Performancing Metrics

دسترسی به درآمد واقعی پزشکان با اتکا به روش‌ها و داده‌های مختلف | اتاق خبر
کد خبر: 437177
تاریخ انتشار: 23 دی 1398 - 18:00
معاون سازمان امور مالیاتی:
معاون سازمان امور مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی قطعا با اتکا به شیوه های مختلف و با مراجعه به داده های در اختیار، سعی می کند به درآمد، و به تبع آن، مالیات واقعی پزشکان دسترسی داشته باشد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، فرار مالیاتی پزشکان یکی از موضوعاتی بود که طی سنوات اخیر همواره مورد انتقاد مردم و مسئولان مالیاتی کشور بوده و همگان معتقدند دلیلی برای شانه خالی کردن پزشکان از پرداخت مالیات آن هم در شرایطی که درامد بالایی نسبت به کارمندان دارند، وجود ندارد.

در راستای نیاز مبرم کشور به تنوع درآمدی و کاهش میزان فرار مالیاتی، در قانون بودجه سال ۹۸، پزشکان به عنوان گروه اول ملزم به نصب کارتخوان از طریق ثبت نام در سامانه امور مالیاتی شدند تا از این طریق مالیات حقه را بپردازند و با وجود تمدید چند باره مهلت ثبت نام اما تنها نیمی از پزشکان اقدام به ثبت نام در سامانه مذکور کردند.

این در حالی است که طبق بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، پزشکان باید سالانه رقمی در حدود ۶.۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان مالیات بپردازند که البته این عدد کف مالیات دریافتی از این قشر مرفه محسوب می‌شود، اما اگر همین رقم هم محقق شود کمک خوبی به دولت در تأمین منابع درآمدی خواهد کرد.

دسترسی به مالیات واقعی پزشکان با مراجعه به داده‌ها

در این زمینه، محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: تاکنون حدود نیمی از پزشکان در سامانه ثبت نام کرده اند و امیدواریم مابقی نیز اقدام به ثبت نام کنند.

وی افزود: اما قطعاً برای پزشکانی که از قانون تمکین نمی‌کنند جرایم لازم پیش بینی شده است. یکی از این جرایم آن است که پزشکانی که دستگاه کارتخوان را نصب نکنند ۲ درصد درآمدشان به عنوان جریمه اخذ خواهد شد، همچنین این پزشکان از تسهیلات مربوطه برخوردار نخواهند شد.

مسیحی گفت: مطمئن باشید که ما قطعاً به شیوه‌های مختلف و با مراجعه به داده‌هایمان سعی می‌کنیم به مالیات واقعی پزشکان دسترسی داشته باشیم.

همچنین چندی پیش امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی در این رابطه گفته بود: در خرداد ماه سال آینده که اظهارنامه‌های مالیاتی پزشکان را دریافت می‌کنیم درآمد مشمول مالیات آنها با توجه به اظهارنامه و سایر منابع اطلاعاتی دریافت خواهد شد و مالیات حقه را از آنها می‌گیریم.

گفتنی است؛ به موجب مصوبه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ این الزام گذاشته شد که زیر گروه پزشکی از جمله پزشک، دندان پزشک، داروساز، پیراپزشک، دامپزشک و زیر گروه‌هایی مثل ماماها، فیزیوتراپ‌ها، شنوایی سنجی، بینایی سنجی و امثال این‌ها نیز از ابتدای سال ۱۳۹۸ موظف هستند از پایانه فروشگاهی در چارچوب آئین نامه تبصره ۳ ماه ۱۶۹ استفاده کنند.

همچنین اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹، مصوب کردند تا ۱۰ درصد از حق‌الزحمه پزشکان به عنوان مالیات به حساب سازمان امور مالیاتی در سال آینده پرداخت شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید