Performancing Metrics

باید به بخش خصوصی تولید برق در شرایط تحریم بها داد | اتاق خبر
کد خبر: 436491
تاریخ انتشار: 7 دی 1398 - 22:47
عضو کمیسیون انرژی مجلس:
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر 30 درصد از سهم صادرات برق برای بازپرداخت‌ وام‌های ارزی این بخش تعلق گیرد، چالش این بخش مرتفع شده و از تعطیلی نیروگاه‌های برق غیردولتی و تکرار خاموشی در سال‌های آینده جلوگیری خواهد شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، احمد صفری با بیان این‌که «سرمایه‌گذاری‌های اخیر طرح‌های نیروگاهی غالباً با استفاده از تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی به بهره‌برداری رسیده‌اند»، گفت: واحدهای تولیدی برق که جدیدالاحداث هستند با منابع ارزی بالایی شروع به کار کرده و هم‌اکنون برای بازپرداخت اقساط خود به صندوق توسعه ملی درگیر شوک ارزی شده‌اند، این در حالی است که همین شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه تولید برق نیز مطالبات نسبتاً سنگینی از وزارت نیرو بابت فروش برق دارند که معوق ماندن این مطالبات خود سبب عدم پرداخت بخشی از اقساط وام‌های ارزی این بنگاه‌ها شده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که چرا نباید از تولیدکنندگان برق که یکی از صنایع پاک کشور محسوب می‌شود، حمایت کرد؟ گفت: این در حالی است که در کشور هم از مزیت‌های صادرات برق بخش خصوصی بهره‌مند می‌شویم و هم در داخل نیازمند تولید برق از سوی این بخش هستیم.

وی تأکید کرد: پیش از آنکه بخش خصوصی فعال در حوزه تولید برق ورشکسته شده و مانند اکثر بنگاه‌های اقتصادی تعطیل و نیمه‌تعطیل، از مدار بهره‌برداری خارج شوند، باید راهکاری اساسی از سوی وزارت نیرو ارائه شود.

وی افزود: در شرایط فعلی اقتصادی کشور که تحریم‌ها فروش نفت را به پایین‌ترین سطح رسانده، باید به بخش خصوصی تولید برق بها داده و فعالان این حوزه را از چتر حمایتی دولت خارج نکنیم.

صفری ضمن اشاره به لزوم برگزاری نشستی با حضور تولیدکنندگان غیردولتی برق، اعضای کمیسیون انرژی و نمایندگان وزارت نیرو برای بررسی و یافتن راه‌حل‌های کاربردی گفت: این نشست هر چه سریع‌تر باید برگزار شود تا به تعطیلی واحدهای تولیدی برق و تکرار خاموشی در سال‌های آینده منجر نشود.

عضو کمیسیون انرژی درخصوص محورهای این نشست مشترک نیز گفت: در این جلسه باید پیشنهاد شود برای رفع معضل فعلی، مطالبات این نیروگاه‌ها از وزارت نیرو با وام ارزی این بخش تهاتر شود و یا 30 درصد از ارز صادراتی حاصل از فروش برق تولید شده در بخش خصوصی، به این شرکت‌ها برای بازپرداخت وام‌های ارزی تخصیص یابد.

صفری در پایان خاطر نشان کرد: باید توجه داشته باشیم که بخش خصوصی برق همواره برای عبور از بحران خاموشی در کنار دولت بوده است، بنابراین نباید با بی‌توجهی به خواسته‌های به حق این بخش، فعالان این صنعت را تنبیه کرد؛ چرا که تعطیلی واحدهای نیروگاهی برق در بخش غیردولتی سبب از بین رفتن مشاغل ایجاد شده در این حوزه خواهد شد، پس بهتر است تا پیش از این‌که واحدهای تولیدی برق تعطیل شده و تامین برق کشور با چالش مواجه شود، وزارت نیرو راهکاری ارائه دهد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید