Performancing Metrics

دلار تک‌نرخی می‌شود! | اتاق خبر
کد خبر: 453111
تاریخ انتشار: 13 تیر 1401 - 08:06
اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از اقتصاد نیوز ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.

در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

13 تیر 1352؛ «هما» بالهایش را به آفریقا می‌گشاید

تیمسار سپهبد علی‌محمد خادمی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ملی ایران فاش کرد که «هما» در آینده نزدیک بال‌های خود را به سوی قاره آفریقا خواهد گشود. خادمی از تاریخ دقیق «گشایش به‌سوی آفریقا» مطلبی عنوان نکرد، اما گفت مطالعات «هما» در این زمینه ادامه دارد.

خادمی افزود: یکی از دلایل رشد سریع «هما» در بازار بین‌المللی آن است که آن روزها خطوط پروازی هما در غرب تا بغداد و در شرق تا کابل ادامه داشت، ولی امروز هما 8 نقطه در اروپا سرویس هوایی برقرار کرده و در آینده نیز در شرق تا توکیو و در غرب تا لوس آنجلس پیش خواهد رفت.

13 تیر 1362؛ گرانی متناسب با نظام جمهوری اسلامی نیست

آیت‌ا... موسوی اردبیلی، رئیس دیوان عالی کشور گفت: با مساله گرانی و گرانفروشی حتما باید با قاطعیت کامل برخورد کرد و اخیرا اقداماتی شده که این مساله از صلاحیت دادگاه‌های عمومی به دادگاه‌های انقلاب واگذار شود که با سرعت و قاطعیت بیشتری رسیدگی شود. در شورای اقتصاد نیز مسوولان رده‌های بالا به دنبال راه‌حلی برای این مساله می‌باشند؛ زیرا مساله و گرانفروشی را هرچند امت شهیدپرور ایران هم تحمل کنند متناسب با نظام جمهوری اسلامی نیست.

موسوی اردبیلی اعلام کرد: گرانی و گرانفروشی یک بحرانی است در جامعه و یک مرضی در اجتماع که باید حتما علاج شود.

آیت‌الله موسوی اردبیلی همچنین اعلام کرد: همین روزها با ارائه خط مشی که به دادگاه‌ها داده می‌شود با قاطعیت به این مساله رسیدگی خواهد شد.

13 تیر 1372؛ کمک صندوق بین‌المللی پول برای تغییر سیستم اقتصادی روسیه

شورای اداری صندوق بین‌المللی پول با پرداخت اولین بخش از اعتبار در نظر گرفته‌شده به روسیه به مبلغ 1.5 میلیارد دلار برای تغییر سیستم اقتصادی این کشور موافقت کرد.

این اعتبار برای حمایت از برنامه اقتصادی و مالی دولت «بوریس یلتسین» در نظر گرفته شده است. بخش دوم این اعتبار به مبلغ 1.5 میلیارد دلار دیگر پس از بررسی پیشرفت اعتبار اول تا قبل از پایان سال‌جاری در اختیار روسیه قرار خواهد گرفت.

«لوید بنتس» وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که این اعتبار برای برنامه‌های اصلاحات روسیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

گفتنی است، یک اعتبار یک میلیارد دلاری که در سال 1992 در اختیار روسیه قرار داده شده در سال‌جاری به‌طور کامل به کار گرفته شده است.

13 تیر 1392؛ تعطیلی خطوط ارتباطی کشتیرانی با اروپا

مدیرعامل شرکت کشتیرانی گفت: با تعطیلی خطوط ارتباطی با اروپا به‌دلیل تحریم‌ها، از این خطوط و امکانات آن در خطوط خاور دور و آسیای شرقی استفاده می‌شود.

حسین داجمر اظهار کرد: تا قبل از تشدید تحریم‌ها این سه خط ارتباطی با عنوان آسیا و اروپا، خاور دور و خلیج فارس و اروپا داشت که خطوط آسیا و اروپا و خلیج فارس و اروپا تعطیل شده و امکانات این خطوط در خط خاور دور مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: تجارت اروپا با ایران نسبت به چند وقت گذشته کاهش یافته و این تجارت به آسیای شرقی منتقل شده است.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی ایران در پاسخ به این سوال که اگر شخصی بخواهد کالای خود را به اروپا صادر کند از چه طریق ممکن است، گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران کالای موردنظر را به کشورهای حاشیه خلیج فارس منتقل می‌کند و از آنجا و از طریق خطوط ارتباطی این کشورها به اروپا منتقل می‌شود.

رکوردهای 91 در بازار مسکن

مرکز آمار و وزارت راه و شهرسازی هر کدام یک گزارش جداگانه از آخرین وضعیت بازار مسکن به ترتیب در دو حوزه «قیمت» و «ساخت‌و‌ساز» منتشر کرده‌اند.

گزارش مرجع آماری کشور نشان می‌دهد قیمت آپارتمان در شهر تهران طی سال گذشته به‌رغم فعال نبودن موتور معاملات مسکن، چیزی در حدود 50 درصد رشد کرده و میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در هر یک از چهار فصل سال 500 هزار تومان افزایش یافته؛ طوری‌که نرخ متوسط یک ساله درنهایت اندکی از سطح 3 میلیون تومان گذشته است.

اما در کنار این گزارش نگران‌کننده، نهاد سیاستگذار بخش مسکن در دولت، از سرمایه‌گذاری دست‌کم 128 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در ساخت‌و‌سازهای مسکونی در مدت 4 سال منتهی به سال 91 خبر داده و پیامد ورود این حجم سرمایه ریالی به صنعت ساختمان را علاوه‌بر زمینه‌سازی در افزایش عرضه مسکن، جذب نقدینگی و کمک به رشد اقتصادی تحلیل کرده است.

در این گزارش برای اولین بار میزان سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته در طرح مسکن مهر اعلام شده که عدد آن تا این لحظه 86.1 هزار میلیارد تومان است که نیمی از این رقم از محل جذب نقدینگی‌های ریز و درشت-پول‌های در دست متقاضیان مسکن مهر و انبوه‌سازان – تامین شده است.

تایید تهاتر بدهی‌ها از محل تغییر نرخ ارز

رئیس‌کل بانک مرکزی، مصوبه مجمع عمومی بانک مرکزی را مبنی‌بر «تسویه بدهی‌های 74 هزار میلیارد تومانی» از ناحیه مابه‌التفاوت نرخ ارز در گذشته و قانون بودجه لازم‌الاجرا عنوان کرد.

محمود بهمنی با اشاره به اینکه مبلغ تسویه‌شده با بدهی‌های 74 هزار میلیارد تومانی بخش دولتی ناشی از مابه‌التفاوت نرخ ارز در گذشته و قانون بودجه بود، اظهار کرد: این مساله که ما بخواهیم پول مابه‌التفاوت را به خزانه واریز کنیم برای ما ناخوشایند بود؛ چراکه با تزریق این منابع ما شاهد ایجاد تورم و نقدینگی بودیم و بهتر این بود که ما این 740 هزار میلیارد ریال را بابت کل مطالبات سیستم دولتی و شرکت‌های دولتی و کسانی که به هر نحوی به بانک مرکزی و سیستم بدهکار هستند، برداشت کنیم.

بهمنی همچنین درخصوص اثر افزایش نرخ ارز مرجع بر قیمت کالاهای اساسی تاکید کرد: تغییر نرخ باعث ایجاد تغییری در مورد قیمت کالاهای اساسی نخواهد شد.

رئیس‌کل بانک مرکزی از رسیدن موجودی صندوق توسعه ملی به 40 میلیارد دلار خبر داد، اما در مورد مبلغ کل ذخایر ارزی کشور گفت: مبلغ کل ذخایر کشور همیشه برای ما یک مطلب محرمانه و بسته است اما میزان آن به «رقم قابل توجهی» رسیده است.

دلار تک‌نرخی می‌شود

با نزدیک شدن به آغاز کار دولت تدبیر و امید، حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب با تشکیل کارگروه اقتصادی 5 ماموریت ویژه در بخش هدایت نقدینگی، بودجه سال 92، تامین یارانه‌های نقدی، بازگرداندن ارزش ریال و تک‌نرخی کردن دلار به آنها محول کار کرده است.

قرار است در این کارگروه‌ها 5 چالش اساسی اقتصاد کشور را مورد بررسی قرار داده و برای آن راهکار پیدا کنند.

روحانی در سیاست خود آورده است: در «دولت تدبیر و امید» قانون هدفمندی یارانه‌ها به درستی اجرا خواهد شد و ضمن هدفمندی واقعی، همچنان یارانه‌های نقدی پرداخت می‌شود و حتی محاسبه شده است که به تعدادی از دهک‌ها بیشتر هم پرداخت شود بدون اینکه دولت مجبور شود از منابع دیگری مانند منابع بانکی و صندوق ارزی برداشت غیرقانونی داشته باشد.

دولت آینده اعلام کرده است، در حال حاضر دلار با چند نرخ در بازار خرید و فروش می‌شود، حتی بانک مرکزی دو نرخ مرجع و مبادله‌ای برای دلار در نظر گرفته است. این در حالی است که 3 نرخ دیگر نیز در بازار برای آن وجود دارد؛ نرخ اعلامی صرافی بانک‌ها، نرخ صرافی‌های مجاز و نرخ بازار آزاد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید