Performancing Metrics

از ماه آینده مشکلی در توزیع نهاده‌های دامی نخواهیم داشت | اتاق خبر
کد خبر: 445543
تاریخ انتشار: 24 تیر 1399 - 16:13
مدیرکل دفتر توسعه بازار و زنجیره‌های وزارت جهاد کشاورزی گفت: تصمیم داریم تا تمام فرآیندها در سامانه بازارگاه به صورت سیستمی شود. بایستی اطلاعات دقیق و درست وارد این سیستم شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، مسعود بصیری در پاسخ به این سوال که توزیع نهاده‌ها در سامانه بازارگاه به چه صورت است و چرا تولیدکنندگان صنعت دام و طیور کشور از کمبود نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰تومانی گله دارند، گفت: در یکی دو ماه گذشته درتامین برخی از نهاده‌های دام و طیور به دلیل مشکلات تامین ارز وقفه‌ای ایجاد شد که در حال حاضر این مشکل حل شد و همین موضوع باعث شد تا برخی نهاده ها به موقع و به میزان کافی وارد نشود.

تخصیص نهاده ها اولویت بندی شد

وی ادامه داد: به همین دلیل تخصیص نهاده‌های دام و طیور با اولویت انجام شد. یعنی مزارعی که جوجه ریزی کرده بودند و یا دام داشتند اولویت اول تخصیص نهاده ها بودند و مزارعی که هنوز جوجه ریزی نکرده بودند و آمادگی نداشتند در اولویت دوم قرار گرفتند. کسانی که ادعا می کنند نهاده های دامی به آنها تعلق نگرفته در زمان توزیع فعالیتی نداشتند یا مزارع آنها فاقد دام و طیور بوده است.

مدیر کل دفتر توسعه بازار و زنجیره‌ها وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در بخش طیور و ماکیان سامانه صماصط وجود دارد. متولیان این سامانه تشکل های فعال در صنعت طیور هستند. در آن سامانه واحدی که جوجه ریزی کرده و دامپزشکی نیز به آن مجوز داده مشخص می‌شود و سپس این واحدها وارد سامانه بازارگاه می شوند و پس از تایید معاونت امور دام نهاده‌های دامی به آنها تعلق می گیرد.

وی با بیان اینکه در سال 1398 وفور نهاده‌های دامی داشتیم و هر واحدی به هر میزانی که نیاز داشت نهاده دریافت می‌کرد، گفت: امسال وفور کالا نبود. وقتی شرایط اینگونه باشد باید به اندازه نیاز نهاده در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهیم. البته در حال حاضر شرایط بهتر شده و خبر های خوبی در روزهای آینده شنیده خواهد شد.

بصیری تصریح کرد: تصمیم داریم تا تمام فرآیندها در سامانه بازارگاه به صورت سیستمی شود. بایستی اطلاعات دقیق و درست وارد این سیستم شود. زیرساخت های آن در حال تکمیل است و از ابتدای مرداد ماه دیگر مشکلی در توزیع نهاده های دامی نخواهیم داشت.

 به گفته وی تولیدکنندگان نگران تهیه نهاده های دامی نباشند. مشکلی در این زمینه وجود ندارد. ذخایر راهبردی بسیاری در انبارها داریم که در شرایط نیاز از آنها استفاده خواهیم کرد.

 مدیر کل دفتر توسعه بازار و زنجیره ها وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ذخایر استراتژیک برای مواقعی است که شرایط ویژه باشد، گفت: ذخایر راهبردی برای مدت محدودی است و با احتیاط وارد بازار می شود. به هراستانی که دچار مشکل شود  از این ذخایر تزریق می کنیم. نهاده‌های دامی نیز در ذخایر و کمرگات به وفور هستند و هیچ نگرانی از این بابت نیست.

بازار آزاد معنایی ندارد

وی در پاسخ به این سوال که چرا تولیدکنندگان مدعی هستند که نهاده‌های دامی را از بازار آزاد و با قیمت های گزافی تهیه می کنند و حتی معتقدند بازار سیاه در این بین راه افتاده است، گفت: هر نهاده دام و طیور که وارد کشور می شود در سامانه بازارگاه ثبت شده و بعد از تایید معاونت امور دام هر استان به تولیدکنندگان تعلق می گیرد، بنابراین بازار آزاد معنایی ندارد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید