Performancing Metrics

افتتاح ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق در پویش الف.ب ایران تا پایان سال | اتاق خبر
کد خبر: 436294
تاریخ انتشار: 3 دی 1398 - 14:05
اردکانیان خبر داد؛
وزیر نیرو گفت:هدف‌گذاری پویش الف. ب ایران تا پایان سال، افتتاح ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز ۳ دیماه در مراسم بهره‌برداری از پست زکریا و ابوطالب مشهد، اظهار کرد: وزارت نیرو به غیر از پروژه‌هایی که امروز افتتاح خواهد شد، ۴۶ پروژه بزرگ آب، برق و آب و فاضلاب در شهر و روستا را در استان در دست اجرا دارد  که حجم سرمایه‌گذاری آن بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان است و پیشرفت متوسط ۵۱ درصدی دارد که امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم یعنی تابستان ۱۴۰۰ بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها به مدار بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه پویش الف. ب ایران کاری است که به مدد تلاش شبانه‌روزی خانواده بزرگ صنعت آب و برق، هزاران شرکت طراح و سازنده، پیمانکاران، مشاوران، سازندگان، مهندسان، برنامه‌ریزان، تکنیسن‌ها، پرسنل ستادی و مدیران از نیمه دوم سال جاری آغاز شده، عنوان کرد: هدف‌گذاری این پویش تا پایان سال، افتتاح ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود. امروز در هفته دهم این پویش هستیم که شامل استان‌های خراسان رضوی و گیلان است. در هفته دهم از ۲۲۷ پروژه وعده شده، ۸۶ پروژه آن با سرمایه‌گذاری بیش از ۷ هزار میلیارد تومان شامل نیروگاه‌ها، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، خطوط آب‌رسانی، ایستگاه‌های پمپاژ شبکه‌های آبیاری و زه‌کشی و آب‌رسانی به روستاها به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نیرو افزود: علاوه بر این در استان‌هایی که تاکنون این پویش اجرا شده، عملیات اجرایی ۲۹ پروژه دیگر با سرمایه‌گذاری ۳۵۰۰ میلیارد تومان آغاز شده است. هدف مهم دیگر ما علاوه بر بهره‌برداری از طرح‌ها، کلنگ‌زنی طرح‌های جدیدی است که در سال‌های آتی به بهره‌برداری خواهد رسید. امروز در هفته‌ دهم این پویش در خراسان رضوی ۱۳ پروژه با سرمایه‌گذاری ۵۷۵ میلیارد تومان در شهرستان‌های مختلف به مدار بهره‌برداری خواهند آمد که مهمترین آن پست ۴۰۰ کیلوولت زکریا است.

وی بیان کرد: کار سخت‌تر از ساخت نیروگاه‌ها، پست‌ها و خطوط انتقال، عادت مردم به روش صحیح مصرف است. اگر خوش مصرفی را در کشور به ویژه در بخش منابع زیست‌محیطی نهادینه نکنیم و تبدیل به فرهنگ و اخلاق نشود، هیچگاه فاصله بین تولید و تقاضا را پر نخواهیم کرد. پایداری جامعه، تاب‌آوری روزافزون آن و رسیدن به هدف‌های توسعه کشور مستلزم روش‌های صحیح مصرف است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: علاوه بر پست ۴۰۰ که نقش مهمی در پایداری شبکه برق این منطقه خواهد داشت، امروز عملیات اجرایی پست امام رضا(ع) نیز کلنگ‌زنی شد و مطابق برنامه ظرف دو سال آینده به اتمام خواهد رسید. پست امام رضا(ع) از مهمترین سازه‌های صنعت برق در مشهد بوده و اولین پستی است که در منطقه داخلی شهر احداث شده و نقش تعیین‌کننده‌ای در پایداری و تامین برق به ویژه برای منطقه حرم مطهر امام رضا(ع) و مناطق اطراف آن خواهد داشت. امروز همزمان با افتتاح پست زکریا، در بخش اصلاح و توسعه شبکه برق و انتقال و تقویت بخش برق، در بخش آب نیز سد زنگانلو در درگز که نقش مهمی در تامین آب شرب و بهداشتی منطقه و مصارف صنعتی خواهد داشت، با سرمایه‌گذاری ۲۱۵ میلیارد تومانی به اتمام رسیده و افتتاح می‌شود. آبرسانی به ۳۰ روستا با جمعیت ۲۶۰۰ نفر در مناطق مختلف استان از جمله مشهد، گناباد، درگز، خواف، داورزن، چناران و سایر مناطق امروز به بهره‌برداری خواهد رسید و هم‌وطنان روستایی از نعمت دسترسی به شبکه پایدار آب برخوردار خوهند بود.

وزیر نیرو ادامه داد: طرح‌های مهم دیگر در بخش آب اختصاص به ایستگاه‌های پمپاژ آب کشاورزی و پروژه مهم تصفیه فاضلاب و استفاده از پساب آن در بخش کشاورزی با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی و کیفی است که امیدواریم موجب رشد این بخش صنعت مهم فاضلاب شود و استان خراسان در این بخش نیز مانند سایر بخش‌ها و به ویژه برق سرآمد و الگوی همکاران خود و فعالان این صنعت در سایر مناطق کشور باشد.

وی اضافه کرد: برای من و همکارانم در صنعت آب و برق در وزارت نیرو توفیق بزرگی است که خدمتگزار مردم در تولید و عرضه این دو محصول مهم و استراتژیک یعنی آب و انرژی هستیم و از این حیث همکاران دولت در وزارت نیرو از باب این توفیق موجب رشک برای سایر همکاران خود در سازمان دولت هستند. همکاران استان خراسان رضوی و فعالان بخش برق، آب و آب و فاضلاب نیز به همین نسبت موجب غبطه برای همکاران خود در سایر استان‌ها هستند، اما همه این تلاش شبانه‌روزی زمانی موجب آسایش خاطر و امنیت روحی و روانی ساکنان استان، زوار مشهد و حتی زاِئران خارجی خواهد بود و می‌توانیم از عرضه آب و برق باکیفیت مناسب اطمینان داشته باشیم که شیوه‌های مصرف این دو کالای مهم، شیوه‌های صحیحی باشد که وظیفه اخلاقی برای شهروندان است. نقش مهم صاحبان تریبون‌ها، گروه‌های مرجع و رسانه‌ها حایز اهمیت است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید