Performancing Metrics

روحانی: سال 99 سال افتتاح پروژه‌هاست | اتاق خبر
کد خبر: 446438
تاریخ انتشار: 3 شهریور 1399 - 18:00
3 طرح ملی در حوزه نفت با اعتبار 4.7 میلیارد یورو افتتاح شد
آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت، امروز در هفته دولت با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور برگزار شد. در این مراسم سه طرح بزرگ ملی با اعتبار حدود ۴.۷ میلیارد یورو در حوزه نفت به بهره‌برداری رسید.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایران، آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت، امروز با حضور حسن روحانی صورت گرفت. در این مراسم که هم‌زمان با هفته دولت برگزار شد، سه طرح بزرگ ملی با اعتبار حدود ۴.۷ میلیارد یورو در حوزه نفت به بهره‌برداری رسید.

رئیس‌جمهور، دستاوردهای دولت خود در بخش‌های گاز، بنزین، گازوئیل و پتروشیمی را یادگار بزرگی برای دولت آینده دانست و تأکید کرد: با کار بزرگی که در میدان‌های مشترک نفتی و گازی در این دولت انجام شده است، تولید گاز ما از منابع مشترک ۲.۵ برابر و تولید نفت حدود ۶ برابر افزایش یافته است.

به گفته روحانی تولید نفت از منابع مشترک نفتی از ۷۰ هزار بشکه به ۴۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

او با بیان اینکه صنعت گاز با تولید انرژی پاک، یک صنعت زیربنایی و عامل توسعه کشور است، گفت: از تولید ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز امروز به نزدیک هزار میلیون مترمکعب رسیده‌ایم.

رئیس‌جمهور شبکه گازرسانی در ایران را در دنیا بی‌نظیر دانست و اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۷ هزار روستا در دولت تدبیر و امید به شبکه گاز سراسری متصل شده‌اند و سوخت ۸۹ نیروگاه کشور با گاز تأمین می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه دولت اقدامات بزرگی در حوزه نفت و گاز کشور انجام داده است، گفت: با تلاش دولت یازدهم و دوازدهم یادگارهای ارزشمندی برای ملت ایران و دولت آینده گذاشته است و دولت‌های آینده می‌توانند از برکات آن بهره‌برداری کنند.

مهم‌ترین صحبت‌های رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

  •  با اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم توانسته‌ایم در بخش گاز خودکفا شده و از ۶۰۰ میلیون مترمکعب امروز به حدود هزار میلیون مترمکعب رسیده‌ایم و در فصل زمستان حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز در اختیار خانه‌ها و مصارف کشور قرار می‌گیرد و این معادل ۵ میلیون بشکه نفت است و ازاین‌رو گاز اهمیت خاص و ویژه‌ای برای اداره کشور دارد.

  •  دولت آینده وقتی کار خود را آغاز می‌کند که پتروشیمی از ۵۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن و از ۱۱ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار رسیده است.

  •  امروز در زمینه نفت و گاز در برابر مردم ایران شرمنده نیستیم و می‌توان به مردم گفت که هم در نفت و گاز و هم در میادین مشترک کارهای بزرگی در این دولت انجام شده است.

  •  دولت جهش دوم را تا پایان این دوره در حوزه پتروشیمی انجام می‌دهد و برای جهش سوم نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ارزش صادراتی آن به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد و تا پایان این دولت ۸ میلیارد دلار آن سرمایه‌گذاری خواهد شد.

  •  در زمینه نفت و گاز با احداث مجتمع‌های پتروشیمی اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است و معتقدم که در زمینه همه معادن زیرزمینی باید این تحول انجام شود و به‌گونه‌ای نباشد که سنگ‌های ارزشمند کشور به‌صورت خام صادر شده و همان سنگ دومرتبه به کشور وارد شود. لذا امیدوارم در همه زمینه‌ها گام‌های مناسبی برداشته شود.

  •  امسال سال افتتاح خواهد بود تا پایان سال روند افتتاح‌ها، ادامه خواهد داشت و علیرغم فشار و تحریم‌هایی که با آن مواجه هستیم، شاهد تحول در تولید کشور خواهیم بود.

  •  خط لوله انتقال گاز ششم سراسری ظرفیت انتقال روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز را از پارس جنوبی به استان‌های غرب کشور دارد.
 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید