Performancing Metrics

پیش‌بینی برداشت ۱۴ میلیون تن گندم در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 442366
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1399 - 20:46
مجری طرح گندم اعلام کرد؛
مجری طرح گندم گفت: پیش‌بینی می شود امسال ۱۴ میلیون تن گندم در کشور برداشت شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از مزارع نمونه گندم، جو و کلزای شهرستان ورامین گفت: سطح کشت گندم در کشور حدود ۶ میلیون هکتار است که با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور برداشت شود.

وی افزود: سطح کشت گندم حدود ۶ میلیون هکتار است که حدود ۲ میلیون هکتار آن به صورت گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم به صورت دیم کشت می‌شود و می‌توان گفت که دو سوم سطح کشت گندم کشور با آب سبز (آب باران) تأمین و آبیاری می‌شود.

اسفندیاری پور اظهار داشت: این مزارع با هدف مقایسه عملکرد ارقام مختلف بذری کشت می‌شود که در حال حاضر رقم مهرگان عملکرد خوبی را در این منطقه داشته است.

این مقام مسؤول ادامه داد: برآورد اولیه با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور است.

اسفندیاری‌پور، میزان بارش، تأمین بذرهای اصلاح شده، کود و سموم به اندازه کافی، مبارزه با بیماری‌ها و استفاده از روش‌های نوین آبیاری را از شاخص‌هایی عنوان کرد که باعث افزایش برداشت گندم خواهد شد.

وی، گندم را کالای اساسی و ضروری برای تأمین غذای مردم عنوان کرد و ارزش اقتصادی این محصول را در کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: آماری که اگر ارزش اقتصادی جو و کلزا را که همزمان با گندم برداشت می‌شوند به آن اضافه کنیم این میزان به ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، قیمت تضمینی هر کیلو گندم نان را ۲۵ هزار ریال و هر کیلو گندم دوروم را ۲۶ هزار ریال عنوان و تصریح کرد: امسال گندم تولیدی کشور به صورت تضمینی و تا ۴ درصد افت از کشاورزان خریداری می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید