Performancing Metrics

هوای سرد بازار تسه | اتاق خبر
کد خبر: 436332
تاریخ انتشار: 4 دی 1398 - 11:38
اگرچه بیش از یک هفته از اعلام بانک عامل مسکن مبنی بر احتمال موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن می گذرد، اما رکود سنگین بازار مسکن مانع از رونق بازار اوراق تسهیلات شده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، در حالی که بیش از یک هفته از اعلام مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن مبنی بر احتمال موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام خرید مسکن (وام با اوراق) می‌گذرد، اما همچنان بازار اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس با رکود نسبی مواجه بوده و تغییرات چندانی در بازه قیمتی و نیز حجم معاملات رخ نداده است.

در حال حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن در تهران برای متقاضیان زوجین ۱۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده است که برای ۱۲۰ میلیون تومان آن باید اوراق تسهیلات خریداری کرد.

وام خرید مسکن متقاضیان فردی نیز در تهران ۹۰ میلیون تومان شامل ۶۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده بوده که متقاضی برای ۸۰ میلیون تومان آن باید اوراق تسهیلات مسکن خریداری کند.

بر اساس اعلام ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن، درخواست افزایش سقف تسهیلات مسکن فعلاً در شورای پول و اعتبار در انتظار تصویب و ابلاغ است اما مقام ارشد بانک مرکزی با افزایش این سقف موافقت کرده است؛ وی اگرچه از پیشنهاد افزایش دو برابری وام جعاله مسکن از سوی بانک مسکن به بانک مرکزی خبر داده؛ اما رقم پیشنهادی بانک مسکن به شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف جدید تسهیلات خرید مسکن را اعلام نکرده است.

اگرچه هیچیک از دو نهاد متولی ارائه آمار بازار مسکن (معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی) هنوز آماری از معاملات بازار مسکن تهران در آذر ماه را منتشر نکرده اند، اما بررسی‌های میدانی از مشاوران املاک نشان می‌دهد به دلیل انتظار خریداران از ادامه روند کاهشی قیمت مسکن که طی سه ماه گذشته رخ داده بود، تعداد معاملات نیز کاهش یافته است. ضمن اینکه بر اساس اعلام مرکز آمار، رکود بازار مسکن در ۳۰ استان کشور شدیدتر از استان تهران بوده است.

در معاملات دیروز (سه شنبه ۳ دی ۹۸) اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، بیشترین میزان خرید و فروش این اوراق به نماد تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر امسال) با فروش حدود ۳۶ هزار برگه بیشترین میزان استقبال از این اوراق را به خود اختصاص داد که معمولاً برگه‌های صادره در هر ماه در روزهای نخست همان ماه به دلیل افزایش ورود دارندگان این اوراق به بازار سرمایه برای فروش اوراق خود، بیشترین سهم از معاملات اوراق تسهیلات مسکن را در هر ماه به خود اختصاص می‌دهند. قیمت این برگه‌ها بین ۳۹ هزار و ۵۰۰ تا ۴۱ هزار تومان در نوسان بوده است. این در حالی است که میانگین قیمت این برگه‌ها در معاملات روز دوشنبه ۲ دی، ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان کشف قیمت شد.

همچنین اوراق تسهیلات مسکن صادره در آبان ماه امسال نیز با نماد تسه ۹۸۰۸ با فروش نزدیک به ۵ هزار برگه و انجام ۴۷۰ فقره معامله در رتبه دوم معاملات دیروز این ابزار نوین بازار سرمایه پس از تسه ۹۸۰۹ قرار گرفت. نرخ هر برگه تسه ۹۸۰۸ بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان معامله شد اما در معاملات روز دوشنبه میانگین هر برگه تسه ۹۸۰۸ کمی بیش از ۴۰ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت قیمت شد.

ارزان‌ترین قیمت برگه‌های تسهیلات مسکن در معاملات دیروز متعلق به اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ماه ۹۶ با نماد ۹۶۱۰ بود که بین ۳۷ هزار ۸۰۰ تا ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری آن در نوسان بوده است. در این معاملات حدود ۸۰۰ برگه طی ۵۴ فقره معامله به فروش رسید.

گفتنی است در معاملات دیروز بازار اوراق تسهیلات مسکن، سایر نمادهای معاملاتی مربوط به این ابزار نوین در بازه قیمتی ۳۸ هزار تا ۴۱ هزار تومان خرید و فروش شده و اکثر نمادها نیز کمتر از هزار برگه به فروش رفتند. تعداد معاملات نیز اکثراً زیر ۱۰۰ فقره معامله بوده است.

بیشترین میزان نقدینگی این معاملات به نماد تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۸) با ۱۷۰ میلیون تومان و پس از آن نماد تسه ۹۸۰۸ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آبان ۹۸) با ۱۰۰ میلیون تومان تعلق داشته است.

یادآور می‌شود بر اساس اعلام فرابورس، دامنه قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ۸ ماهه امسال بین ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان در نوسان بوده به گونه‌ای که بیشترین میانگین قیمت ماهانه اوراق تسه به آبان ماه با ۴۰ هزار و ۹۲۸ تومان و کمترین آن به فروردین ماه با ۴۰ هزار و ۱۲۵ تومان اختصاص داشته است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید