Performancing Metrics

میعانات گازی، سوخت جدید توربین ها | اتاق خبر
کد خبر: 440776
تاریخ انتشار: 18 فروردین 1399 - 13:23
وزیر نیرو خبر داد:
وزیر نیرو ضمن اعلام به مدار آمدن ۸۴۶ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق، گفت: یکی از برنامه های این وزارتخانه در سال ۹۹ استفاده از میعانات گازی برای سوخت توربین گازی نیروگاه ها است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در جلسه شورای معاونان و مدیران‌عامل وزارت نیرو و در ارتباط ویدئو کنفرانسی با ۲۲۰ نفر از مدیران‌ارشد ستادی و مدیران‌عامل شرکت‌های تابعه این وزارتخانه در مراکز استان‌ها، از اجرای برنامه ۰۹۹ (به صفر رساندن خاموشی‌ها در سال جاری) خبر داد و گفت: تابستان امسال پیش‌بینی افزایش بار بیش از حد ناشی از تبعات بیماری کووید ۱۹ و تعویق در کار دستگاه‌های مختلف می‌شود و تعطیلات تابستان را در سطح سازمان‌ها و واحدهای تولیدی در سال جاری نداریم و این امر نیاز به تامین انرژی داشته و موضوع افزایش بار را برای ما مطرح می‌کند.

وزیر نیرو گفت: مدیران‌عامل استان‌ها به دنبال شناسایی تمامی ظرفیت‌های راکد موجود در منطقه و استان در امر تولید برق باشند و آنها را آماده به کار کنند تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

برنامه سال ۹۹ در بخش آب و انرژی

وی از به مدار آمدن ۸۴۶ مگاوات ظرفیت جدید، طرح‌های اولویت‌دار شبکه انتقال در توزیع برنامه پیک‌سایی ۴۶۸۰ مگاواتی، گسترش ایستگاه‌های شارژ موتورسیکلت‌های برقی، تبدیل موتور سیکلت‌های ناوگان توزیع حداقل تا ۵ هزار دستگاه تا پایان سال ۹۹ و کاهش تلفات شبکه توزیع از ۹.۷۶ درصد فعلی به ۹.۲ درصد تا پایان سال، به مدار آوردن دیسپاچینگ جدید ملی کشور، شروع فعالیت اجرایی نیروگاه «سیریک»، استفاده از میعانات گازی برای سوخت توربین‌های گازی، به مدار آوردن اولین نیروگاه زمین‌گرمایی، توسعه فیبر نوری در بستر شبکه‌های برق با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه، حمایت از ساخت کولرهای با راندمان گازی و واگذاری اختیارات و مسئولیت‌ها به شرکت‌های استانی را برنامه‌های مهم وزارت نیرو در این بخش برشمرد.

این مقام مسوول تصریح کرد: هرگونه اصلاح ساختاری در ستاد برق کشور مستلزم پیش‌نیاز افزایش اختیارات و مسئولیت‌های واحدهای استانی در این بخش است.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به مصوبه اخیر هیئت وزیران در چابک‌سازی ستاد امور آب کشور به معنای یکپارچگی امور آب و آبفا و شرکت مدیریت منابع آب ایران و استقرار معنادار واحدهای مدیریت حوضه‌های آبریز گفت: این موضوع در نشست ابتدایی امسال هیئت دولت به تصویب رسید و در آستانه اجرای این کار مهم هستیم و امیدواریم با همکاری همه مدیران‌عامل آب منطقه‌ای در استان‌ها، شرکت مدیریت منابع آب ایران و همکاران در ستاد امور آب، به شکل مناسب اجرایی شود.

مدیریت مناسب مخازن سدها در بهار و تابستان/تاسیس مرکز ملی مطالعات آب های مرزی
اردکانیان ادامه داد: هنوز دغدغه سیلاب‌های پیش‌رو را داریم و باید با مدیریت مخازن سدها در بهار و تابستان امسال و با تکیه بر تجربه و توان بخش‌های تخصصی، بدون بروز مشکل این کار انجام شود و در مناطقی که بارش‌ها کمتر بوده امید است تابستان هم به نحو مناسبی مدیریت شود.

وی افزود: در همین راستا یکی از برنامه‌هایی که بخشی از آن دچار عقب‌ماندگی است، طرح‌های سازگاری با کم‌آبی استان‌هاست که در تعداد قابل توجهی از استان‌ها هنوز این طرح‌ها نهایی نشده است و اصلی‌ترین و اولین مسئول این کار، مدیران‌عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای هستند. در استان‌هایی که این کار هنوز نهایی نشده باید پیگیری شود، چرا که حداکثر سقف زمانی برای این کار در تمام استان‌ها پایان تابستان است.

این عضو کابینه دولت یازدهم، با اشاره به پرداخت جدی به نتایج کار مدیریت سیلاب که گزارش آتی آن در روزهای آینده ابلاغ می‌شود و آماده نگه داشتن نیروگاهای برق آبی در این زمینه، تاکید کرد: امسال به تک تک واحدها نیاز داریم و هر مشکل احتمالی بایددر اسرع وقت برطرف و امکان استفاده از آن فراهم شود.

اردکانیان در ادامه به تاسیس مرکز ملی مطالعات آب های مرزی در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: این مطالبه مستقیم من از معاونت آب و آبفا و مدیرکل مرتبط است و دیگر واحدها هم همکاری لازم را خواهند داشت.

پویش سال ۹۹
وی همچنین درباره پویش امسال وزارت نیرو در ادامه پویش سال گذشته گفت: کاری که برای سال ۹۹ می‌خواهیم انجام دهیم در زمینه اصلاح مصرف به مفهوم عام آن است و عنوان آن نیز نیازمند همفکری است تا دربرگیرندگی و جامع بودن لازم داشته باشد که در امتداد کارهای پیچیده ساخت و سازها، به سازوکارها و بهبود روش‌ها نیز توجه و پرداخته شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید