Performancing Metrics

حمایت صندوق ضمانت صادرات از شرکت های کوچک و متوسط | اتاق خبر
کد خبر: 446226
تاریخ انتشار: 16 مرداد 1399 - 17:04
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: به منظور ارتقای اثربخشی خدمات در راستای جهش تولید و افزایش صادرات و ارزآوری، صندوق با تمرکز برارایه خدمات ویژه به شرکت های کوچک و متوسط، زمینه را برای حضور این شرکت ها در عرصه صادرات فاهم آورده است.

به گزارش اتاق خبر،به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران ، افروز بهرامی، در سومین جلسه کمیته مشورتی ضمانت صادرات با ارایه گزارشی از اهداف صندوق در زمینه کمک به شرکت های کوچک و متوسط برای جهش صادرات، افزود: حمایت از شرکت های کوچک و متوسط برای صادرات غیر نفتی از اولویت های صندوق ضمانت صادرات است .

وی ادامه داد: در این جلسه در بخش الزامات صندوق ضمانت صادرات ایران در حوزه داخلی مقررگردیدجلسه ای با حضور مسئولین گمرک، اتاق بازرگانی و صندوق ضمانت صادرات برگزار و مساله قبول ضمانت نامه های این صندوق به جای ضمانت نامه های بانکی صادرکنندگان توسط گمرک، حل و فصل و یکسان سازی فرمت ضمانت نامه گمرک و صندوق عملیاتی شود.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهارداشت: همچنین مقرر شد اسناد صادراتی با دوره اعتبار حداکثر 4 ماهه و تاسقف 500 هزار یورو، با بیمه صندوق توسط سیستم بانکی تنزیل شود.

بهرامی اضافه کرد: با ورود صندوق ضمانت صادرات ایران به فضای تخصصی شرکت های کوچک و متوسط(SMEها) که مورد استقبال صادرکنندگان است، ضمن معرفی بانک عامل و توافق بر تنزیل نرخ ارز بر اساس حجم معاملات صادرکننده، اقدامات آنی برای تعیین تکلیف استفاده از ریال یا دلار در تعاملات انجام پذیرد و صندوق با تمرکز بر صادرات کالاهای استراتژیک دارای مزیت صادراتی، نسخه ای تخصصی و جداگانه برای حمایت هر صنف طراحی و عملیاتی نماید.

وی با اشاره به مصوبات این کمیته در بخش حوزه صادرات خشکبار، گفت: مقرر گردید حل و فصل مشکل کارت های یکبار مصرف بازرگانی که علاوه برکاهش ارزش صادرات خشکبار ایران از 4 میلیارد دلار به 2 میلیارد دلار(کاهش قیمت پسته صادراتی از 8 دلار به 4 دلار)، موجب خانه نشین شدن صادرکنندگان واقعی حوزه خشکبارشده ، طبق نظر تخصصی تشکل ها و اعمال نظر سرپرست محترم وزارت متبوع، تحت پیگیری قرار گیرد.

رئیس کمیته مشورتی ضمانت صادرات اظهارداشت: همچنین مقرر گردید صندوق ضمانت صادرات ایران با اختصاص سقف اعتبار 500 هزار دلاری و دوره اعتبار 4 ماهه (نرخ تنزیل قابل بحث) برای سال اول و به تبع آن، افزایش پله ای سقف در سال های دوم و سوم و برداشتن سقف در سال چهارم، اقدام به حمایت مستقیم از صادر کنندگان خشکبار و صنایع غذایی کند.

بهرامی افزود: عملیاتی شدن اخذ خدمات از صندوق ضمانت صادرات ایران در صورت عضویت در اتحادیه های ملی مرتبط از طریق استعلام و ارایه تاییدیه، با شرایط سهل تر نسبت به دیگر صادر کنندگان (در اعطای سقف اعتباری و ترکیب وثایق) از دیگرمصوبات این کمیته بود.

وی ادامه داد: در این جلسه پیشنهاد گردید محدود کردن امکان تغییر ماهیانه سه فعالیت انتخابی برای دارندگان کارت های یکبار مصرف (فعالین تازه کار)به مراجع ذیربط ارایه و پیگیری شود .

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات، نیز در این جلسه، با استقبال از رویکرد صندوق ضمانت صادرات ایران از ورود به فضای تخصصی شرکت های کوچک و متوسط، اظهارداشت: تعیین بانک عامل، نرخ مناسب تنزیل ارز و تامین ریال و ارز از جمله مهم ترین عوامل موثر در استقبال شرکت های کوچک و متوسط به عرصه حمایت از صادرات آن ها است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی 90 درصد فروش کالا به خارج از کشور امانی است، خواستار اختصاص اعتباری ویژه توسط صندوق ضمانت صادرات به صادرات شرکت های کوچک و متوسط شد.

لاهوتی با بیان اینکه هنوز پذیرش ضمانت نامه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران برای ورود موقت از سوی گمرک صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: حل مشکل پذیرش ضمانت نامه های صندوق ضمانت صادرات ایران از سوی گمرک موضوع مهمی است که به تولید صادرات محور کمک خواهد کرد؛ ضمن این که تولیدکننده نباید درگیر بروکراسی تعرفه و پرداخت ارزش افزوده شود.

مجید بازیان ، نایب رئیس اتحادیه صادر کنندگان خشکبار در این جلسه، با اشاره به مشکلات صادرکنندگان خشکبار، خاطر نشان کرد: وجود کارت های بازرگانی یکبار مصرف در حوزه صادرات معضل اصلی تاثیرگذار در کاهش ارزآوری صادرات خشکبار ایران به ویژه صادرات پسته کشور و ایجاد چالش برای منابع ارزی در شرایط تحریم است .

وی گفت: در شرایط کنونی برخی شرکت های تازه تاسیس هم صادرات و هم واردات انجام می دهند و با در اختیار داشتن کارت های بازرگانی یکبار مصرف، بدون سابقه صادراتی و اعتبار لازم، اقدام به صادرات خشکبار با قیمت های بسیار نازل کرده و بدون پرداخت مالیات و سایر هزینه ها موجب کاهش درآمد ارزی کشور و فلج و خانه نشین شدن صادرکنندگان واقعی شده اند که این امر تهدید جدی برای صادرات کشور بوده و می تواند اعتماد سایرین به صادر کنندگان را مخدوش نماید

نایب رئیس اتحادیه صادر کنندگان خشکبار ادامه داد: طبق آمارها و برآوردهای موجود، ارزآوری صادرات خشکبار و پسته کشور 4 میلیارد دلار در سال است که این رقم در سال 1398 به یک میلیارد و 700 میلیون دلار تنزل یافته و 60درصد این میزان صادرات نیز توسط کارت های یکبار مصرف انجام شده که درصد قابل توجهی از این ارز نیز به کشور وارد نشده است .

وی با درخواست از همه دست اندرکاران عرصه تولید و صادرات خواست تا نسبت به ساماندهی وضعیت کارت های یکبار مصرف بازرگانی اقدام نموده و صادرات کشور را از شرایط بحرانی حاصل شده توسط این کارت ها برهانند، چرا که این کارت ها تعهدی به بانک مرکزی نداشته ، بازار صادراتی را خراب کرده و نرخ صادرات کشور را پایین آورده و منابع ارزی کشور در شرایط تحریم را دچار چالشی جدی کرده اند .

سومین جلسه کمیته مشورتی ضمانت صادرات با حضور افروز بهرامی، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران، محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات، محمدباقر مجتبایی مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران، سید زین العابدین هاشمی دبیر اتحادیه صادر کنندگان خشکبار ایران، مجید بازیان نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران، امیر پیله وری، نماینده سازمان توسعه تجارت، سیدآرش شهرآئینی، محسن حسن الفت و دکتر حجت ا... حسینی، اعضای هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران، ساجد نیک مهر کارشناس و مشاور کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران، لیلا محمدخانی مدیر صدور ضمانت نامه ، فرشید احمدی مدیر امور مشتریان و روابط عمومی و محمد حسن پیران دبیرکمیته مشورتی ضمانت صادرات برگزار گردید .

نظرات
ADS
ADS
پربازدید