Performancing Metrics

دخالت بیگانگان بویژه مداخلات آمریکا آرامش منطقه را تهدید می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 441418
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1399 - 22:07
روحانی در تماس تلفنی با نخست وزیر ایتالیا:
رئیس جمهور در تماس تلفنی با نخست وزیر ایتالیا، گفت: دخالت بیگانگان بویژه مداخلات آمریکا که با جنایت و خطرآفرینی همراه است، آرامش منطقه را تهدید می‌کند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه در تماس تلفنی با نخست وزیر ایتالیا، با بیان اینکه کشورها به تنهایی و بدون کمک یکدیگر قادر به عبور از این بحران سخت نخواهند بود، اظهارداشت: با همکاری یکدیگر و اشتراک و انتقال تجربیات خود می‌توانیم این ویروس را مهار کنیم.

روحانی با بیان اینکه حفظ جان انسان‌ها از همه چیز مهمتر است، گفت: در این شرایط سخت فشارهای آمریکا بر مردم ایران از هر زمان دیگر غیر انسانی‌تر بوده و تداوم آن یک جنایت وحشیانه علیه یک ملت بزرگ بوده و برخلاف همه اصول انسانی و مقررات بین المللی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه تحریم‌های غیر قانونی آمریکا علیه ایران در این شرایط سخت هم ادامه دارد، به مخالفت آمریکا با پرداخت وام از سوی صندوق بین المللی پول به ایران اشاره کرد و افزود: انتظار داریم کشورهای اروپایی بویژه ایتالیا در برابر این نقض مقررات در این شرایط سخت، اقدامات لازم را انجام دهند.

روحانی در ادامه با اشاره به مواضع ایتالیا در خصوص برجام و حمایت از این توافق بین المللی، تاکید کرد: ما آماده هستیم به تعهد کامل خود در برجام عمل کنیم در صورتی که طرف مقابل هم به همه تعهدات خود عمل کند و دست از تهدید بردارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ایتالیا همواره در سیاست خارجی ما از جایگاه مهمی برخوردار بوده است و امیدوارم اتحادیه اروپا را به اجرای کامل برجام دعوت کند.

روحانی تصریح کرد: ساز و کار مالی طراحی شده از سوی اروپا (اینستکس) متأسفانه هنوز نتوانسته قدم قابل توجه و مؤثری بردارد و نقشی را ایفا کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مسائل سیاسی نباید به صورت قبل مطرح باشد و مسائل انسانی و نجات جان انسان‌ها باید در اولویت قرار گیرد، گفت: در این مقطع، روشن است که سرنوشت جامعه جهانی به طور کامل به هم وابسته است و امیدوارم اروپا و بویژه ایتالیا در این شرایط حساس بتوانند اقدامی انجام دهند که به نفع همه ملت‌ها باشد.

روحانی با اشاره به اهمیت تأمین امنیت و ثبات منطقه، اظهار داشت: بر اساس طرح صلح هرمز ثبات و امنیت منطقه صرفاً از مسیر همکاری کشورهای این منطقه حاصل خواهد شد و دخالت بیگانگان بویژه مداخلات آمریکا که با جنایت و خطرآفرینی همراه است، آرامش منطقه را تهدید می‌کند.

نخست وزیر ایتالیا نیز با ابراز همدردی با دولت و مردم ایران، گفت: مشکلات شما برای ما به خوبی قابل درک است چرا که هر دو درگیر یک مشکل مشترک هستیم و از تبادل تجربیات مشترک دو کشور در مقابله با ویروس کرونا استقبال می‌کنیم.

"جوزپه کونته" با تاکید بر گسترش و تعمیق روابط دو جانبه، گفت: آماده همکاری با ایران در خصوص برجام و تقویت ساز و کار مالی اتحادیه اروپا و مشارکت جدی کشورها در این زمینه هستیم ضمن آنکه تلاش می‌کنیم در جمع کشورهای اروپایی و کشورهای عضو گروه ۷ و گروه ۲۰ اقدامات مؤثری را انجام دهیم.

نخست وزیر ایتالیا همچنین ضمن تاکید بر نقش سازنده ایران در برقراری صلح و ثبات در منطقه و مقابله با تروریسم، اظهار داشت: باید از هر فرصتی برای حل و فصل مسائل و تأمین امنیت در منطقه استفاده کرد و ما همواره بر نقش ایران در این موضوع تاکید داریم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید