Performancing Metrics

در نظام حکمرانی، به دو سطح ملی و محلی نیاز داریم | اتاق خبر
کد خبر: 453007
تاریخ انتشار: 9 تیر 1401 - 17:46
جمعی از معتمدین محلات شهر تهران با حضور در مجلس شورای اسلامی و دیدار با محمدباقر قالیباف به بیان مسائل و مشکلات مردم تهران در حوزه‌های مختلف پرداختند.

به‌ گزارش  اتاق خبر به نقل از بازار، محمدباقر قالیباف امروز (پنجشنبه ۹ تیرماه) در نشستی صمیمی با معتمدین محلات شهر تهران ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت شهادت امام جواد (ع) و گرامیداشت ۱۰ تیرماه سالروز آزادسازی مهران در سال ۱۳۶۵ یادآور شد: شما به عنوان معتمدین شهر تهران حق استنطاق از بنده به عنوان نماینده خود در مجلس را دارید و لذا علاقه‌مندم امروز از باب نماینده شما در مجلس سخن بگویم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان این که از ویژگی‌های انقلاب اسلامی این است که مردم در مطالبه حق از مسئولان لکنت زبان نداشته باشند و راحت و روان حرف خود را بزنند اظهارکرد: شوراهای محلی و معتمدین شهرها یکی از مکانیزم‌های پیگیری مطالبات مردم از مسئولان است و در ۷ اصل قانون اساسی مشتمل بر اصول ۷ و ۱۰۰ تا ۱۰۶ قانون اساسی که بر شوراها متمرکز است از شوراهای محله نام برده شده است.

قالیباف در ادامه اظهار کرد: معتقدم در نظام حکمرانی، به دو سطح ملی و محلی نیاز داریم و سیستم متمرکز امروز نمی‌تواند برای اداره کشور کارآمد باشد، بنابراین کاری که جنس آن تولی‌گری باشد را باید در سطح ملی و اموری که جنس آن تصدی‌گری است باید در سطح محلی دنبال کرد.

وی اضافه کرد: از این جهت در بحث مدیریت یکپارچه شهری که برای قانونمند شدن آن طرحی در دستور کار مجلس است، مسائل شوراها و شهرداری‌ها را تعیین تکلیف خواهیم کرد و شما می‌توانید پیشنهادات خود را به کمیسیون امور داخلی کشور که در حال آماده‌سازی این طرح برای ارسال به صحن است، ارائه کنید.

قالیباف خطاب به معتمدین محلات تهران، مدیران و مسئولان شورایاری‌ها و سرای محلات تهران گفت: شما از جنس مردم هستید و هیچ چیز نمی‌تواند مانع فعالیت شما شود، شاید کار شما سخت باشد، اما قطعاً شیرین و اثرگذار خواهد بود، بنابراین موضوعات مردم را دنبال کنید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان این که همانطور که امام (ره) فرمودند «ما می‌توانیم»، باید باور داشته باشیم که خداوند وعده داده که انسان‌هایی که در مسیر حق مُصّر باشند، موفق خواهند شد، اظهارکرد: پس از خداباوری نکته دیگر که باید اساس کار ما باشد اعتقاد به سنت‌های الهی است که رهبر معظم انقلاب نیز روز گذشته در بیانات خود به آن اشاره کردند؛ افرادی که به سنت‌های الهی اعتقاد دارند، در برابر هر تغییری ثبات خواهند داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر مردم باوری به‌عنوان یکی دیگر از عناصری که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی مؤثر بوده است افزود: ۸۵ درصد اقتصاد ما دولتی است و همین مسئله موجب زمین گیری ما شده است، بر همین اساس به همت شورایاری‌ها، کارهای بزرگی را در تهران دنبال کردیم و از امورات کوچکی نظیر ساخت جداول و جوی‌های کوچک تا سازه‌های سنگین را با این روش اجرا کردیم.

وی ادامه داد: به جز شهرداری تهران در دوره حضور در نیروی انتظامی نیز، رویکرد جامعه محوری را به جای امنیت محوری دنبال کردم و با حضور مردم پای کارها، اقدامات مهمی انجام شد.

قالیباف با اشاره به اقداماتی که در حوزه تولید واکسن کرونا انجام شد گفت: دنیا از این اقدام ما متحیر شد و این تجربه در کنار تجربه دوران دفاع مقدس نشان دهنده اهمیت توجه به نقش مردم است.

وی خطاب به معتمدین محلات که هر کدام از سابقه مسئولیتی در گذشته برخوردار بودند، بیان کرد: شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و خروجی آن که کارآمدسازی است و ما در کشور ضعف اساسی در آن داریم، به عنوان ۴ موضوع مهم باید دنبال شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اظهارات معتمدین محلات تهران درخصوص موضوع شورایاری‌ها تصریح کرد: این مسئله در طرح مدیریت یکپارچه شهری آمده و امسال با کمک شورای نگهبان آن را دنبال خواهیم کرد.

براساس این گزارش در این نشست ناصر امانی عضو شورای شهر تهران و تعدادی از معتمدین محلات به بیان نکته نظراتی پیرامون بحث فعالیت شورایاری‌ها، ابطال فعالیت شورایاری‌ها توسط دیوان عدالت اداری، لزوم تصویب قانون برای شورای محلات، اجرای اصل ۷ قانون اساسی (که درخصوص شوراهای محلات است)، حمایت پارلمان از شورایاری‌ها، رفع خلأ‌های قانونی در این زمینه، تدوین استراتژی مشخص برای فعالیت شورای محلات و جبران خسارات گذشته، استفاده از ظرفیت محلات تهران برای مدیریت شهری و همچنین توجه به آسیب فرهنگی در فضای عمومی شهر و تعامل با دولت برای کادرسازی درست و کارآمد، پرداختند.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید