لیست سهمیه بندی وجود دارد باید درماه ۴۵۰ هزار تومان هزینه کند.

با این تفاسیر رانندگان وانت بارها برای تامین سوخت باک خودروهایشان در مجموع دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به صورت ماهانه باید کنار بگذارند؛ رقمی که در سال به ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد! حال اگر این رقم در شعبه‌ای از بانک سرمایه‌گذاری شود، می‌تواند عایدی به صورت ماهانه برای رانندگان ایجاد کند، اما چگونه؟ اهرمی که می تواند این نگرانی را بایک فرصت مالی جایگزین کند، متوسل شدن به یک سوخت جایگزین و ارزان قیمت که حتی به لحاظ زیست محیطی دارای شاخص‌های قابل توجهی است.

سی ان جی که تاکنون در بازار سوخت از سوی مصرف کنندگان جدی گرفته نشده و به نوعی در حاشیه بوده است، می‌تواند نبض مالی این بازار را به تثبیت برساند. با احتساب حداکثر هر متر مکعب سی ان جی به قیمت ۵۰۰ تومان برای تامین همان ۷۰۰ لیتر باید ۳۵۰ هزار تومان از جیب پرداخت کرد که در اینجا یک شکاف قیمتی ۱۷۵۰ هزار تومانی در قیاس با بنزین دیده می‌شود؛ بنابراین با بکارگیری سوخت سی ان جی ماهانه از سوخت شدن یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان ممانعت می‌شود به اضافه آنکه ذخیره کردن همان میزان بنزین سهمیه ایشان، خود می تواند برای رانندگان صرفه اقتصادی دیگری به همراه داشته باشد.

به اعتقاد کارشناسان، اگر به نیمه پر لیوان نگاه شود، این نکته محرز خواهد شد که نه تنها با به کارگیری سوخت سی ان جی از متضرر شدن و متحمل شدن هزینه‌های بنزین ممانعت می‌شود بلکه یک صرفه اقتصادی برای این صنف ایجاد خواهد شد. اگر صاحبان وانت بارها اقدام به دوگانه سوز کردن وانت‌هایشان کنند باید هزینه ای بین ۲.۵ تا ۵ میلیون تومان برای این جریان متحمل شوند؛ اقدامی که به نوبه خود می تواند یک نوع سرمایه گذاری محسوب شود و در مدت زمان دوماه مصرف سی ان جی این هزینه جبران می‌شود و به تعبیری در این برهه زمانی رانندگان می‌توانند شاهد بازگشت سرمایه‌شان باشند تا به این ترتیب استفاده از سی ان جی برای قشر خودروسواران به‌ویژه رانندگان وانت توجیه بالای اقتصادی پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید