Performancing Metrics

شروع سبز بورس در اولین روز هفته | صعود ۱۸ هزار واحدی شاخص کل | اتاق خبر
کد خبر: 454010
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1401 - 15:21
شاخص بورس اوراق بهادار تهران در یک روند رو به رشد امروز با افزایش ۱۸ هزار و ۶۳۵ واحد همراه شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  همشهری آنلاین،‌ بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با افزایش ۱۸ هزار و ۶۳۶ واحد به رقم یک میلیون و ۴۶۷ هزار و ۱۰۰ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۶۲۸۲ واحد به رقم ۳۹۵ هزار و ۸۸۴ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۵۴۲ هزار میلیارد تومان بالغ شد.

معامله‌گران امروز بیش از ۶.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۱۳ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار و ۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز بودند، شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱.۲ درصد رشد کردند، این دو شاخص با معیار هموزن ۱.۶ درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۱.۵ درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس ۱.۷ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰.۷۳ درصد نسبت به روز قبل رشد کرد.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، شستا، ملی مس، بانک ملت،‌ایران‌خودرو، بانک پارسیان و کشتیرانی جمهوری اسلامی به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با ۱۱۳ واحد افزایش به رقم ۱۹ هزار و ۲۶۴ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و ۶۲ هزار میلیارد تومان شد.

ارزش بازار پایه فرابورس ۳۴۱ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۳.۹ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۷۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۴۸۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا ساسول، بهمن دیزل، فولاد غدیر ایرانیان، صبا تأمین، بانک دی و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد پالایش نفت شیراز بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

این روزها خبرهای خوبی از فضای سیاسی و مذاکرات به گوش می‌رسد، از طرفی منابعی از صندوق توسعه ملی برای صندوق توسعه و تثبیت بازار اختصاص داده شده است که چشم‌انداز خوبی برای حمایت از بازار به شمار می‌رود.

سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است، اما کسانی که در این بازار تحت تأثیر جو قرار نگیرد و سهام خود را با زیان نفروشند می‌توانند در آینده پاداش‌هایی از قبیل سود سهام، حق‌تقدم و افزایش قیمت سهام دریافت کنند.

در عین حال ریسک و نوسان یعنی سود و زیان جزء ذات بازار سرمایه است و هیچ کس نمی‌تواند از بازار سرمایه فقط سودآوری را انتظار داشته باشد.

یکی از مشکلات بازار از جمله صنعت لاستیک و تایر سازی، به گفته فعالان این صنعت این است که قیمت مواد اولیه آنها شناور است و با رشد ۷۷ درصدی همراه شده اما نرخ محصول یعنی تایر مشمول قیمت گذاری شده و با ۳۰ درصد همراه است که باعث زیان این صنعت شده است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید