Performancing Metrics

فهرست بهای خطوط هوایی،زمینی و پست‌های انتقال برق اعلام شد | اتاق خبر
کد خبر: 441734
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1399 - 13:15
سخنگوی صنعت برق اعلام کرد:
سخنگوی صنعت برق، از نهایی شدن تدوین و ابلاغ فهرست بهای انتقال و فوق توزیع نیروی برق، برای نخستین بار پس از انقلاب خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، مصطفی رجبی‌مشهدی از نهایی شدن تدوین و ابلاغ فهرست بهای انتقال و فوق توزیع نیروی برق، برای نخستین بار پس از انقلاب خبر داد و با بیان این که این فهرست بها، با تلاش‌ مشترک دفتر بررسی‌های فنی بازرگانی توانیر و امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری سندیکای صنعت برق تدوین و نهایی شده است، خاطرنشان کرد: فهرست‌ بهاهای مورد اشاره توسط محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، جهت اجرا ابلاغ شد.

سخنگوی صنعت برق با بیان این که این فهرست های بها، در سه نسخه تدوین شده است، افزود: این فهرست‌ها شامل بهای تجهیزات پایه رشته پست‌های انتقال و فوق توزیع نیروی برق، رشته خطوط هوایی انتقال و فوق توزیع و خطوط زمینی انتقال و فوق توزیع نیروی برق است که به صورت جزئی به هرکدام از این موارد پرداخته است.

رجبی‌مشهدی با اشاره به اینکه در تدوین هر کدام از این فهرست‌ها، بیش از ۲۰ نفر از کارشناسان و متخصصان سازمان برنامه و بودجه، شرکت توانیر، سندیکای صنعت برق، شرکت های برق منطقه ای و مشاورین صنعت برق مشارکت جدی داشتند، تصریح کرد: از این پس، برای تهیه تجهیزات مورد نیاز طرح‌های انتقال، فوق توزیع برق کشور و همچنین اجرای پروژه‌های مربوطه، از فهرست بهاهای مذکور استفاده خواهد شد که این موضوع می‌تواند، باعث ایجاد وحدت رویه در تمامی پروژه‌ها و همچنین ایجاد ساختار مناسبی جهت تعدیل پروژه‌ها شود.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به ابلاغ فهرستهای مذکور، مدیر عامل شرکت توانیر نیز ضمن لغو امکان استفاده عمومی از دستورالعمل های مابه التفاوت ارز و فلز ابلاغی این شرکت، بر استفاده از دستورالعمل تعدیل همه پیمان‌ها بر اساس شاخص‌های فهرست بهاهای مذکور تاکید نمود؛ ضمن اینکه تغییر ساختار ضوابط تعدیل در صنعت برق گام مهمی در پیشگیری از ایجاد مخاطرات احتمالی در پروژه ها ناشی از افزایش شدید نرخ ارز و فلزات و سایر عوامل موثر بر قیمت کالا و خدمات خواهد بود. 

به گفته رجبی‌مشهدی تهیه، تدوین و ابلاغ فهرست بهاهای واحد پایه در رشته های مختلف جزو مسئولیت‌هایی بوده که از زمان تشکیل سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد نظام فنی و اجرایی کشور موضوع ماده ۳۴ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه، به منظور ایجاد هماهنگی و یکنواختی در برآورد هزینه‌های اجرای پروژها، انجام شده است.

وی با بیان این که نخستین فهرست بهای واحد پایه در سال ۱۳۵۵ ابلاغ شده بود، گفت: از آن پس، فهارس یاد شده هر ساله با استعلام بهای کالاها و عوامل و کسب بازخورد از جامعه مهندسی و مجریان کشور بروزرسانی شده و مورد بازنگری، توسعه و اصلاح قرار می‌گرفت.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: تدوین فهارس بهای مورد نیاز صنعت برق کشور توسط سازمان برنامه و بودجه از سال ۱۳۵۵ آغاز و طی یک دوره سه ساله و پس از تشکیل جلسات مستمر کارشناسی با خبرگان صنعت برق انجام و ساختار اولیه فهرست های مذکور در قالب بخشنامه های شرح ردیف در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.

رجبی مشهدی اضافه کرد:  در ادامه این روند، از سال ۱۳۹۷ بازنگری شرح ردیف‌ها و تعیین قیمت‌های آنها دوباره در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت و در نهایت با مشارکت شرکت  توانیر و تشکیل کارگروه های کارشناسی با مشارکت بیش از ۲۸۰۰ نفر ساعت از خبرگان صنعت برق، فهارس بهای واحد پایه رشته خطوط هوایی، خطوط زمینی و پست های انتقال و فوق توزیع نیروی برق تدوین و ابلاغ شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید