Performancing Metrics

پیش‌بینی بورس برای شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱/ بورس در بلند مدت نزولی است | اتاق خبر
کد خبر: 452454
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1401 - 02:30
بورس در هفته‌ای که گذشت افت در حدود دو درصدی را تجربه کرد. با وجود این افت کارشناسان عقیده دارند که بورس در بلند مدت نزولی است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  سلام نو به نقل از تجارت‌نیوز، بورس روز چهارشنبه هفته گذشته در سطح یک میلیون و ۵۴۳ هزار واحدی بود و در انتهای سوم هفته ماه خرداد به تراز یک میلیون و ۵۲۰ هزار واحدی رسید. به طور کلی بازار سرمایه در این هفته افت ۱٫۴ درصدی را تجربه کرد.

شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۱.۹ درصدی به ارتفاع ۴۲۱ هزار و ۴۰۱ واحد رسید. شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۱.۳ درصد در ارتفاع ۲۰ هزار و ۹۴۶ واحد قرار گرفت.

کاویان عبداللهی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید:  بازار سرمایه روز چهارشنبه وضعیت بهتری داشت و اغلب معاملات در بازه مثبت بود. رشد شاخص هم‌وزن نیز بیشتر از شاخص کل بود و نشان دهنده تقاضا در نمادهای کوچک بازار است. با تمامی این اتفاقات روز شنبه و به طور کلی هفته آینده احتمالا معاملات متعادل و نسبتا منفی را شاهد باشیم.

وی ادامه می‌دهد: مافیا در بازار خودروی ایران وجود دارد و قرار نبود روز چهارشنبه تعداد زیادی خودرو در بورس کالا عرضه شود. اما همین تعداد کم می‌توانست باعث شفافیت بازار شود و هر چقدر شفافیت بیشتر باشد شرایط برای سرمایه‌گذاری و معاملات بهتر می‌شود.

 

کاهش رانت با عرضه خودرو در بورس

این کارشناس بازار سرمایه توضیح می‌دهد: معاملات خودرو در بورس کالا می‌تواند شرایط خوبی ایجاد کند، برای مثال معامله سیمان بازار سرمایه باعث شد خریداران و فروشندگان شرایط بهتری داشته باشند. تجربه نشان می‌دهد که معاملات محصولاتی همچون سیمان در بورس کالا مفید و بر همین اساس معاملات خودرو نیز می‌تواند قیمت را کنترل و رانت را کاهش دهد.

کاویان عبداللهی در خصوص قیمت دلار می‌گوید: قیمت نمادهای دلاری در بورس براساس نرخ نیما است و این نرخ دلار نیما و بازار آزاد اختلاف کمتر از ۱۰ هزار تومانی دارد. این فاصله باعث شده که بازار حرکت اصلی خود را انجام ندهد و دلار نیمایی تاثیر منفی روی بازار سرمایه دارد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید