Performancing Metrics

پرند مقصد اول مهاجرت به شهرهای جدید | اتاق خبر
کد خبر: 441580
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1399 - 20:03
سال گذشته شهر جدید پرند بالاترین میزان افزایش جمعیت را در بین شهرهای جدید داشته و پس از آن شهرهای بهارستان، صدرا و پردیس قرار گرفتند. هم اکنون جمعیت شهرهای جدید یک میلیون و ۳۴ هزار نفر است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، آمار نشان می دهد در پی جهش قیمت مسکن در کلان شهرها، تقاضای سکونت در شهرهای جدید اطراف آنها به میزان دو برابر میانگین ۲۳ ساله افزایش یافته است.

جمعیت پرند ۱۵۹ هزار نفر

طی یک سال گذشته پرند در استان تهران مقصد ۲۴ هزار و ۳۲۵ نفر بوده است؛ مهاجرانی که عمدتا به دلیل رشد قیمت مسکن در کلان شهر تهران با تکمیل واحدهای مسکونی و افزایش زیرساختهای شهر جدید پرند، این شهر را مقصد سکونت خود انتخاب کرده‌اند. طبق اعلام شرکت عمران شهرهای جدید جمعیت پرند هم اکنون ۱۵۹ هزار و ۳۵۰ نفر است.

از سوی دیگر با وجود طولانی شدن روند واگذاری مسکن مهر هم اکنون از ۹۰ هزار واحد دارای متقاضی در پرند ۷۳ هزار و ۸۵۰ واحد افتتاح شده است.

بهارستان، دومین مقصد مهاجرت

شهر جدید بهارستان در استان اصفهان،   رتبه دوم رشد جمعیت در سال ۱۳۹۸ را در بین شهرهای جدید داشته است. سال گذشته ۱۴ هزار و ۸۴۰ نفر به جمعیت بهارستان اضافه شده تا جمعیت آن از ۱۰۰ هزار نفر عبور کند و به ۱۰۶ هزار و ۴۳۳ نفر برسد.

شهر جدید صدرا در استان فارس، صاحب سومین مقام از نظر رشد جمعیت در بین شهرهای جدید در سال ۱۳۹۸ بوده است. جمعیت صدرا در سال گذشته ۱۲ هزار و ۳۲۴ نفر افزایش یافته تاکل جمعیت این شهر به ۱۲۲ هزار و ۲۲۶ نفر برسد.

مهاجرت بیش از ۱۰ هزار نفر به پردیس در سال گذشته

پردیس در استان تهران هم مقصد چهارم مهاجران به شهرهای جدید بوده است. سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۰ هزار و ۱۵۳ نفر در پردیس ساکن شده اند. هم اکنون جمعیت پردیس ۱۱۴ هزار و ۲۴۹ نفر است.

افق جمعیت شهر جدید پردیس طبق طرح جامع نهایی ۴۵۰ هزار نفر پیش بینی شده و تعداد جمعیت ساکنان آن طبق سرشماری ۱۳۹۵ بالغ بر ۷۳ هزار و ۳۶۳ نفر بوده است. میزان نرخ رشد سالانه جمعیت پردیس از ۸ درصد بین سالهای ۸۵ تا ۹۰ به ۱۴.۵ درصد بین سال های ۹۰ تا ۹۵ رسیده است. با توجه به سرعت گرفتن تکمیل واحدهای مسکونی، خدمات و زیرساخت های شهری در پردیس پیش‌بینی می‌شود جمعیت این شهر در سال‌های آینده افزایش پیدا کند. از ۸۲ هزار واحد مسکن مهر در این شهر تاکنون ۴۵ هزار مورد به بهره برداری رسیده است.

در حال حاضر جمعیت ساکن در ۲۰ شهر جدید از ۲۱ شهر موجود، یک میلیون و ۳۴ هزار و ۳۹۵ نفر است. میانگین اسکان جمعیت سالانه در بازه زمانی ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۸ در شهرهای جدید ۴۲ هزار و ۴۴۸ نفر بوده است؛ در حالی که سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۸۹ هزار و ۷۵۵ نفر به جمعیت شهرهای جدید افزوده شده که بیش از دو برابر نرخ رشد ۲۳ ساله را نشان می دهد.

هم اکنون ۶ شهر جدید با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر در کشور وجود دارد که در واقع شهرهای بزرگ مقیاس محسوب می‌شوند. بر اساس برآورد صورت گرفته میانگین رشد جمعیت شهرهای جدید در پایان سال ۱۳۹۹ از ۱۱۰ هزار نفر گذر خواهد کرد.

بر اساس اعلام حبیب الله طاهرخانی - مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید - سال ۱۳۹۸ تعداد ۴۳ هزار و ۸۶۵ واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل داده شده و برای ۳۴ هزار و ۶۹۹ واحد کارت قسط صادر شده است. همچنین عملیات اجرایی ۳۰ هزار و ۹۷۷ واحد طرح اقدام ملی مسکن شروع شد.

وی افتتاح مترو هشتگرد، عملیات اجرایی مترو شهرهای بهارستان، گل بهار و مجلسی، انعقاد تفاهم نامه مترو تهران پردیس، تصویب هفت طرح توسعه شهری و اتمام مطالعات ۲۹ طرح، افتتاح ۲۶ مدرسه، ۱۷ فضای ورزشی، ۱۲ مسجد و فضای فرهنگی، ۲۰ پارک و بوستان، ۷ مدرسه اجتماع محور، افزایش ۱۷۰ درصدی سرمایه‌گذاری و مشارکت و دو برابر شدن عملکرد درآمد را از مهمترین دستاورد های شهرهای جدید در سال ۱۳۹۸ عنوان کرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید