Performancing Metrics

کانکس نگهبانی؛ سازه‌ای مهم در امنیت مجتمع‌های اداری-مسکونی | اتاق خبر
کد خبر: 446322
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1399 - 10:22
نگهبانی از فضاهای صنعتی و مجتمع های مسکونی و اداری یک مسئله مهم در مدیریت این اماکن است و می بایست یک یا چند نفر از افراد به وظیفه نگهبانی بپردازند. کانکس نگهبانی سازه ای است برای استقرار نگهبانان تا بتوانند با آرامش و بدون دغدغه وظیفه نگهبانی را انجام ده

اندازه استاندارد کیوسک نگهبانی

کانکس نگهبانی می تواند بر حسب نوع کاربری و تعداد نگهبانی که قصد اقامت در آن را دارند (در یک شیفت) اندازه های متفاوتی داشته باشد. اما با توجه به این که به طور معمول یک نگهبان در هر شیفت در یک کانکس نگهبانی انجام وظیفه می کند، اندازه استاندارد این کانکس‌ها 2 در 2 متر است.

ویژگی‌های یک کانکس نگهبانی استاندارد

  • دید همه جانبه: برخی کانکس‌های نگهبانی کاربرد خاصی دارند و می بایست اطراف آنها پوشیده باشد، اما بیشتر آنها برای بررسی رفت‌و‌آمدها در اطراف کانکس نصب می شوند و از این رو باید به گونه‌ای ساخته شوند که به همه دور و اطراف کانکس دید داشته باشند. از این رو تعبیه شیشه در همه اضلاع کیوسک می تواند دید 360 درجه به همه اطراف ایجاد نماید.
  • نمای ظاهری زیبا: کیوسک‌های نگهبانی معمولا در محلی نصب می شوند که به همه جا دید داشته باشند. این ویژگی موجب می شود تا کانکس از همه جای منطقه قابل مشاهده باشد. از این رو زیبایی ظاهری کانکس های نگهبانی تاثیر مهمی در آراستگی محل نصب خواهد داشت. بنابراین، باید مراقب بود تا نمای ظاهری کانکس زیبا و دلچسب باشد. در صورتی که بودجه اختصاص داده شده به کانکس زیاد نباشد، می توان از نماهای معمولی استفاده کرد و سپس با رنگ‌آمیزی ظاهری زیبا به آن داد. در صورتی که قصد هزینه کردن مبلغ قابل توجهی را داشته باشید می توانید از نماهای کامپوزیت یا دکوراتیو برای بخش بیرونی کیوسک بهره بگیرید.
  • مقاومت در برابر زلزله: افراد مقیم در کیوسک‌های نگهبانی اصولا با توجه به اندازه کوچکی که دارند و محل نصب شان که در محیط باز است، در برابر زلزله آسیب‌پذیری کمی دارند. اما به هر حال یک سازه محکم باید خودش هم در برابر لرزش های این چنینی مقاومت بالایی داشته باشد.
  • جابجایی آسان: در بسیاری موارد کانکس های نگهبانی به صورت موقتی در محلی نصب می شوند و پس از انجام برخی امور می بایست به محل دیگری منتقل شوند. مثلا شرکت های ساختمانی در زمان ساخت یک محل کانکس نگهبانی خود را مستقر می کنند و در انتهای کار، آن را به محل پروژه بعدی انتقال می دهند. از این رو اینگونه کیوسک‌ها باید سبک و محکم بوده و قابلیت جابجایی و نصب در محل های متفاوت را داشته باشند.
  • قیمت مناسب: کیوسک‌ نگهبانی مناسب می بایست ضمن حفظ کیفیت و استقامت مناسب، هزینه بالایی هم نداشته باشد. خرید محصول با کیفیت و قیمت مناسب همیشه می بایست در زمان تامین کانکس نگهبانی مدنظر قرار گیرد.
  • درب و پنجره استاندارد: درب و پنجره اجزای مهمی در کانکس نگهبانی هستند . پنجره کیوسک می بایست به گونه ای باشد که دید گسترده ای را برای نگهبان ایجاد کند. همچنین کیفیت درب ورودی کانکس هم بسیار با اهمیت است. به این دلیل که معمولا رفت و آمد در کانکس های نگهبانی بسیار بالا است و این رفت و آمد زیاد می تواند موجب خرابی درب ورودی شود.

آیا امکان استفاده از درب ضد سرقت در کانکس نگهبانی وجود دارد؟

درب ضد سرقت به گونه ای از درب ها گفته می شود که با تقویت بخش های مختلف آنها، امکان ورود ناخواسته و سرقت به شدت کاهش می یابد. در این نوع درب ها معمولا لولای درب مخفی است و امکان ورود از طریق درآوردن لولا وجود ندارد. همچنین قفل های مورد استفاده در این درب ها از نوع خاصی است که باز کردن آنها کار هر کسی نیست. از دیگر نکات مهم در امنیت این درب‌ها وجود یک یا دو لایه فولادی در بخش داخلی درب است. به گونه ای که شکست درب هم امکان ورود به داخل وجود نداشته باشد.

گرچه  امکان استفاده از درب ضد سرقت در کانکس های نگهبانی وجود دارد، اما معمولا این گزینه چندان به صرفه نیست. زیرا از یک سو هزینه ساخت و نصب این گونه درب ها زیاد است و گاهی با هزینه خود کانکس برابری می کند و از سوی دیگر معمولا کانکس نگهبانی برای حفاظت از یک مجموعه است و فرد حاضر می بایست از دیگر بخش های منطقه نیز پاسداری کند. از این رو منطقی نیست که خود به درب ضد سرقت احتیاج داشته باشد. همچنین این درب ها باعث محدود کردن دید نگهبان می شوند و به وظیفه نگهبانی هم آسیب می زنند.

برای حفاظت از نگهبانان در شرایط کرونا چه باید کرد؟

به نظر می رسد مهم ترین کار برای یک نگهبانی ایمن در شرایط کرونا، شیف های تک نفره است. حضور تنها یک نفر در هر شیفت در کانکس نگهبانی کمک می کند تا از انتقال ویروس بین نگهبانان جلوگیری شود. همچنین توصیه می شود پس از پایان شیفت هر فرد، فضای کانکس توسط نگهبان جدید به دقت ضدعفونی شود.

در صورتی که حتما لازم است که در زمان واحد، بیش از یک نفر در کانکس نگهبانی حضور داشته باشند، حتما می بایست نگهبانان از ماسک استفاده کنند. ماسک سه لایه گزینه مناسبی برای استفاده نگهبانان است تا هم از انتشار ویروس در محیط جلوگیری شود و هم افراد سالم به بیماری  کرونا مبتلا نشوند. وجود تهویه مناسب هم تاثیر بسیار زیادی در عدم ابتلای نگهبانان دارد. تا جای ممکن باید پنجره و درب کیوسک را باز نگه داشت تا هوای درون کیوسک به سرعت تازه شود.

کانکس نگهبانی در چه مکان‌هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

استفاده از کانکس نگهبانی فقط به منظور حفاظت و حراست از کارخانه‌ها و اداره ها خلاصه نمی‌شود، بلکه در حال حاضر برای بسیاری از مکان ها از جمله مجتمع ها، بانک ها، بیمارستان ها، پارکینگ‌ها و پارک ها، ویلاها، سوئیت ها، دانشگاه ها و … که خودتان هم به وفور در سطح شهر یا فضاهای دیگر به عینه دیدید و موافق هستید که می‌توان به خوبی از آن بهره برد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید