Performancing Metrics

ارزآوری ۵.۸ میلیارد دلاری بخش کشاورزی و غذا | اتاق خبر
کد خبر: 441735
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1399 - 13:31
در سال ٩٨ رخ داد؛
یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی، از ارزآوری ۵.۸ میلیارد دلاری بخش کشاورزی و غذا در سال ٩٨ خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، شاهرخ شجری، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به گزارش سالانه تجارت بخش کشاورزی و غذا در سال ۱۳۹۸ گفت: در سال گذشته، محصولات بخش کشاورزی و غذا با وزن تقریبی هفت میلیون و ۱۰۴ هزار تن‌، به ارزش پنج میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار، صادر شده است. همچنین واردات محصولات بخش کشاورزی و غذا با شش میلیون و ۹۴۱ هزار تن، به ارزش شش میلیارد و ۳۹۲ میلیون دلار بوده است.

وی در ادامه به اقلام عمده صادراتی بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: هندوانه با ۷۴۹ هزار تن، سیب با ۷۴۰ هزار تن، گوجه‌فرنگی تازه با ۵۷۳ هزار تن، سیب‌زمینی تازه با ۴۸۰ هزار تن، پیاز و موسیر با ۳۹۵ هزار تن، پنج محصول مهم از نظر وزنی درصادرات محصولات کشاورزی به شمار می‌روند. از نظر ارزشی نیز پسته با پوست تازه یا خشک ۷۲۴ میلیون دلار، سیب تازه ۳۶۲ میلیون دلار، گوجه فرنگی ۲۵۹ میلیون دلار، مغز پسته تازه یا خشک ۲۴۱ میلیون دلار و هندوانه با ۱۷۶ میلیون دلار به‌عنوان پنج محصول عمده صادراتی در سال گذشته برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به وزن هر یک از زیربخش‌های کشاورزی در صادرات بخش کشاورزی و غذا، افزود: زیربخش باغی با وزن یک میلیون و ۹۵۴ هزار تن، دو میلیارد و ۷۲۷ میلیون دلار و زیربخش زراعی با وزن چهار میلیون و ۴۱۶ هزار تنی، دو میلیارد و ۹۲ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

شجری در ادامه به صادرات محصولات دام و طیور اشاره کرد و گفت: صادرات محصولات دام و طیور با وزن ۵۸۶ هزار تنی، ارزآوری ۷۱۹ میلیون دلاری را به همراه داشته است. همچنین زیربخش شیلات با وزن ۱۲۷ هزار تن، ۲۴۹ میلیون دلار ارزآوری داشته است.

به گفته او، صادرات زیربخش‌های کشاورزی و غذا در مجموع به هفت میلیون و ۱۰۴ هزار تن از لحاظ وزنی رسیده است که در حدود پنج میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

شجری با اعلام پنج قلم عمده وارداتی بخش کشاورزی از لحاظ وزنی تا پایان سال ۱۳۹۸ نیز گفت: ذرت دامی به میزان هشت میلیون و۹۱۹ هزار تن، جو به میزان چهار میلیون تن، کنجاله سویا به میزان دو میلیون و ۱۹۴ هزار تن، لوبیای سویا به میزان دو میلیون و ۸۵ هزارتن و شکر تصفیه نشده به میزان یک میلیون و ۸۲۰ هزار تن وارد کشور شده است.

وی افزود: بیشترین سهم ارزی به‌منظور واردات محصولات مورد نیاز و ضروری صنعت کشاورزی به ذرت دامی به ارزش دو میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار، برنج نیمه‌سفید یا کامل سفید شده به ارزش یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون دلار، جو به ارزش یک میلیارد و ۹ میلیون دلار، کنجاله به ارزش ۹۵۰ میلیون دلار و لوبیای سویا به ارزش ۹۰۵ میلیون دلار تعلق یافته است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید