Performancing Metrics

انتقاداز عدم امهال اقساط وام مسکن | اتاق خبر
کد خبر: 441171
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1399 - 12:46
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس:
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: با تعطیلی مشاغل، مردم عملاً درآمدی برای پرداخت اقساط وام مسکن ندارند و رویکرد کنونی بانک مرکزی در عدم تعلیق بازپرداخت اقساط این تسهیلات اشتباه است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، سید احسن علوی نایب بر ضرورت تعلیق اقساط وام مسکن تأکید کرد و گفت: در شرایط کنونی بازپرداخت اقساط تسهیلات واحدهای تولیدی و وام‌های قرض الحسنه با دستور بانک مرکزی به مدت سه ماه تعلیق شده است، حال این سوال مطرح می‌شود که چرا تسهیلات مسکن با وجود دربرگیری بسیار در جامعه مشمول این دستورالعمل نشده است.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جامعه هدف تسهیلات مسکن اقشار ضعیف و متوسط جامعه است، افرادی که برای خانه دار شدن به دلیل عدم قدرت مالی، مجبور به دریافت تسهیلات شده اند، بنابراین ضروری است که بانک مرکزی اقدامی برای این اقشار نیز کند.

وی گفت: در شرایط کنونی بسیاری از مشاغل و واحدهای تولیدی به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل شده اند، حال نخستین کسانی که از این مسئله آسیب می‌بینند، همان کارگران بوده که جز اقشار ضعیف جامعه محسوب می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: با تعطیلی مشاغل، مردم عملاً درآمدی برای پرداخت تسهیلات مسکن ندارند، حال اگر بازپرداخت این تسهیلات به سرعت تعلیق نشود، مردم نه تنها نمی‌توانند اقساط تسهیلات را پرداخت کنند، بلکه باید جریمه دیرکرد آن را نیز جبران کنند که این فشار مضاعفی را به خانواده‌ها وارد خواهد کرد.

علوی گفت: در شرایط کنونی بسیاری از کشورهای خارجی به دلیل شیوع بیماری کرونا و آسیب پذیر بودن خانوارهای ضعیف و متوسط جامعه، بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن را متوقف کرده اند، از این رو ما نیز باید نسبت به تعلیق بازپرداخت این اقساط اقدام کنیم.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: رویکرد کنونی بانک مرکزی در عدم تعلیق بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن بسیار اشتباه است، از این رو امیدواریم که مدیران بانک مرکزی هر چه سریع‌تر نسبت به اصلاح این سیاست اقدام کنند تا فشار اقتصادی بر روی مردم کاهش یابد.

گفتنی است پیش از این نیز محمدرضا رضایی کوچی و صدیف بدری، رئیس و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از عدم امهال اقساط تسهیلات مسکن در شرایط رکود کرونایی کسب و کارها انتقاد کرده بودند.

خاطرنشان می‌شود، روز گذشته و همزمان با انتشار شایعه‌ای مبنی بر احتمال الحاق تسهیلات مسکن به مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص امهال سه ماهه اقساط تسهیلات بانک‌ها به کسب و کارها، بانک مسکن بار دیگر اعلام کرد اقساط تسهیلات خرید یا ساخت مسکن مشمول امهال سه ماهه بازپرداخت اقساط نمی‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید