Performancing Metrics

صنعت برق خودکفا شد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 440107
تاریخ انتشار: 5 فروردین 1399 - 12:13
/صنعت برق در سال ۹۸/
برق به عنوان صنعت زیربنایی در فرآیند توسعه اقتصادی کشور و ایجاد زیرساخت های توسعه، نقشی ارزنده و اساسی دارد و بسترهای لازم را برای پویایی و رشد کشور در زمینه های گوناگون فراهم می‌سازد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، انرژی الکتریکی در بین گونه های مختلف انرژی به دلایل متعدد از جمله پاک بودن، سهولت مصرف و امکان تبدیل به انواع دیگر انرژی از ویژگی های مطلوب و منحصر به فرد برخوردار است. تاریخچه پرفراز و نشیب صنعت برق ایران نمایانگر یک قرن تلاش دست اندرکاران در جهت توسعه کمی و کیفی این صنعت است به طوری که در طول این سال ها و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بی وقفه شاهد تحول ها و پیشرفت های قابل توجه در عرصه های گوناگون صنعت برق کشور بوده ایم که این امر حاصل تلاش  نیروهای توانمند داخلی است.

هم اکنون صنعت برق کشور پس از سال های متمادی مواجهه با تحریم ها، درصدد گشودن دریچه های نو و بالندگی افزون تر است. پی ریزی بازار برق، خصوصی سازی و ایجاد فضای رقابتی، تنوع در سبد تولید، بهره گیری از انرژی های نو و توجه به مسایل زیست محیطی، افزایش بهره وری، مدیریت مصرف، کاهش تلفات، مهندسی ارزش، رشد اعتلای توان نیروی انسانی، بهینه سازی تاسیسات موجود و ... از جمله اقدام های مهمی است که در سال های اخیر از سوی کارگزاران این صنعت مادر با جدیت دنبال می شود.

در زمان حاضر در صنعت برق کشور و در بخش های مختلف طراحی، ساخت تجهیزات، تامین قطعه ها، بهره برداری و فعالیت های مهندسی به خودکفایی بالایی رسیده ایم و آن طور که مصطفی رجبی مشهدی گفته است در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد از تجهیزات صنعت برق در داخل کشور قابل تولید است و ساخت داخل می شود.

وی با بیان اینکه در زمینه تجهیزات به بخش های مختلف از جمله ترانسفور ماتورها، دکل های انتقال، نیروگاه سازی حتی نیروگاه تجدیدپذیر بادی و خورشیدی و همچنین در بخش های مختلف احداث، صدور خدمات فنی و  مهندسی  به کشورهای همسایه و همچنین به لحاظ تولیدات داخلی توانسته ایم شرایط خبی را در صنعت برق کشور رقم بزنیم.

سخنگوی صنعت برق کشوربا تاکید بر اینکه تمامی اقدامات انجام در صنعت برق طی سال های اخیر منجر به این شده که ما و ضعیت خوبی از نظر پتانسیل سازندگان داخلی در کشور داشته باشیم، گفت، یکی از اقداماتی که در سال گذشته در این راستا به تحقق پیوست تولید یک نیروگاه جدید بادی به ظرفیت ۲.۵ مگاوات بود که اکنون  مورد بهره برداری قرار گرفت و در سیستان و بلوچستان نیز نصب خواهد شد.

در اقتصاد کشور هم صنعت برق همواره نقش مثبتی داشته است. به‌طوری که آمارها نشان می‌دهد سهم قابل توجهی از صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران، مربوط به این بخش است. امروز ما سازنده اکثر تجهیزات مورد استفاده در صنعت برق هستیم و با تحولات در سازه‌ها، تجهیزات و سیستم‌های بهره‌برداری دنیا همراهیم. حتی در صنعت نیروگاهی که یکی از پیچیده‌ترین صنایع دنیاست و تخصص‌های متعددی از جمله مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و ابزار دقیق را می‌طلبد، موفق عمل کرده‌ایم و حرفی برای گفتن داریم.

مفهوم این عبارات خودکفایی است. نه تنها خودکفا شده‌ایم بلکه در دنیا می‌توانیم وارد عرصه رقابت شویم. به طوری که حتی در مناقصات بین‌المللی می‌بینیم که ایران در رقابت سالم شرکت می‌کند و برنده پروژه‌های ساخت نیروگاه می‌شود. همین‌طور در کنتورسازی بویژه کنتورهای هوشمند، وضعیت ایران قابل قبول است و توانسته موفق عمل کند. در مورد ساخت تجهیزات دیگر مورد نیاز صنعت نیز امروز بیش از ۹۵ درصد به خودکفایی دست یافته‌ایم و حتی صادرات به کشورهای دیگر داشته‌ایم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید