Performancing Metrics

قیمت میوه و تره‌بار باید کاهش یابد | اتاق خبر
کد خبر: 457213
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1402 - 09:24
«نیم قرن با اقتصاد ایران» به سال چهارم رسید. ما در این بخش‌ تلاش می‌کنیم روندهای اقتصاد ایران و جهان را به‌صورت گذرا و در میان اخبار و گزارش‌های منتشرشده در مطبوعات مرور کنیم:

 به گزارش اتاق خبر به نقل از اقتصاد نیوز :بررسی روندی موضوعات و اخبار اقتصادی کمک می‌کند تا درک درستی از وضع امروزمان در حوزه اقتصادی داشته باشیم.در این بررسی تاریخی برخی موضوعات، نهادها و اشخاص به صورت خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.

در سال 1402، اقتصادنیوز در نیم‌قرن با اقتصاد ایران با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1353، 1363، 1373، 1383 و 1393 تقدیم مخاطبان می‌شود.

20 خرداد 1353؛ نرخ میوه و تره‌بار باید کاهش یابد

کمیته ملی حمایت از مصرف‌کننده اعلام کرد، اکنون که عرضه میوه و تره‌بار زیاد است و ضرورت کاهش مداوم نرخ‌های تعیین‌شده احساس می‌شود، نرخ این کالاها باید روزانه تعیین شود و برای آگاهی عموم در جراید و وسائل ارتباط جمعی اعلام گردد.

در جلسه کمیته فرعی پیشنهادات و شکایات همچنین مذاکرات مفصلی در مورد نرخ چند نوع کالا به عمل آمد و نظریه کمیته به شرح زیر اعلام شد:

- در مورد نرخ گاز، کمیته پیشنهادات و شکایات اعتراض خود را تجدید کرد و از کمیته ملی خواست که مرکز بررسی قیمت‌ها را نسبت به عدول از افزایش نرخی که اعلام کرده استف ترغیب کند.

- از اتاق اصناف خواسته شود که بازرسان خود را به پاساژ پلاسکو بفرستد و نسبت به قیمت انواع اجناس عرضه‌شده در فروشگاه‌های این پاساژ به‌خصوص لوازم خرازی، پیراهن مردانه و سایر کالاها بازرسی لازم به عمل آورند.

همچنین کمیته فرعی قیمت‌ها از بازرسان کمیته خواست اختلاف قیمت سیمان را در واحدهای صنفی عامل فروش سیمان بررسی کرده گزارش لازم را به کمیته بدهد.

بزرگ‌ترین معدن زغال‌سنگ ایران در شاهرود کشف شد

غنی‌ترین معدن زغال‌سنگ ایران در منطقه «تزره» شاهرود کشف شد. معدنی باکیفیت و استاندارد عالی که حداقل عمر آن 40 تا 50 سال پیش‌بینی می‌شود.

معدن زغال‌سنگ «تزره» ظرف سه سال آینده مورد استخراج کامل قرار می‌گیرد و روزانه سه هزار تن زغال‌سنگ تولید خواهد داشت.

دکتر امیرعلی شیبانی، مدیرعامل شرکت ملی ذوب‌آهن ایران اظهار کرد: اکتشافات اخیر کارشناسان ذوب‌آهن بسیار موفقیت‌آمیز بوده و ذخایر ارزنده‌ای از زغال‌سنگ در رشته جبال البرز بین منطقه ساری و سمنان کشف شده است.

وی افزود: با اکتشافات معادن جدید، ایران برای کارخانه ذوب‌آهن به هیچ وجه احتیاج به زغال‌سنگ خارجی ندارد و چندین ده سال می‌تواند از منابع کشف‌شده داخلی استفاده کند.

آلوده ساختن محیط زیست تا پنج هزار تومان جریمه دارد

لایحه حفاظت و بهسازی محیط زیست پس از سه سال بحث و بررسی در دولت و کمیسیون‌های دو مجلس، امروز در سنا با اصلاحات تازه ای به تصویب رسید و به مجلس شورای ملی ارسال شد.

به موجب این لایحه کسانی که محیط زیست را آلوده یا تخریب نمایند و صداهای زیان‌آور ایجاد کنند به جزای نقدی از پانصد تا 50 هزار ریال محکوم خواهند شد.

در لایحه منظور از آلوده ساختن محیط زیست «پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب یا هوا و خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی و یا شیمیایی یا بیولوژیک آن را به طوریکه زیان‌آور به حال انسان یا سایر موجودات زنده و یا گیاهان و ابنیه باشد تغییر دهد» تشریح شده است.

20 خرداد 1363؛ سهم فرش در صادرات غیرنفتی به 25 درصد رسید

سال گذشته 1800 تن فرش به ارزش بیش از 7 میلیارد ریال به خارج صادر شده است که این میزان نسبت به سال 61 از نظر ارزش 27 درصد و از نظر وزن 67 درصد افزایش داشته است.

محمدرضا عابد، مدیرعامل شرکت فرش ایران به صدور کالاهای غیرنفتی خصوصا فرش اشاره کرد و افزود: در سمیناری که سال گذشته به همین منظور ترتیب یافت، در زمینه مشکلات فرش اعم از تولید مواد اولیه و صادرات مذاکراتی به عمل آمد که یکی از نتایج آن همگانی شدن صادرات با توجه به مقررات صادرات و واردات در سال 62 بود که براساس آن صدور فرش با ارائه کارت بازرگانی میسر خواهد بود. همچنین اعلام شد ازسوی بانک مرکزی درخصوص نحوه واریز پیمان‌های ارزی تسهیلات جدیدی فراهم شده است.

وی با بیان اینکه بیشتر فرش‌های صادراتی ایران به آلمان غربی، سوئیس، امارات متحده عربی و سایر کشورهای اروپایی صادر می‌شود و اخیرا ژاپن نیز از فرش‌های ایران استقبال زیادی کرده است، گفت: در سال 62 حدود 1800 تن فرش به ارزش بیش از هفت میلیارد ریال صادر شده است که نسبت به سال 61 از نظر ارزش حدود 27 درصد و از نظر وزن 67 درصد افزایش نشان می‌دهد؛ به‌طوری‌که سهم فرش در کل صادرات غیرنفتی کشور به 24.5 درصد بالغ شده است.

20 خرداد 1393؛ نظر بانک مسکن درباره افزایش وام

بانک مسکن درباره طرح دولت برای افزایش وام خرید مسکن به 70 تا 100 میلیون تومان اعلام کرد: در صورتی که وام خرید مسکن از مبلغ فعلی – 45 میلیون تومان – فرتر برود، امکان بازپرداخت اقساط این وام از طرف متقاضیان وجود نخواهد داشت.

مدیر امور اعتباری و سرمایه‌گذاری بانک مسکن گفت: در حال حاضر قسط ماهانه وام 45 میلیون تومانی حدود 520 هزار تومان است که متقاضیان این وام معمولا کارمند یا کارگر هستند و قشر متوسط جامعه نیز بیش از این مبلغ قسط نمی‌توانند پرداخت کنند.

ذبیح‌ا... نعمتی با بیان اینکه در صورت افزایش وام خرید مسکن به 70 تا 100 میلیون تومان، دریافت‌کنندگان وام باید ماهانه مبلغی حدود 2 میلیون تومان قسط پرداخت کنند، بیان کرد: افزایش وام تنها برای شهرهای بزرگ می تواند مورد بررسی قرار گیرد که این افزایش در حد 5 میلیون تومان می تواند باشد و باید به ساخت مسکن اختصاص یابد و نه به عنوان وام خرید.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید