Performancing Metrics

ماجرای اولتیماتوم ترامپ به سعودی‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 441905
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1399 - 21:37
خبرگزاری رویترز در یک گزارش انحصاری نوشت: در حالی که آمریکا سران عربستان سعودی را برای خاتمه دادن به جنگ قیمت با روسیه تحت فشار قرار داده بود، دونالد ترامپ به آنها یک اولتیماتوم داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، چهار منبع آگاه به رویترز گفتند: رییس جمهور آمریکا در تماس تلفنی که دوم آوریل با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی داشت، به وی گفت اگر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) کاهش تولید نفت را آغاز نکند، وی قدرتی برای متوقف کردن قانونگذاران از تصویب قانونی برای خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از عربستان سعودی نخواهد داشت.

تهدید برای تغییر اتحاد استراتژیک ۷۵ ساله که پیش از این گزارش نشده بود، در کمپین فشار آمریکا برای پیشبرد توافق تاریخی کاهش تولید نفت محوری بود و یک پیروزی دیپلماتیک برای کاخ سفید به شمار رفت.

ترامپ ۱۰ روز پیش از اعلام توافق تاریخی کاهش تولید اوپک پلاس برای مقابله با افت تقاضا در بحران پاندمی کرونا، این پیام را به شاهزاده سعودی داد. یک مقام آمریکایی آگاه از این مذاکرات در دولت ترامپ به رویترز گفت: محمد بن سلمان که عملا قدرت را در عربستان سعودی در دست دارد، به حدی از این تهدید غافلگیر شد که به مشاورانش دستور داد اتاق را ترک کنند تا وی به صورت خصوصی به این گفت و گو ادامه دهد.

این اقدام تمایل شدید ترامپ برای حمایت از صنعت نفت آمریکا در برابر ریزش بی‌سابقه قیمت نفت را بارز کرد. همچنین این اقدام برخلاف موضع همیشگی رییس جمهور آمریکا در انتقاد از اوپک بابت افزایش هزینه‌های انرژی برای مردم آمریکا از طریق کاهش تولید بود که در نتیجه قیمت بنزین را بالا می برد. اکنون ترامپ از اوپک می خواست تولید نفت خود را کاهش دهد.

یک مقام ارشد آمریکایی به رویترز گفت: دولت ترامپ به سران سعودی گوشزد کرد بدون کاهش تولید نفت، هیچ راهی وجود ندارد که کنگره آمریکا را از تصویب محدودیتهایی که به خروج نیروهای نظامی آمریکا از عربستان سعودی منتهی می شود، متوقف کند.

با این حال در جلسه مطبوعاتی روز چهارشنبه کاخ سفید زمانی که رویترز از ترامپ درباره تهدید وی برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عربستان سعودی سوال کرد، رییس جمهور آمریکا گفت: من چنین چیزی به بن سلمان نگفته ام.

ترامپ گفت: تصور می کنم محمد بن سلمان و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه بسیار منطقی بودند و می دانستند مشکلی دارند و سپس توافق اتفاق افتاد.

رییس جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که چه حرفی به ولیعهد سعودی زده است، گفت: آنها شرایط دشواری برای رسیدن به توافق داشتند و من تلفنی با وی گفت‌وگو کردم و توانستیم درباره کاهش تولید توافق کنیم.

دفتر رسانه‌ای دولت عربستان سعودی درباره این گزارش اظهارنظر نکرد اما یک مقام سعودی که مایل نبود نامش فاش شود، تاکید کرد که این توافق به منزله اراده همه کشورهای مشارکت کننده در گروه اوپک پلاس از جمله روسیه بود.

این مقام سعودی بدون اظهارنظر درباره مذاکرات میان سران آمریکا و ریاض اظهار کرد: عربستان سعودی، آمریکا و روسیه نقش مهمی در توافق جدید کاهش تولید اوپک پلاس ایفا کردند و بدون همکاری ۲۳ کشور عضو این گروه، چنین توافقی قابل دستیابی نبود.

تحت فشار ترامپ، کشورهای تولیدکننده نفت جهان  ۱۲ آوریل با بزرگترین کاهش تولیدی که تاکنون مذاکره شده بود، موافقت کردند. اوپک، روسیه و سایر متحدانشان موافقت کردند تولیدشان را ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل ۱۰ درصد از تولید جهانی در مه و ژوئن کاهش دهند. نیمی از این کاهش تولید توسط عربستان سعودی و روسیه انجام می گیرد که بودجه شان وابستگی زیادی به درآمدهای نفت و گاز دارد و هر یک از این دو کشور باید تولیدش را ۲.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

با وجود اعلام این توافق، روند نزولی قیمت‌های نفت ادامه یافت و بهای معاملات نفت آمریکا هفته گذشته که فروشندگان برای اجتناب از تحویل نفتی که جایی برای نگهداری آن نداشتند به خریداران پول پرداخت کردند، به زیر صفر سقوط کرد. نفت برنت که شاخص قیمت بازار جهانی است از رکورد بالای ۷۰ دلار به محدوده ۱۵ دلار در هر بشکه سقوط کرد که از زمان ریزش قیمت نفت در سال ۱۹۹۹ بی سابقه بود.

توافق اوپک پلاس برای کاهش عرضه فارغ از تاثیری که روی بازار نفت خواهد داشت، نمایش تاثیر فوق العاده آمریکا روی تولید جهانی نفت بود.

کرامر، سناتور جمهوریخواه از داکوتای شمالی به رویترز گفت که درباره قانون خروج نیروهای نظامی آمریکا از عربستان سعودی در ۳۰ مارس سه روز پیش از مکالمه ترامپ با ولیعهد سعودی، با وی صحبت کرده بود. کرامر یکی از ۱۳ سناتور جمهوریخواهی بود که نامه ای به ولیعهد سعودی فرستاده بودند و اتکای استراتژیک عربستان سعودی به واشنگتن را به وی یادآور شده بودند. این گروه همچنین از ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا خواسته بود درباره نقض مقررات تجارت جهانی توسط عربستان سعودی و روسیه به واسطه سیل عرضه نفت به آمریکا تحقیق کند.

دن برویت، وزیر انرژی آمریکا درباره این که آیا ترامپ عربستان سعودی را به از دست دادن حمایت نظامی آمریکا تهدید کرده است، گفت: رییس جمهور آمریکا حق استفاده از هر ابزاری برای حمایت از تولیدکنندگان آمریکایی از جمله حمایت آمریکا از نیازهای دفاعی سعودی‌ها را دارد.

بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی برای دریافت تسلیحات نظامی به آمریکا وابسته است با این حال این کشور سال گذشته هدف حمله ۱۸ پهپاد و سه موشک به تاسیسات نفتی کلیدی خود قرار گرفت.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید