Performancing Metrics

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی جامع و فراگیر است | اتاق خبر
کد خبر: 442168
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1399 - 17:10
وزیر اقتصاد:
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: بسته‌ای که تحت عنوان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده بسته‌ای جامع و فراگیر است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، «فرهاد دژپسند» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: مقام معظم رهبری وجوه گوناگون ضرورت‌های تحول در اقتصاد را در این بسته مورد توجه قرار داده اند.
وی در ادامه اظهارداشت: علی رغم اعمال بدترین نوع تحریم‌ها، ظالمانه ترین نوع تحریم‌ها و پیچیده‌ترین نوع تحریم‌ها بر کشور حجم تجارت خارجی سال ۹۸ و ۹۷ تفاوت چندانی ندارد و هنوز می‌توان ۴۳ تا ۴۴ میلیارد دلار واردات داشت.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: از مجموع واردات کشور ۸۵ درصد مربوط به کالاهای واسطه‌ای، سرمایه‌ای و مواد اولیه است.

وی افزود: کشور به رغم تمامی تحریم‌ها و فشارهای بین المللی توانسته افزون بر ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته باشد که این نشان از ظرفیت بالای اقتصاد ایران دارد.

دژپسند تصریح کرد: بخش کشاورزی کشور در سال‌های گذشته به رغم تمامی مشقت‌ها و مشکلات رشد خوبی را تجربه کرده است.

وی ادامه داد: بدیهی که تا رسیدن به یک اقتصاد پایدار، باثبات و با رشد بالنده اشتغال فراگیر فاصله زیادی وجود دارد اما اقدامات به گونه‌ای بوده که توانسته بخشی از نیازمندی‌های سوگیری اقتصاد مقاومتی را پوشش دهد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه مصاحبه به مقوله بهبود فضای کسب و کار در کشور اشاره کرد و گفت: مقررات زدایی یکی از مقولات بهبود بخشی فضای کسب و کار است.

وی افزود: کاهش حضور دولت در اقتصاد از جهت تصدی‌های اقتصادی از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در این زمینه است.

دژپسند تصریح کرد: خوشبختانه در بخش مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای برای راه اندازی کسب و کارها طی سال‌های اخیر اقدامات خوبی در کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون سایت پیشخوان مجوزهای کشور (G4B.ir) پنجاه و دو درصد مجوزها را پوشش داده و دیگر متقاضیان کسب و کار نیاز به مراجعه حضوری ندارند به عبارتی تمامی فرآیندها بصورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: یک جنبه دیگر بهبودی فضای کسب و کار کنارکشی دولت از تصدیگری اقتصادی است که این می‌تواند از مجاری واگذاری‌ها صورت گیرد. برای واگذاری دارایی‌ها انواع و اقسام مدل‌ها و روش‌ها وجود دارد.

وی اظهارداشت: دارایی‌های دولت یک مقطعی در قالب مزایده واگذار شد و حواشی زیادی به همراه داشت.

دژپسند تصریح کرد: خوشبختانه در روش واگذاری دارایی‌های دولت تجدید نظر اساسی صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: واگذاری‌ها تا جایی که امکان دارد از طریق بورس انجام خواهد شد چرا که بورس یک محیط شفاف، شیشه‌ای و کاملاً رقابتی است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: جدا از این برای واگذاری‌ها روش‌های فراگیر مثل صندوق‌های قابل معامله ETF طراحی و به مرحله اجرا در آمد.

وی افزود: پذیره نویسی صندوق‌های قابل معامله واسطه گری مالی یکم (ETF) که چندی پیش در کشور آغاز شد از جمله این موارد است.

دژپسند اظهارداشت: باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات و شرکت‌های بیمه البرز و اتکایی امین در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و از طریق پذیره نویسی واگذار خواهد شد. حسن انجام این روش اینکه تمامی آحاد جامعه می‌توانند در پذیره نویسی شرکت کنند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: این نوع واگذاری عین مردمی کردن اقتصاد است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی افزود: زمانی که صندوق‌های قابل معامله طراحی می‌شد آن وقت بودجه کشور چنین شرایطی را نداشت.

دژپسند اظهارداشت: اگر دولت به دنبال تأمین منابع مالی بود می‌بایست سهام باقیمانده خود را به شکل بلوکی واگذار می‌کرد در حالی که در این روش تخفیف هم برای مردم در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: سال گذشته واگذاری باقیمانده سهام دولت در پنج پالایشگاه و بیمه البرز به صورت بلوکی عرضه شد اکنون واگذاری مالکیت اموال دولت بر تأمین مالی ترجیح دارد به همین علت امسال از روش دیگر بهره گیری شده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: قانون گذار مجوز داده دولت ۶۱ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از مولدسازی و واگذاری داشته باشد که محل خرج این درآمدها بر اساس ردیف‌های مختلف عمرانی و هزینه‌ای بودجه انجام می‌شود.

وی افزود: اقدام دولت در عرضه واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) آثار پولی و مالی منفی ندارد و موجب مردمی کردن اقتصاد، توزیع ثروت و کوچک سازی دولت می‌شود.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود به آزاد سازی سهام عدالت اشاره کرد و گفت: آزاد سازی سهام عدالت در شرایط حاضر از دو جنبه دارای اهمیت است یکی از این نظر که در شرایط بحران ناشی از کرونا آزاد سازی این سهام می‌تواند گشایشی در کار مردم محسوب شود و از سوی دیگر این موضوع می‌تواند تعمیق و رونق هر چه بیشتر بازار سرمایه را به همراه داشته باشد که با آزادسازی سهام عدالت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار سرمایه افزوده شده است.

وی افزود: آزاد سازی سهام عدالت اجازه می‌دهد دارندگان سهام عدالت که تا امروز مالکیت این سهام را در اختیار داشته اما قادر به مدیریت آن نبودند زمینه به نحوی فراهم شده که به تدریج بتوانند سهام خود را هم مدیریت کنند. وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: خوشبختانه مردم با این کار چه به عنوان دارنده سهام و چه به عنوان مالک در اداره اقتصاد کشور مشارکت می‌کنند.

وی ادامه داد: آزاد سازی سهام عدالت در یکی از بهترین زمان‌های ممکن اتفاق افتاد چون ویروس کرونا زندگی اقشار مختلف جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده است از اینرو دارندگان سهام عدالت می‌توانند سهام خود را عرضه و منابع حاصل را صرف زندگی خود کنند.

دژپسند اظهارداشت: جدا از این آزاد سازی سهام عدالت باعث شده عمق بازار سرمایه افزایش پیدا کند. وی تصریح کرد: اگرسهام عدالت معامله پذیرش شود آن وقت همگان خواهند دید بازار سرمایه چقدر عمق پیدا خواهد کرد.

وزیر امور اقتصاد یادآورشد: بهترین نوع «خصوصی سازی» خصوصی سازی که بر مبنای تأمین مالی نباشد بلکه برای کارایی بیشتر و تسهیل مردم در حکمرانی اقتصاد باشد که با این رویکرد دارایی‌های در اختیار دولت به عامه مردم و بخش خصوصی واگذار می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید